Müzik stüdyosu için 20 bin TL'ye ekipman önerisi

dembaba01

Centipat
Selam arkadaşlar, ben rap ile uğraşıyorum.
Demo kayıtlarımı mobilden alıyordum artık daha profesyonel kayıt almak için bilgisayara geçeceğim. Mikrofon olarak Ronde NT-1a düşünüyorum. Ses kartı olarak M Audio veya ID 14 düşünüyorum. Referans hoparlörü olarak Behringer B1030a ve kulaklık olarak Audio-Technica ath- M.20X düşünüyorum. Alacağım kayıtlar ne kadar iyi olur? Bu parçaların uyumu konusunda bir sıkıntı olur mu? Nelere dikkat etmem gerekli gibi sorunlarım var. Farklı ekipman önerileriniz veya bu parçaları nasıl geliştirebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bütçem 20 bin TL. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ekipman ile stüdyo kalitesinde kayıt yapar Spotify seviyesinde yayınlayabilirsiniz.
Ancaak. Sadece ekipman almak ile bunu başaramazsınız. Daw Kullanmayı biliyor musunuz?

ID 14 M-Audio ya göre preamp kalitesi ve Software uyumu açısından daha iyidir. Daha az sorun çıkarır.

Ronde NT-1a Hi mid frekansları yüksek bir mikrofon. Daha parlak duyulur. Çoğu kişi seviyor bu özelliği ancak mix mastering e girince bu özellik sorun teşkil edebiliyor. Onun yerine NT-1 tavsiye ederim daha naturel ses çizgisi vardır. Eğer Hi-mid ihtiyacınız olursa yükseltirsiniz.

Monitör başlangıç için yeterli. Kulaklık bu aşamada vokalkayıtlarında mikrofona ses gitmesini önleyecek nitelikte sesi dışarı vermeyecek özelliklte olmalı. Baktığınız kapalı kulaklık iş görür.

ID 14 m-Audio'ya göre preamp kalitesi ve software uyumu açısından daha iyidir. Daha az sorun çıkarır.

Ronde NT-1a hi mid frekansları yüksek bir mikrofon. Daha parlak duyulur. Çoğu kişi seviyor bu özelliği ancak mix mastering e girince bu özellik sorun teşkil edebiliyor. Onun yerine NT-1 tavsiye ederim daha naturel ses çizgisi vardır. Eğer hi-mid ihtiyacınız olursa yükseltirsiniz.

Monitör başlangıç için yeterli. Kulaklık bu aşamada vokalkayıtlarında mikrofona ses gitmesini önleyecek nitelikte sesi dışarı vermeyecek özelliklte olmalı. Baktığınız kapalı kulaklık iş görür.

Çok teşekkür ederim. Söylediğin her şeyi düşüneceğim eğer bir sorun olursa yeniden sana sorabilir miyim?

@Single_factor merhaba hocam biraz süreden sonra tüm stüdyo bileşenlerimi topladım bir tek referans monitörü kaldı o konuda çok kararsız kalıyorum bütçem 8000 TL maksimum. Kullanım amaçlarımı karşılayacak bir monitör öneriniz olursa çok sevinirim ayrıca odam 10-12 M.2 arasında ve bir yalıtıma sahip değil. Şimdiden teşekkürler haber bekliyorum iyi günler.

Son düzenleme:
Bunlar referans monitörü değil. Stüdyo monitörü diye geçiyor. Canlı çalım ve kayıt yaparsın. Mix-mastering e ciğerleri yetmez.

Referans için en alt kademe KRK, Adam ya da YAMAHA serisi bakabilirsin ancak bütçeyi 15-20 bine çıkartman gerkir.
Anladım teşekkür peki ben birde bunu görüyorum araştırken sizce nasıl Mackie CR5-X 5 inç Referans Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bunlar "referans monitörü" değiller. Bu fiyata referans monitörü alamazsınız. Unutun bunu. Diğer siteler ve üreticiler kelime oyunu yapıyor. Çok güzel film izler, piyano çalarsınız. Fazlası olmaz.
Mackie nin kendi sitesinde kocaman yazıyor

CR5-X​

5" Multimedia Powered Monitors Pair​

Yeni konular

Geri
Yukarı