Muhabbet kuşu benden kaçıyor

0tac

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, muhabbet kuşlarını alalı 1 ay oldu. 1 aydır yerleri aynı ve kafeslerinin dışında bir yere koymadım. Sorun şu ki kuşlar geleli 1 ay oldu ama ben odaya girer girmez arasında 2-3 metre olmasına rağmen birisi korkup kaçıyor diğeri ise yanına yaklaşınca kaçıyor. Odaya girince kaçanın korkusu ona zarar vermememe rağmen çok fazla. Bir kere odaya saldım ve kuşlardan diğerinin sorunu yokken çok korkan (odaya girdiğimde bile korkan) kuşun sağ kanadının yarısının olmadığını gördüm. Yerden uçarak kalkıyor 30 cm yükselip sağ tarafının üstüne düşüyordu. Korkmasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum çünkü kuşlara hiçbir zaman zarar vermedim. Kuşun korkmasının diğer bir sebebinin ona göre daha az korkan kuşun onu gagalaması ve saldırması. Dün kavga ederken birbirlerini kanatmışlar. Normalde ilk hafta ayıracaktım çünkü ilk hafta da kavga ediyorlardı ama bu kavganın ilk zamanlar normal olduğunu okudum ve o kavgalar daha masumdu. O kavgalardan sonra kavgaları nerdeyse bitmişti bende ilk hafta normal sonradan kavga azaldı diyerek ayırmadım. Şimdi tekrar kavga ettikleri için ve bu kavganın ilk zamanlar kadar zararsız olmadığı için ayırdım. Ama ayırdığım için korkan kuş daha da korkmaya başladı. Çünkü yanında başka bir kuş da yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu kuşları nasıl kendime güvendirip alıştırabilirim? Belki az korkanı alıştırırım ama diğerini nasıl alıştıracağımı hiç bilmiyorum.

Diğer olasılık 2 kuş olmasından diye tahmin ediyorum. Ayrıca kuşların yaşları kaç?
Daha yaşlarına girmediler. Tam yaşlarını bilmiyorum ama 4 aylık diye tahmin ediyorum. İkisidi de erkek. Bu arada 4 aydan daha küçük olabilirler.

Kuşları birkaç hafta ayırıp daha sonra elinizle beslemeyi deneyebilirsiniz. Olmuyorsa zorlamanın bir manası yok zorlarsanız daha fazla strese girerler ve ölebilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı