Mühendislik ve Oyun için Sistem Toplama

neutroph1l

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, öncelikle okumak veya yardım etmek için zamanını ayıran herkese çok teşekkür ederim.

İlk kez bilgisayar toplayacağım ve geçmişte ne kadar çok sistem toplama videosu izlemiş olsam da hala birçok konuda kararsız kalıyorum ve bu yüzden sizlere güveniyorum. Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve hem okulum için hem de okuldan sonrası için en azından 5 yıl gelecek garantili bir bilgisayar toplamak istiyorum. Veri madenciliği ve derin öğrenme gibi işlerin verimli bir şekilde yapılması için iyi bir GPU gerekiyor. Aynı zamanda oyun geliştirmek istiyorum ve bunlar için en azından ortalamanın biraz üzerinde bir bilgisayar toplamam gerektiğine inanıyorum. E tabii o kadar sistem topladıktan sonra oyun oynamamak da olmaz :D Bu yüzden genel kategori olarak oyuncu bilgisayarı denilebilir.

Kendi araştırmalarım sonucu belirlediğim sadece belli donanımlar ve bazı özellikler var:
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X (Soğutmasıyla geliyor)
  • Ekran Kartı: NVIDIA RTX 2060 Super

İstediğim bazı özellikler de şunlar:

1920x1080 çözünürlük, 144Hz, mümkünse 1MS, FreeSync monitör

Seçtiğim ekran kartından daha yüksek kartlara ve diğer donanımlara(3600 MHz RAM gibi) iyi uyum sağlayabilecek, M.2 SSD ve Wi-Fi desteği olan bir AM4 anakart arıyorum. SLI olursa iyi olur ama bu ekran kartını zaten uzun bir süre kullanacağım için gerek olmayabilir. (2060S'nin SLI desteği yok sanırım)

Diğer parçalar için de sizin görüşlerini dinlemeyi çok isterim.

Eklemek istediğim bir diğer durum ise 3700X seçme nedenim. Ryzen 5 3600 ile karşılaştırıp seçtim ve aslında 3600 seçmemi engelleyen anakart oldu. AM4 soketinin 2021 ile beraber değiştirilmesi planlandığı için yakın gelecekte anakart değişikliği yapmak istemedim. Bu yüzden daha fazla gelecek garantisi olan 3700x'i seçtim. Intel seçmememin nedeni ise sürekli soket değiştirmesi, AMD'ye göre fiyatların uçuk olması ve AMD'nin 3000 serisinde tek çekirdekte de Intel'e yetişebilmiş olması. İşlemci ve ekran kartını seçtim fakat bunlar hakkında kısa süreli bir araştırma yaptım ve tecrübeli olan sizlerin fikirlerini almak isterim. Anakartın ise 3000 serisi desteklemesi iyi olur çünkü BIOS güncelleyecek başka bir işlemcim yok.

NVIDIA RTX 2060 Super seçme nedenim ise 16 modellerin kolayca önüne geçebilmesi, 20 serisinin altında olmasına rağmen Benchmark testlerinde 2070'e çok yaklaşık değerler sunması, desteklediği özelliklere karşın fiyatının düşük olması. RT çekirdeklerine ne kadar ihtiyacım olmasa da yine aynı fiyatlardaki muadillerine göre daha çok CUDA çekirdeğe sahip olması ve daha yüksek hesaplama hızlarına ulaşabilmesi, bu kartı öne çıkaran faktör oldu. Piyasadaki en iyisi değil ama zaten en iyisine de ihtiyacım yok.

RAM için 2x8GB olması ve 3600MHz olması iyi olur. 3600MHz frekans iyi bir değer diye biliyorum.

SSD için Samsung'u seçmek istiyorum ama fazla araştırmadığım için çeşitlilikleri bilmiyorum.

Sanırım diyeceklerim bu kadar. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 😇

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem olarak bunu almanız sizin için iyi olacaktır ama ekran kartı olarak RX 5700 XT Nitro modelini tercih etmenizi öneririm.
Niye RX 5700 XT seçmeniz gerektiğini diğer yorumda alıntıladığım mesajdan görebilirsiniz.
SSD:Corsair Force 960GB NVMe M.2 Ssd Disk CSSD-F960GBMP510 836226 | Trendyol
Ekran Kartı:Gigabyte Aorus GeForce RTX 2060 Super 8G GV-N206SAORUS-8GC 8GB GDDR6 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı - incehesap.com
Anakart:Gigabyte X570 AORUS ULTRA DDR4 Üçlü M.2 RGB Fusion AM4 16x | En Ucuzu Akakçe
Kasa:https://www.qp.com.tr/phanteks-eclipse-p400a-rgb-temperli-cam-mid-tower-atx-bilgisayar-kasasi
PSU:HIGH POWER High Power 850W 80+ Gold 14cm Fanlı Tam Modüler Güç Kaynağı HPS-850GD-F14C 944761 | Trendyol
İşlemci:AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 32MB Cache Soket 65W AM4 İşlemci Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
Bellek:G Skill Trident Z Neo RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB Ram F4-3600C16D-16GTZNC | Trendyol
Monitör:Aoc AOC C24G1 24" 144Hz 1ms (HDMI+Analog+Display) FreeSync Full HD Curved Monitör | Trendyol
CPU Soğutucu:Noctua NH-D15 PC soğutma fanı İşlemci Soğutucu Soğutucu NH-D15 - Nanokatalog
Render işlemlerinde en büyük iş işlemciye düşer çünkü grafik kartları genel olarak bu amaçla üretilmez. ( video encode, decode hariç ) Render programları işlemcinin bütün çekirdeklerini kullanabilecek üzere optimize edildiği için burada çoklu çekirdek performansı sunar. Amd işlemciler şu an rakipsizler. Hangi intel işlemciyi söylerseniz söyleyin size daha iyi fiyata daha güçlü bir Amd işlemci söyleyebilirim. İntel in en güçlü HEDT işlemcisi (iş sınıfı 10980XE) Amd nin en güçlü masaüstü işlemcisine bile yeniliyor. (3950x) Bu da Threadripper serisini tamamen rakipsiz kılıyor. Serverlarda Yüksek verimli renderlar için çok çekirdekli düşük frekanslı işlemciler seçilir (Epyc). Navi mimarisine kadar Amd grafik kartları profesyonel işlerde daha iyiyken Nvidia grafik kartları oyunlarda daha iyiydi. Bunun nedeni Amd mimarilerinin (Polaris, en yüksek vega) her kareyi bölümlere ayırıp ayrı ayrı işlemesi. Oyunlar bu özelliğe optimize edilmemişken yine profesyonel uygulamalar bu özelliği daha iyi kullanabilir.
Amd FineWine diye geçen Amd grafik kartlarının performansının yeni sürücülerle artması da buradan gelir. Sonradan yapılan optimizasyonlarla ciddi bir performans artışı olur çünkü saf işlem gücü olarak (Tflps) genelde Amd kartları hep daha üstün olmasına rağmen oyun performansları daha kötüdür. Navi mimarisiyle beraber Amd de Nvidia tarzında sadece 3d oyun performansına odaklı tasarıma geçti. Bu yüzden server ve iş sınıfında vega minarisi devam ederken oyun anlamında sadece yer tutucu görevi gördü. Nvidia ise bu tür tasarımları Titan ve Tesla larda kullanmayı tercih etti.

Her uygulama farklı bir kod birimi ile yazılır. Genellikle kullandığınız uygulamalar hangi mimarinin özelliklerini (hafıza hızı, vram vs) daha çok seviyorsa o tür grafik kartlarına yönelin. İşlemcilerde böyle bir şey geçerli değil

Render için i9 9900k almak hayatımda duyduğum en saçma şey. Tamamen tek çekirdek performansına yönelik hazırlanmış verimsiz bir mimari ve çok yüksek bir fiyat etiketine sahip.

En iyi seçim
3950+ Rtx 20xx
veya
3950+ Vega mimarili
bir sistem olacaktır

Bu arada sektördeki grafik kartlarının (serverlar hariç) çift kararlılık gibi işlem güçleri kısıtlanmıştır. Böylece firmalar serverlar için kısıtlanmamış kartları çok pahalıya satıp ciddi para kazanabilirler. Örneğin tek kararlılık (normal) performansı 14Tlflps olan bir kartın çift kararlılıkta performansı 7Tlflps olmalıdır.
Amd genellikle daha az kıstığı için profesyonel uygulamalarda avantaja sahiptir (vega)

Biliyorum fazla gereksiz bilgi yazdım ama her bölüm farklı birinin işine yarar.

Umarım faydalı olmuştur.

Daha fazla bilgi isterseniz sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
RX 5700XT fiyatına göre gerçekten iyi iş çıkarıyor fakat ısınma sorunu daha çok soğutma gerektiriyor ve Sapphire modellerinde ise yükselen fiyatlar, soğutma sorununu azaltsa da fiyat açısından Nvidia'nın önüne koyamadım. Gelecekte AMD'nin Radeon kartları ne kadar güçlü olur bilmiyorum ama Nvidia gördüğüm kadarıyla şu an zirvede. Diğer mesajda RX 5700 XT render ağırlıklı bir sistem için önerilmiş. Ve denildiği üzere AMD'nin daha sonra oyun ve 3D ağırlıklı geliştirmeye geçtiği söylenilmiş. Benimki çoğunlukla oyun oynama ve oyun geliştirme üzerine bir sistem olacak. Bu yüzden Nvidia'yı kendime daha yakın buluyorum.

Diğer parçalar için de çok teşekkür ediyorum, hepsine bakacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı