Mühendislik (spesifik olarak yazılım ve bilgisayar) çok değersiz olacak

Yer
O'nun peşinde
Bence mühendislik çok değersiz olacak, özellikle yazılım ve bilgisayar mühendisliği çünkü benim (2006'lıyım) 4 - 5 sene üst neslimin 2-3 sene alt neslimi içine alan bir aralıktaki neredeyse ( Niğde Edirne Rize Edirne denizli Edirne Yalova Siirt Edirne ) herkes yazılımcı olmak istiyor. İşin ironik kısmı ise çoğunun yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin ne olduğundan haberi yok. Çoğu ( tekrarlıyorum çoğu ) bilgisayar oyunu yapmayı öğretecekler sanıyorlar daha saçma kısmı ise oyun yapmayı yazılımdan ibaret sanıyorlar. Yani ileride üniversiteye başladıkları zaman çoğu ( Çorum ordu ğ urfa = çoğu) bu bölümün istedikleri bölüm olmadığını anlıyacak, sevenler ise ki onlarda gayet çok olabilir mezun olunca işsiz kalacak çünkü hiçbir firma görmedim yeni mezun olmuş deneyimsiz bir yazılımcı alacak. Sürü ile deneyimsiz arasından ve onlar önünüdeki sürü ile deneyimli arsından firmanın onları seçmesi çok muhtemel durmuyor. Yani aslında insanların geleceğin mesleği olarak gördüğü yazılımcılık geleceğin tarih öğretmenliği olacak, etrafta sürü ile işsiz yazılımcı göreceğiz.

Not: Bu sizin için geçerli olmayabilir, çevremde gördüklerim ile bir genelleme yaptım, eğer bunlar sizin için geçerli değilse gelip bana hönkürmenize, bağırıp, çağırmanıza, sövmenize gerek yok "haksızsın" diyerek geçebilirsiniz hatta ve hatta mesaj atmadan sadece okuyup ( isteğe bağlı kızgın emojisi atarak ) geçerseniz kimse size saldırmayacak, vurmaycak, ceza vermiyecek veya tam tersini yaparsanız ödül kazanmayacaksınız.

Bence mühendislik çok değersiz olacak, özellikle yazılım ve bilgisayar mühendisliği çünkü benim (2006'lıyım) 4 - 5 sene üst neslimin 2-3 sene alt neslimi içine alan bir aralıktaki neredeyse ( Niğde Edirne Rize Edirne denizli Edirne Yalova Siirt Edirne ) herkes yazılımcı olmak istiyor. İşin ironik kısmı ise çoğunun yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin ne olduğundan haberi yok. Çoğu ( tekrarlıyorum çoğu ) bilgisayar oyunu yapmayı öğretecekler sanıyorlar daha saçma kısmı ise oyun yapmayı yazılımdan ibaret sanıyorlar. Yani ileride üniversiteye başladıkları zaman çoğu ( Çorum ordu ğ urfa = çoğu) bu bölümün istedikleri bölüm olmadığını anlıyacak, sevenler ise ki onlarda gayet çok olabilir mezun olunca işsiz kalacak çünkü hiçbir firma görmedim yeni mezun olmuş deneyimsiz bir yazılımcı alacak. Sürü ile deneyimsiz arasından ve onlar önünüdeki sürü ile deneyimli arsından firmanın onları seçmesi çok muhtemel durmuyor. Yani aslında insanların geleceğin mesleği olarak gördüğü yazılımcılık geleceğin tarih öğretmenliği olacak, etrafta sürü ile işsiz yazılımcı göreceğiz.

Not: Bu sizin için geçerli olmayabilir, çevremde gördüklerim ile bir genelleme yaptım, eğer bunlar sizin için geçerli değilse gelip bana hönkürmenize, bağırıp, çağırmanıza, sövmenize gerek yok "haksızsın" diyerek geçebilirsiniz hatta ve hatta mesaj atmadan sadece okuyup ( isteğe bağlı kızgın emojisi atarak ) geçerseniz kimse size saldırmayacak, vurmaycak, ceza vermiyecek veya tam tersini yaparsanız ödül kazanmayacaksınız.

Dediklerinize katılıyorum.

Başlık ve konu içeriği alakasız gibime geldi. Siz kendi etrafınızdakilerden bahsetmişsiniz, başlık ise direkt olarak herkesten bahsetmiş. Sadece mühendislik için geçerli değil ama işinde iyi olan kişi işsiz kalmaz genelde. Sizin bahsettiğiniz kişiler çoğunlukla hiçbir işe yaramayan, Instagram üzerinde "yazılım ören yeğenim" demekte olan kişilerdir. Bu başarısız kişiler başarısız kaldıkları sürece hep işsiz kalacaklar. Konu saçmalıktan ibaret.

Zaten bilgisi olmayan elenecek :D

Doğal seçim işte bu da. Her yazılımcıyım diyen olacak mı sanıyorsun? Aynı durum doktorlarda da var şu an :D? Doktorluk ucuz meslek mi şimdi?

Öğretmenlik, doktorluk ve mühendislik alanlarında gördük, yazılımda bunun kaderini paylaşacak fakat bir farkla, eğer gerçekten iyi bir yazılımcıysan işini 3000 TL'lik bir aletle rahatlıkla yapabilip karnını doyurabilirsin.

herkes yazılımcı olmak istiyor. İşin ironik kısmı ise çoğunun yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin ne olduğundan haberi yok.
Herkes yazılımcı olmak istiyor ama herkeste yazılımcı olacak düşünme yeteneği, sabır ve benzeri özellikler yok. Herkes yazılımcı olamaz. Herkes yazılımcı olursa da kaliteli yazılımcı olamaz. Tam bir S ve J'nin kadim dostluğu konusu.

"Türkiyede değersiz olacak" diye başlığı değiştirseniz daha mantıklı.

Çünkü bazı mozambikte ki badem bıyıklı abilerimiz, bizim Hindistan ve Çin gibi ucuza yazılım üretmemizi istiyor verilen eğitim ve kalite ortada dış güçler saolsun!

Ancak gelecekte Dünya genelinde asla bitmeyecek ve değersizleşmeyecek bir meslektir yapay zeka gelse bile yazılım, bilgisayar, mekatronik, otomasyon, elektrik ve elektronik mühendisliği ve teknikerliği asla bitmez.

Bilişim sürekli anaç yapıdadır sürekli yeni dallar ortaya çıkarmaktadır.

Geri
Yukarı