Muhabbet kuşu beslemek sevap mıdır?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Canlar bir şey soracağım.

Evde muhabbet kuşu beslemek sevap mıdır?

Şimdi "Ya cahil cahil konuşma tabii ki sevap." diyebilirsiniz. Ama şöyle bir durum var: Beslemezsek günah olmaz ki? Sonuçta beslemek zorunlu değil. Ben bu yüzden sevap olduğuna kararsız kaldım.

Sevap mıdır?

Bir de baktın günah işlediğin kanısına varılır, sonuçta kafeste besliyorsun.
Uçabilen kuşu kafese hapsetmek evet öyle olabilir ama bu kuşlar zaten doğada yaşayamıyor. Doğaya salarsanız birkaç güne ölür. Sorularla İslamiyet adlı sitede de böyle kuşların beslenmesinde sorun olmadığı belirtilmiş.

Uçabilen kuşu kafese hapsetmek evet öyle olabilir ama bu kuşlar zaten doğada yaşayamıyor. Doğaya salarsanız birkaç güne ölür. Sorularla İslamiyet adlı sitede de böyle kuşların beslenmesinde sorun olmadığı belirtilmiş.
Hocam salarsam, sokaktaki hayvanlar öldürür.

Canlar bir şey soracağım.

Evde muhabbet kuşu beslemek sevap mıdır?

Şimdi "Ya cahil cahil konuşma tabii ki sevap." diyebilirsiniz. Ama şöyle bir durum var: Beslemezsek günah olmaz ki? Sonuçta beslemek zorunlu değil. Ben bu yüzden sevap olduğuna kararsız kaldım.

Sevap mıdır?
Hocam ben bu konuda araştırma yapmıştım. Şimdi asıl bakmanız gereken durum şu :
Bu kuş tek başına yaşayabiliyor mu ? yoksa yardıma mı ihtiyacı var. Eğer birinci seçenekse bakmak sakıncalı ama 2.seçenek ise bakmak sevaptır.

Hocam ben bu konuda araştırma yapmıştım. Şimdi asıl bakmanız gereken durum şu :
Bu kuş tek başına yaşayabiliyor mu ? yoksa yardıma mı ihtiyacı var. Eğer birinci seçenekse bakmak sakıncalı ama 2.seçenek ise bakmak sevaptır.
Hocam tek başına yaşayamaz. Çünkğ bu kuş dışarıda kendi kendine yeten kuşlardan değil. Yemeğini, suyunu VB. Vermezsem ölür. Mantıken sevap oluyor yani. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı