Müziğe enstrümanla başlanır mı?

Kimse

Kilopat
Makaleler
21
Müziğe dair bilgim sıfır. Ne notaları bilirim, ne çalmasını, hatta notaların ne oldukları hakkında bile çok bir bilgim yok. Ama bazı enstrümanlar çok ilgimi çekiyor, öğrenmek istiyorum. Öğrenince de tam öğrenmek istiyorum, akorlarla başlanır elbette, önce basit sonra zor ama ben notalardan okuyup herhangi bir enstrümanla da bunu çalabilecek seviyeye gelmek, ilerleyebildiğim kadar ilerlemek istiyorum. Bunun için öncesinde bir müzik eğitimi almam gerekir mi veya yararı olur mu yoksa direkt olarak notalarla birlikte enstrümanı öğrensem yine çok ilerleyebilir miyim? Ha bire farklı bir enstrümana heves ediyorum gerçi de... Bu akşamki hevesim de ud ve neye.

Müziğe elbette enstrüman ile başlanır ancak teori ve aranje öğrenmek için enstrüman şart değildir. Her şey kağıt üstündedir ve bir nevi matematiksel kurallar gibi işleyen yapı vardır.

"Nota okumak" ile "müzik teorisi / armoni bilmek" farklı şeylerdir.
Nota okuyarak bir enstrüman çalabilirsiniz. Enstrüman çalmak için nota okumayı bilmek yeterlidir. Üretmek ve armonisel bağlar kurmak istiyorsanız teori ve armoni de öğrenmeniz gerekli.

Misal bir piyano / keman kursuna gittiğinizde gamların dizilimi, modlar, ilgili minörler, armonizasyon gibi şeyler öğretilmez. Okuduğunuzu çalarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı