Muhabbet kuşu gagası kesilince kanadı

Vallahi şöyle diyeyim benimle konuşuyor ötüyor cicikuş babacık diyor kabarıp kafasını ense tarafına götürüp uyuyor galiba ama 5-10 dk yapıyor ara sıra bunu.

Badem yağını gagasının her yerine mi sürmeliyim kesik yer dahil?

Ayrıyeten kuş galiba hep kabuklu yem yediğinden ağzının içine alıyor çıtır çıtır ötüyor geri atıyor bir daha yiyor başkasını.

Ayrıyeten kuş galiba hep kabuklu yem yediğinden ağzının içine alıyor çıtır çıtır ötüyor geri atıyor bir daha yiyor başkasını.
Kabuksuzu yiyorsa bu çok güzel. @DNA 'nın dediği gibi püre elma/yumurtanın da üstüne biraz serpebilirsin (biraz burada önemli), toz mama verirse su ile karıştırıp şırınganın iğnesiz halinde bir damla yaratırsan kendi diliyle yalayıp yutar. Toz mamayla omlet yap demek isterdim de hayvanın 5 günlük yemeği çıkar yiyemez, kalanı da siz yemeyin yani belli mi olur :)

Kabuksuzu yiyorsa bu çok güzel. @DNA'nın dediği gibi Pure elma/yumurtanın da üstüne biraz serpebilirsin (biraz burada önemli), toz mama verirse su ile karıştırıp şırınganın iğnesiz halinde bir damla yaratırsan kendi diliyle yalayıp yutar. Toz mamayla omlet yap demek isterdim de hayvanın 5 günlük yemeği çıkar yiyemez, kalanı da siz yemeyin yani belli mi olur :)

Hocam kabukluya alıştığından kabuksuzu alıyor geri atıyor parmağım ile veriyordum sonra parmağımda 3-4 darı veriyorum sürekli onları çok güzel yiyor kabuksuza alışamadı galiba bir de su içtiğini çok görmedim sorun olur mu nasıl içirtebilirim?

Hocam kabukluya alıştığından kabuksuzu alıyor geri atıyor parmağım ile veriyordum sonra parmağımda 3-4 darı veriyorum sürekli onları çok güzel yiyor kabuksuza alışamadı galiba bir de su içtiğini çok görmedim sorun olur mu nasıl içirtebilirim?
Tabi önce normalde nasıl yemek yiyorsa o şekilde yapmaya çalışıyor, önceki mesajlardaki mevye püresi olayını deneyebilirsin. Suyu ise şırınga ucunda (iğne olmayan) bir damla kabarcığı yapıp ikram edebilirsin. Belki sen dikkat etmediğin arada içmiştir su.

Tabii önce normalde nasıl yemek yiyorsa o şekilde yapmaya çalışıyor, önceki mesajlardaki mevye Pure'si olayını deneyebilirsin. Suyu ise şırınga ucunda (iğne olmayan) bir damla kabarcığı yapıp ikram edebilirsin. Belki sen dikkat etmediğin arada içmiştir su.

Hocam kusura bakmayın farklı bir soru daha soracağım öncelikle şu an normal kabuklu yemlerinden çok rahat yedi halıda nedense yemlikte yemedi. Ve göğüs veya kursak tarafında sert şişlik ve morarma var gibi ne olabilir veteriner yok burada kuşlara bakmıyorlar yani kedi köpek hayvanlarına bakıyorlar.

Hocam kusura bakmayın farklı bir soru daha soracağım öncelikle şu an normal kabuklu yemlerinden çok rahat yedi halıda nedense yemlikte yemedi. Ve göğüs veya kursak tarafında sert şişlik ve morarma var gibi ne olabilir veteriner yok burada kuşlara bakmıyorlar yani kedi köpek hayvanlarına bakıyorlar.
Çok ihtimal var, beslediğim kuşlarda hiç başıma gelmedi. Araştırıp bakınca şu ihtimaller var; fazla yem yediği için şişti, hafifçe okşayarak boyundan yukarı doğru hava varsa geğirtebilirsin diyorlar. Diğer konu ise mantar olmuş olabilir, bu da ilaç tedavisi dışında bir şey duymadım. Şu videoyu izleyebilirsin.

Bende soru soracağım gerçekten neredesin de veteriner var fakat kuşlara bakmıyor - bakmasa da (elinde uygun ekipman v.b) en azından yönlendirebilmesi güzel olurdu.

Çok ihtimal var, beslediğim kuşlarda hiç başıma gelmedi. Araştırıp bakınca şu ihtimaller var; fazla yem yediği için şişti, hafifçe okşayarak boyundan yukarı doğru hava varsa geğirtebilirsin diyorlar. Diğer konu ise mantar olmuş olabilir, bu da ilaç tedavisi dışında bir şey duymadım. Şu videoyu izleyebilirsin.

Bende soru soracağım gerçekten neredesin de veteriner var fakat kuşlara bakmıyor - bakmasa da (elinde uygun ekipman vb) en azından yönlendirebilmesi güzel olurdu.

Kütahya'nın ilçesindeyim bilindik veteriner olarak 2-3 tane var onlara götürünce ben sorumluluk alamam dedi şimdi benden korkar sahibi olmadigim icin stresten ölür dedi tamam dedim bende bunu duyunca.

Enistemin akrabası varmış kuşlar ile ilgilenen o geldi baktı bizim bu kuş bir ara tüy dökünce uçamamaya başladı yaklaşık 2yıldır ucamiyor 8-9senesini doldurdu kuş uçamadigi için yağ tutmuş dedi her gün açıyorum koşuyoruz beraber 😀 yağ tutmuş dedi işte kısaca o kursak tarafı için, şu an normal yem yiyor badem yağı sürdüm gagasına ve ayaklarına, ishal ilacı kullanıyorum yarın ise vitaform adlı ilacı kullanacağım içinde b3, B12 vitaminleri var şu an yapabileceğim başka bir şey gelmedi aklıma suyunu ise içiyordur o sen görmeden dedi şu anlık bu kadar. Teşekkürler ilgilendiğiniz için.

Geri
Yukarı