Mühendislik ve oyun programlama için Micro ATX sistem toplama

Bütçe
10000-12000

fenderjazzmaster

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Mühendislik ve oyun geliştirme için bir sistem topluyorum ve başlıktan da anlaşılacağı gibi kompakt bir şey olsun istiyorum. Bu konularda yeni olduğum için yardımlarınızı bekliyorum. Kullanacağım programlar: Unity3D, Blender, C#, AutoCAD, Orcad, Proteus, Multisim. Başlamadan önce oyun oynamayacağımı ve bu programlarda epey amatör olduğumu belirtiyim. Belirlerdiğim ekipmanlar ise şu şekilde:

Kasa: Aerocool atomic bknz
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X bknz
Anakart: Gigabyte X570 Aorus Elite bknz
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Super Gaming X bknz (şu an İtopya'da 2703 ₺)
RAM: Corsair Vengeance 3200 MHz RAM 8x2 bknz
SSD: Samsung 860 EVO M.2 500GB bknz

Kasayı değiştirmek istemiyorum. Hem kompakt hem de çok küçük değil, bu sayede hem çok ısınmayacak hem de çok yer kaplamayacak.

PSU ve monitör seçemedim, güvenilir bir PSU önerirseniz sevinirim.

Göz yormayan 23-24 inç boyutlarında renkleri düzgün veren bir monitör önerebilirseniz sevinirim. Oyun oynamayacağım için gecikme süreleri falan umurumda değil, benim için önemli olan güzel renkler vermesi, renk doğruluğu ve göz yormaması.

İşlemciyi de değiştirmek istemiyorum.

Ekran kartını AMD seçebiliriz, açıkçası hangisini seçsem bilemedim. AMD ekran kartları çok sorun çıkarıyor diyorlar, bu sorunlar sadece oyunlarda geçerliyse kesinlikle ekran kartını AMD seçerim. NVIDIA gerçekten pahalı. Oyun oynamadığım için ekran kartını daha düşük model seçebiliriz, tabii darboğaz yapmayacaksa.(darboğaz olayını pek anlamıyorum)

RAM ve SSD'nin iyi olduğunu düşünüyorum.

Beklentim ise çok klasik. Olabildiğince sistemin uzun ömürlü olması ve soğuk çalışması. Unity3D gibi programları yazın kullanacağım ve ev yazın yanıyor. Kasaya bunun için üste bir fan daha ve hatta işlemciye sıvı soğutucu eklemeli miyim sizce?

Ayrıca "sana gereken sistem çok düşük, bunu bir dizüstüyle(serin çalışan) de halledebiliriz" diyorsanız ona da açığım. Bir monitör de alır keyfime bakarım.

Bütçem 10 bin ₺ idi. Fakat şimdiden 9711 ₺ tutuyor, hem de PSU ve monitörsüz. En fazla 12 Bit ₺ ye çıkabilirim, o da en fazla. Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Herkese merhaba. Mühendislik ve oyun geliştirme için bir sistem topluyorum ve başlıktan da anlaşılacağı gibi kompakt bir şey olsun istiyorum. Bu konularda yeni olduğum için yardımlarınızı bekliyorum. Kullanacağım programlar: Unity3D, Blender, C#, AutoCAD, orcad, proteus, multisim. Başlamadan önce oyun oynamayacağımı ve bu programlarda epey amatör olduğumu belirtiyim. Belirlerdiğim ekipmanlar ise şu şekilde:

Kasa: Aerocool atomic bknz
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X bknz
Anakart: Gigabyte X570 Aorus Elite bknz
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Super Gaming X bknz (şu an İtopya'da 2703 ₺)
RAM: Corsair Vengeance 3200 MHz RAM 8x2 bknz
SSD: Samsung 860 EVO M.2 500GB bknz

Kasayı değiştirmek istemiyorum. Hem kompakt hem de çok küçük değil, bu sayede hem çok ısınmayacak hem de çok yer kaplamayacak.

PSU ve monitör seçemedim, güvenilir bir PSU önerirseniz sevinirim.

Göz yormayan 23-24 inç boyutlarında renkleri düzgün veren bir monitör önerebilirseniz sevinirim. Oyun oynamayacağım için gecikme süreleri falan umurumda değil, benim için önemli olan güzel renkler vermesi, renk doğruluğu ve göz yormaması.

İşlemciyi de değiştirmek istemiyorum.

Ekran kartını AMD seçebiliriz, açıkçası hangisini seçsem bilemedim. AMD ekran kartları çok sorun çıkarıyor diyorlar, bu sorunlar sadece oyunlarda geçerliyse kesinlikle ekran kartını AMD seçerim. NVIDIA gerçekten pahalı. Oyun oynamadığım için ekran kartını daha düşük model seçebiliriz, tabii darboğaz yapmayacaksa.(darboğaz olayını pek anlamıyorum)

RAM ve SSD'nin iyi olduğunu düşünüyorum.

Beklentim ise çok klasik. Olabildiğince sistemin uzun ömürlü olması ve soğuk çalışması. Unity3D gibi programları yazın kullanacağım ve ev yazın yanıyor. Kasaya bunun için üste bir fan daha ve hatta işlemciye sıvı soğutucu eklemeli miyim sizce?

Ayrıca "sana gereken sistem çok düşük, bunu bir dizüstüyle(serin çalışan) de halledebiliriz" diyorsanız ona da açığım. Bir monitör de alır keyfime bakarım.

Bütçem 10 bin ₺ idi. Fakat şimdiden 9711 ₺ tutuyor, hem de PSU ve monitörsüz. En fazla 12 Bit ₺ ye çıkabilirim, o da en fazla. Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aynı neden ve sebeblerden ötürü bu sabah topladığım PC ilk fotoğrafı sizinle, Ryzen 2700X - Zotac GTX 1660 Super, Zalman N5 mf kasa, High Power 600W 85+ Bronze eco PSU, MSI B450 Tomahawk Max, Corsair LPX 3200 mhx 2x8GB RAM, Samsung PM981a 512 MB SSD.
Simdi ben Unity hizli açan o SSD'yi oneririm.
İşlemci olarak bütce yeterse 3700X çok iyi, kasa soğutumu bayağı iyi tavsiye ederim.

IMG_20210120_203022.jpg

Aynı neden ve sebeblerden ötürü bu sabah topladığım PC ilk fotoğrafı sizinle, Ryzen 2700X - Zotac GTX 1660 Super, Zalman N5 mf kasa, High Power 600W 85+ Bronze eco PSU, MSI B450 Tomahawk Max, Corsair LPX 3200 mhx 2x8GB RAM, Samsung PM981a 512 MB SSD.
Simdi ben Unity hizli açan o SSD'yi oneririm.
İşlemci olarak bütce yeterse 3700X çok iyi, kasa soğutumu bayağı iyi tavsiye ederim.

Eki Görüntüle 845378
Dostum hayırlı olsun, ışıl ışıl sevmiyorum ben ama işini görüyorsa iyi.

Dediğin gibi işlemciyi yüksek tutmak istiyorum, unity de ilerledikçe ekran kartını belki yükseltirim o da 2 yıl sonradan falan bahsediyorum. ssd de aynı şekilde.

Monitör ne bu arada?

Dostum hayırlı olsun, ışıl ışıl sevmiyorum ben ama işini görüyorsa iyi.

Dediğin gibi işlemciyi yüksek tutmak istiyorum, Unity de ilerledikçe ekran kartını belki yükseltirim o da 2 yıl sonradan falan bahsediyorum. SSD de aynı şekilde.

Monitör ne bu arada?

Vallahi bende RGB hayranı değilim ama bir bütçeden sonra RGB ile mecbur geliyor. Monitör 2006 LG 60 Hz'lik eski monitörüm 😄 işinizi görmez o yönden önerim olmaz Unity 2020.2F indirip PC'yi kapadım deneyimim pek olmadı için çok yardımcı olamıyorum ama tavsiyem ucuz monitör ile çift monitör yapmanız program yazarken vb. işlerde çok yardımcı olur. İşlemciyi kesinlikle yüksek tutun Unity fazla çekirdik ve sanal iş parçası seviyor. Ben SSD de 1 tık abarttım ama renderda işinizi çok görür. Ekran kartı bence yeter. PSU calculatordan sistem için gerekli Watt'ta bakın sonra kaliteli PSU araştırın.
Edit: Ben 2D mobil oyun yapacağım ama sen normal projeler için 32 GB ramide düşenibilirsin kesinlikle.

Yeni konular

Geri
Yukarı