Mühendislik programları için laptop önerisi

Merhaba arkadaşlar. Makine mühendisliği okuyorum. AutoCAD 2020, SolidWorks 2020, ansys workbench ve ansys fluent 2019R3 kullanıyorum. Şu anki laptopum bu sürümlerde çok hantal kalıyor, özellikle ansys analizlerinde. Oyuncu değilim arada bir pes oynarım onu da her laptop rahatlıkla kaldırır zaten. 5500 TL bütçem var. 6000'e kadar zorlayabilirim ancak ailemi zora sokmayacak, bana tam yeterli olan laptopu arıyorum.

Kriterlerim şu şekilde;
- Lütfen Casper ve Monster önermeyin arkadaşlar. Anakartları 2 sene dayanıyor ve ben uzun süre kullanmak istiyorum. Tercihim Dell, HP, Lenovo, ASUS markaları.
- Özelliklerinden dolayı Gaming laptop önerebilirsiniz ancak kasası çok kaba olmasın mümkünse.
- 500 GB SSD ve 16 GB RAM olan bir laptop çok iyi olur.

Bu programları kullanan mühendis arkadaşlar varsa sistemlerini ve yorumlarını yazarlarsa çok memnun olurum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Aşağıdaki laptopu öneririm:

https://www.epey.com/laptop/dell-inspiron-5490-s510f82n.html

Cevaplarınız için teşekkür ederim. CAD ve analizlerde işlemcinin tekil çalışma hızı ekran kartından daha önemli oluyor. O yüzden benim için işlemci daha ön planda oluyor. Yine de 1050 almayı düşünüyorum.

Haklısınız 1050, MX230 dan iyi bir kart ama bütçeme uygun 1050 bulamazsam MX230 yerine MX250 li bir laptop bakıcam.

İşim gereği Ansys Motor, Maxwell ve Fluent kullanıyorum. Sizin de bahsettiğiniz gibi özellikle sistem hafızasının en az 16 GB olmasını elzem olarak görüyorum. Biraz olsun büyük bir projeyi, 8 GB hafızaya sahip bir bilgisayar ile simule etmeye çalışmak işkenceye dönüşebiliyor. Bunun yanında 8 çekirdekli bir işlemci de gerçekten yaklaşık iki kata yakın zaman tasarrufu sağlıyor. Sanıyorum tek sorun, daha piyasaya yeni sürülen Ryzen 4800H işlemcili bir Asus ürünün haricinde makul fiyatlı bir 8 çekirdekli dizüstü bilgisayarın bulunmaması.

Bu arada, kendi kullanmak zorunda olduğum çözücülerden (Solver) dolayı, grafik birimine problem çözdürmem söz konusu değil fakat diğer mühendislik dallarında çalışanlardan duyduğum kadarıyla Ansys Fluent çözücüleri büyük oranda GPU'dan faydalanabiliyor. Sizde durum nasıl? Şayet GPU'ya dayanan çözücü kullanabilirseniz, güçlü bir Quadro grafik birimi ve 4 çekirdekli işlemcisi olan herhangi bir ürünle de sıkıntı yaşamazsınız.

İşim gereği Ansys Motor, Maxwell ve Fluent kullanıyorum. Sizin de bahsettiğiniz gibi özellikle sistem hafızasının en az 16 GB olmasını elzem olarak görüyorum. Biraz olsun büyük bir projeyi, 8 GB hafızaya sahip bir bilgisayar ile simule etmeye çalışmak işkenceye dönüşebiliyor. Bunun yanında 8 çekirdekli bir işlemci de gerçekten yaklaşık iki kata yakın zaman tasarrufu sağlıyor. Sanıyorum tek sorun, daha piyasaya yeni sürülen Ryzen 4800H işlemcili bir Asus ürünün haricinde makul fiyatlı bir 8 çekirdekli dizüstü bilgisayarın bulunmaması.

Bu arada, kendi kullanmak zorunda olduğum çözücülerden (Solver) dolayı, grafik birimine problem çözdürmem söz konusu değil fakat diğer mühendislik dallarında çalışanlardan duyduğum kadarıyla Ansys Fluent çözücüleri büyük oranda GPU'dan faydalanabiliyor. Sizde durum nasıl? Şayet GPU'ya dayanan çözücü kullanabilirseniz, güçlü bir Quadro grafik birimi ve 4 çekirdekli işlemcisi olan herhangi bir ürünle de sıkıntı yaşamazsınız.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ne yazık ki analiz yaptığımda kullanılan RAM 8.3GB oluyor. O yüzden RAM minimum 16GB olmalı. Bu da ister istemez fiyat bandını çok etkiliyor ve günümüz koşullarında uygun fiyatlı laptop bulmayı zorlaştırıyor.

Statik analizde mesh yaparken Görev yöneticisinden izlediğimde GPU yu %0, CPU yu %85 kullanıyordu. Dolayısıyla tüm yükü işlemci alıyor.

Bahsettiğiniz çözücü olayı hakkında bir fikrim yok. Bu solverları değiştirmek mümkün mü? Solver a nasıl GPU kullandırtabilirim? Fikriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Kriterlerim şu şekilde;
- Lütfen Casper ve Monster önermeyin arkadaşlar. Anakartları 2 sene dayanıyor ve ben uzun süre kullanmak istiyorum. Tercihim Dell, HP, Lenovo, ASUS markaları.

Bu programları kullanan mühendis arkadaşlar varsa sistemlerini ve yorumlarını yazarlarsa çok memnun olurum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Monster anakartının 2 sene dayandığının bilgisini nasıl kesin olarak söyleyebiliyorsunuz?

Vega 8 li laptoplar işini görür mü sizce? sadece solidworks için? Radeonlu laptop bulunursa alınabilir solidworks için. Kesinlikle tek işlemci çok önemli solidworks gibi programlarda ve en az 3,4 ghz olması gerekiyor buna dikkat et alırken. turboyla çıksın en azından o baza.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ne yazık ki analiz yaptığımda kullanılan RAM 8.3GB oluyor. O yüzden RAM minimum 16GB olmalı. Bu da ister istemez fiyat bandını çok etkiliyor ve günümüz koşullarında uygun fiyatlı laptop bulmayı zorlaştırıyor.

Statik analizde mesh yaparken Görev yöneticisinden izlediğimde GPU yu %0, CPU yu %85 kullanıyordu. Dolayısıyla tüm yükü işlemci alıyor.

Bahsettiğiniz çözücü olayı hakkında bir fikrim yok. Bu solverları değiştirmek mümkün mü? Solver a nasıl GPU kullandırtabilirim? Fikriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

16 gb ram almanı tavsiye ederim uzun vadeli olur. ileride 32gb yapıp büyük projelerde kullanabilirsin. İşlemcinin çekirdek sayısı önemli çünkü sen sadece çizim yapmıyor montaj ve stres testi gibi testlerde yapıyorsun.

"Launcher" diyaloğu altında "Processing Options" kısmında "Paralell" seçeneğini işaretleyip "GPGPU" bölümüne 1 rakamını girebilirsiniz.

hyperdrive-ansys-f06.png

Vega 8 li laptoplar işini görür mü sizce? sadece solidworks için? Radeonlu laptop bulunursa alınabilir solidworks için. Kesinlikle tek işlemci çok önemli solidworks gibi programlarda ve en az 3,4 ghz olması gerekiyor buna dikkat et alırken. turboyla çıksın en azından o baza.
AMD nin ekran kartları hakkında çok bir bilgim yok ancak testlerini izledikten sonra daha doğru bir karar vermiş olurum. İşlemci hızı ve özellikle sayısı konusunda haklısınız. Dikkate alacağım. Teşekkürler :)

Monster anakartının 2 sene dayandığının bilgisini nasıl kesin olarak söyleyebiliyorsunuz?
Şikayet Var sitesinde Monster hakkında yazılan bin küsür şikayetten 400 kadarını okumuşumdur ve herkesin ortak noktası ürünün dayanıklı olmadığı ve anakart uyumsuzluğundan doğan bir çok yazılımsal sorun olduğuydu. Siz de şikayetleri okursanız bu markanın ürünlerinin sadece garanti süresince kullanılabilir olduğunu görürsünüz. Biraz acımasızca bir eleştiri oldu farkındayım ancak garanti bittikten sonra anakart değişimi yapılırsa oldukça masraflı oluyor (yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 4000₺) . Malzeme kalitesizliğinden bahsetmiyorum bile.

"Launcher" diyaloğu altında "Processing Options" kısmında "Paralell" seçeneğini işaretleyip "GPGPU" bölümüne 1 rakamını girebilirsiniz.

Eki Görüntüle 589582
Bu ayarları ezberden yapıyordum. Hiç dikkat etmemiştim. İnceledim şimdi Mechanical arayüzü için de aynı ayarlar yapılabiliniyormuş. Çok teşekkür ederim hocam bilgilendirdiğin için.

Bu fiyata işlemci performansını load altında tutabilen, kaliteli şaseli laptop bulabilmek zor. Workstation laptoplarına yönelirdim de Türkiye'de refurbished piyasası olmadığı için fiyatlar biraz yüksek oluyor.

İşlemci performanslı gaming laptoplardan Monster laptoplar var bazıları 4GHz'i tutabiliyorlar, Y540 ve Nitro 5 de var işlemci perf tutar ama biraz ısınabilir, alt seviyede de bazı 3500U'lu entegre grafikleri iyi laptoplar var E595 ve Swift 3 gibi.

Bu fiyata işlemci performansını load altında tutabilen, kaliteli şaseli laptop bulabilmek zor. Workstation laptoplarına yönelirdim de Türkiye'de refurbished piyasası olmadığı için fiyatlar biraz yüksek oluyor.

İşlemci performanslı gaming laptoplardan Monster laptoplar var bazıları 4GHz'i tutabiliyorlar, Y540 ve Nitro 5 de var işlemci perf tutar ama biraz ısınabilir, alt seviyede de bazı 3500U'lu entegre grafikleri iyi laptoplar var E595 ve Swift 3 gibi.

Sanırım biraz daha bekleyip -o zamana kadar dolar alıp başını gitmezse- bütçemi 7000 e doğru çekip freedos L340 ya da uyguna bulabilirsem Y540 bakmalıyım.

Dediğiniz özellikler değil ama yinede bi bakın.
Aslında işlemci olarak kötü değil. 9. nesil i5 bana gayet yeter. 256 GB SSD az ama ilk zamanlar için en azından bütçemi tekrardan toparlayana kadar idare eder. Aldığımda 300₺ ye 8 gb ram eklemem yeterli olacak. Kronik sorunları falan önemli. Onları araştırmam iyi olacak. Sizin de varsa duyduklarınız paylaşırsanız sevinirim. Tavsiyeniz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı