Münazara: Teknoloji faydalı mıdır? Zararlı mıdır?

Teknolojinin faydası, zararlarının yanında devede kulak kalır.
Bakın, birincisi, bu konu münazara. Sizin neye inandığınız önemli değil, savunduğunuz konuyu insanları ikna edebilecek şekilde savunmanız gerekiyor. İsterseniz kabul edin ya da destekliyor olun, isterseniz desteklemiyor olun; bu önemli değil.

Neyse, münazara için ya da onun için olmasa bile güzel fikirler çıkabilir diye birkaç şey sormak istiyorum.

Hastalıklar çözüme kavuşuyor, ortalama insan ömrü uzuyor, bugün uzaktaki bir insanı bile daha az özlüyorsunuz çünkü dilediğiniz an görüşebiliyorsunuz, ayrıca ulaşım da kolay, geçmişteki gibi insanlık dışı uygulamalar artık pek yok gibi bir sürü şey sayılabilir. Siz zarar olarak neler sunarsınız?

Mesela, hiç Sefiller'i okudunuz mu? Evet doğrudan geçmişle ve teknolojinin olmamasıyla ilgili değil ama genel anlamda dönemin şartlarını iyi yansıttığını düşündüğüm bir eser.

Film ya da oyunlardan vs. Orta Çağ konsepti kulağa hoş gelebiliyor ama işin bir de gerçek kısmı var.

Bugün zararlı dediğimiz birçok şey aslında yeni normaller olacak. Bugün iletişim çağında iletişimsizliği konuşuyoruz ancak gelecekte asıl normal sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik olacak. Yüz yüze iletişim kurmak veya yüz yüze konuşmak anormal bir davranış belki bir tabu haline dönüşebilir.

Teknolojiyi bir bıçağa benzetiyorum ben. Eğer doğru ellerde olursa onunla bir tahtaya bile güzel bir şekil verebilir, çok güzel bir meyveyi soyabilirsin. Ama yanlış ellere geçerse insanların ölümüne bile mal olabilir. Burada iş tamamen nasıl kullanıldığına bağlı.

(Bununla ilgili bir münazaraya katılmıştım, konu aynıydı. Sana başarılar diliyorum.)

Her şeyin fazlası zarar, azı karardır deyip elinizde bulunan kurşun kalemi ortadan ikiye kırmak suretiyle münazara odasını terk edin, iyi bir nokta koymuş olursunuz. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı