Muhabbet kuşlarına kuş sesi dinletmek doğru mu?

Yanlış bir davranış değil. Dinletebilirsin. Fakat nadiren olması lazım. Örneğin 2 haftada 1 açabilirsin. Bunu çok fazla yaparsan doğru bir davranış olmaz. Fakat nadiren de olsa dinletilebilir.

Eğer kuşun yavruysa, kısa sürede sana alışıp konuşabilir.
Konuşma konusuna gelirsek, eğer kuşun dişiyse pek bir şey bekleme o konuda. Dişilerin, erkeklere göre taklit yeteneği çok daha azdır. Fakat gerekli eğitim verildiği takdirde birkaç kelime konuşabilir.

Eğer kuşun erkekse işin daha kolay. İlk olarak kuşu kendine alıştırman gerekiyor. Eline yem alıp ikram etme, meyve sebze ikram etme, T tünek yapma gibi yöntemleri uygulayabilirsin. Günde 3-4 saat ilgilenirsen, kuşu aile bireylerinin en çok oturduğu odaya koyarsan kısa sürede alışacaktır. Tabii yavruysa.

Kuşun sana alıştıktan sonra söylemesini istediğin kelimeyi sürekli tekrar et. Gözlerinin büyüyüp küçüldüğünü fark edeceksin. İşte o davranış seni dinlediğini gösterir :) Veya telefona söylemesini istediğin kelimeyi kaydet ve dinlettir. Kuşuna gerekli ilgi ve alakayı gösterip, gerekli eğitimi verdikten sonra ortalama 2 hafta içinde o kelimeyi öğrenecektir diye düşünüyorum. Eğer kuşun yavruysa tabii. Yetişkin kuşların konuşması ve alışması daha zor oluyor.
Kuşum yavru ve erkek.
Aslında işin tuhaf olan kısmı: Hangi kelimeyi öğretmem gerektiğini bilemiyorum. Sizce hangisini daha kolay öğrenir?

Aynayı acilen çıkarman gerekiyor. Kuşunuz, karşısında bir kuş gördüğünü düşündüğü için sizinle alakasını kesip, sürekli aynanın karşısında olacaktır. Bu da kuşun daha yabani olmasına sebep olacaktır. Eğer kuşu kendine alıştırmak istiyorsan aynayı çıkarmalısın. Fakat aynanın en zararlı yönü bu değil. Özellikle erkek kuşlar, karşısındaki yansımasını kuş sandığı için ona kur yapıp yem kusabiliyor. Yemi yiyen olmadığı için kuş çıkardığı yemi tekrar yiyiyor. Maalesef bu da kursak mantarı olmalarına sebebiyet verebiliyor.
Mesajı oku okumaz çıkardım kafesten aynayı. Aslında ben kafesin içine dekorasyon amaçlı ve belki kendini gördüğünde mutlu olurda daha çabuk konuşur niyetiyle bırakmıştım aynayı. 🤦‍♀️
Birde kuşumu evin içinde serbest bırakıyorum ve direkt olarak kaloriferin üzerine konuyor. Bütün kuşlar mı böyle. yoksa . Sizce bir sebebi var mı? Korkuyorum yanacak diye.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı