Muhabbet kuşları nasıl ele alıştırılır?

Onun için bir ton parametre var hocam, malesef o işler öyle kolay olmuyor. :)
eğer kuşlarınız erişkinse ve evcil yetiştirilmemişte kendinize alıştırmanız çok zor. Ancak çiftleştirirsiniz, yavrulardan bir tane erkek olanı kendinize ayırırsınız. ayrı bir odada ayrı bir kafeste tek besleyip tek arkadaşı siz olursanız anca alışabilir. Kuşun yavru ve erkek olması alıştırmaya daha yatkın yapıyor ama iş sizin o süreçte ona ne kadar yakın onu kendi türünüzden olduğuna inandırmakta bitiyor.Kuşu hiçbir zaman kovalamayın, avuçla yakalamaya çalışmayın, yanında ani hareket yapmayın.

Temelde bir hafta kadar kafes içinden çıkarmadan elinizi günde 5-10dk kafesin teline dıştan tutaarak elinize adapte olmasını sağlamanız gerekiyor.
ikinci hafta yine aynı şeyi bu sefer kafesin içine elinizi sokarak yapacaksınız. yine sizden kaçacaktır ama ona hamle yapmayacaksınız, sadece eliniz içeride duracak. günlük 5dk yapmanız gerek en az. 3.hafta ise yine elinizle zorlamadan en sevdiği yiyeceklerle beslemeniz gerek. 3 haftalık bir süreçle eğer kuşta bir konuda bir yatkınlık varsa çıkıyor. ( en az 15 senedir muhabbet kuşu besliyorum, her birininde kendine has karakterlerinin olması; bildiğiniz küçük bir çocuk gibi olması insanı gerçekten hayrete düşüyor. :) )

Onun için bir ton parametre var hocam, maalesef o işler öyle kolay olmuyor. :)
Eğer kuşlarınız erişkinse ve evcil yetiştirilmemişte kendinize alıştırmanız çok zor. Ancak çiftleştirirsiniz, yavrulardan bir tane erkek olanı kendinize ayırırsınız. Ayrı bir odada ayrı bir kafeste tek besleyip tek arkadaşı siz olursanız anca alışabilir. Kuşun yavru ve erkek olması alıştırmaya daha yatkın yapıyor ama iş sizin o süreçte ona ne kadar yakın onu kendi türünüzden olduğuna inandırmakta bitiyor. Kuşu hiçbir zaman kovalamayın, avuçla yakalamaya çalışmayın, yanında ani hareket yapmayın.

Temelde bir hafta kadar kafes içinden çıkarmadan elinizi günde 5-10dk kafesin teline dıştan tutaarak elinize adapte olmasını sağlamanız gerekiyor.
İkinci hafta yine aynı şeyi bu sefer kafesin içine elinizi sokarak yapacaksınız. Yine sizden kaçacaktır ama ona hamle yapmayacaksınız, sadece eliniz içeride duracak. Günlük 5dk yapmanız gerek en az. 3.hafta ise yine elinizle zorlamadan en sevdiği yiyeceklerle beslemeniz gerek. 3 haftalık bir süreçle eğer kuşta bir konuda bir yatkınlık varsa çıkıyor. ( en az 15 senedir muhabbet kuşu besliyorum, her birininde kendine has karakterlerinin olması; bildiğiniz küçük bir çocuk gibi olması insanı gerçekten hayrete düşüyor. :) )

Hocam bu arada 2 eş sanırsam eş olursalar daha az ilgili oluyorlarmış bize ve kafes küçük büyük bir kafes almalı mıyım sizce.

Hocam bu arada 2 eş sanırsam eş olursalar daha az ilgili oluyorlarmış bize ve kafes küçük büyük bir kafes almalı mıyım sizce.
Sık sık günlük salıp ev içinde uçuşuna izin veriyorsanız değiştirmenize gerek yok (bendeki her gün serbest neredeyse, istediği gibi kafesine girip çıkıyor. Odada dolaşıyor, elip pc başında ne yapıyorlar diye bakıyor, kafasına göre takılıyor kısacası. :D ), lakin hafta bir iki defa salıyorsanız veya salmıyorsanız büyük kafes almanız faydalı olacaktır. Yemini, suyunu farklı konumlara, oyuncaklarını fark konumlara koymalısınız bu durumda. Sürekli buralara gitgelle üzerlerindeki enerjiyi atsın.

Muhabbetlerde sıkıntı göğüs kısımlarındna kilo almaları. bu onların ömürlerini ciddi oranda azaltıyor. Ve en önemli kısım cereyanda, rüzgarda kesinlikle bırakmayın. Hafif bir rüzgar gibi gelen şey onları hemen hasta edebiliyor. Hastalıklara karşı dirençleri zayıf malesef.

Sık sık günlük salıp ev içinde uçuşuna izin veriyorsanız değiştirmenize gerek yok (bendeki her gün serbest neredeyse, istediği gibi kafesine girip çıkıyor. Odada dolaşıyor, elip PC başında ne yapıyorlar diye bakıyor, kafasına göre takılıyor kısacası. :D ), lakin hafta bir iki defa salıyorsanız veya salmıyorsanız büyük kafes almanız faydalı olacaktır. Yemini, suyunu farklı konumlara, oyuncaklarını fark konumlara koymalısınız bu durumda. Sürekli buralara gitgelle üzerlerindeki enerjiyi atsın.

Muhabbetlerde sıkıntı göğüs kısımlarındna kilo almaları. Bu onların ömürlerini ciddi oranda azaltıyor. Ve en önemli kısım cereyanda, rüzgarda kesinlikle bırakmayın. Hafif bir rüzgar gibi gelen şey onları hemen hasta edebiliyor. Hastalıklara karşı dirençleri zayıf maalesef.

Hocam kuşlar daha yeni geldi bize normalde iş yerindeydi nir komşu getirdi kuşu saldık ama kaçtı hocam yakalayamadım zar zor en sonunda yakaladım koydum içeriye. Ve oturma odasında. Annemde odaya sıçabilirer diye fazla salamam diyor.

Hocam kuşlar daha yeni geldi bize normalde iş yerindeydi nir komşu getirdi kuşu saldık ama kaçtı hocam yakalayamadım zar zor en sonunda yakaladım koydum içeriye. Ve oturma odasında. Annemde odaya sıçabilirer diye fazla salamam diyor.
Evet, etrafı kirletebiliyorlar. Orada elinize bir ıslak mendil alıp mıntıka temizliği yapmanız gerekiyor. 😅

Evet, etrafı kirletebiliyorlar. Orada elinize bir ıslak mendil alıp mıntıka temizliği yapmanız gerekiyor. 😅

Lamabnın üstüne çıkayor hocam lambanın içini silmek biraz uğraştırıyor.

@emrah_8 hocam bu arada şu an evde.

5d0b94966c341.jpg

Böyle bir kafes buldum birazcık daha büyük ve geniş bunu kulansak işimizi görür mü?

@emrah_8

Şu an kulandığımız kafes aşırı lüçük yemek koymak için ek yeri bile yok yere koyuyyoruz.

Son düzenleme:
Lamabnın üstüne çıkayor hocam lambanın içini silmek biraz uğraştırıyor.

@emrah_8 hocam bu arada şu an evde.

5d0b94966c341.jpg

Böyle bir kafes buldum birazcık daha büyük ve geniş bunu kulansak işimizi görür mü?

@emrah_8

Şu an kulandığımız kafes aşırı lüçük yemek koymak için ek yeri bile yok yere koyuyyoruz.
Kafes güzel ama yatay telli kafes bakmalısınız.

Arkadaşlar yeni muhabbet kuşu var. 2 adet evde elime hiç gelmiyorlar. Çok korkarlar. Nasıl kendime alıştırabilirim? Küçük bir kafes var.

Kuşlar yavru ise işin kolaylaşır yetişkin kuşlar la işin zor kuşlar yeni geldiyse kafesi kapatıp hiç dokunma ortama alışsınlar sonra yavaş yavaş kafese elini koy kuşu okşa kuşların eline gelmesi 10-15 dk sürer elini yacvaş yavaş gelmeyi başladıktan sonra yemliği çıkarıp elinden yem yedir yemliği takmayı unutma mesela eline gelipyemi yedimi yenliği geri tak ya da dışarı çıkıp perde taktiğini uygulayabilirsin kuşu alıp perdenin arasınına geçip kuşu kendine koy gidebilecek yeir yok perdede 1-2 dk durabilir güvenliği olduğunu anlayınca sana gelecektir. Öyle her gün alıştırma yapa yapa alıştırabilirsin kuşa kelimeler söyle cici kuş askım filan diye 1 haftaya sana alışır düzenli bunları yaparsan.

Geri
Yukarı