Muhabbet kuşu hamile olabilir mi?

ardayavuzz

Hectopat
Merhabalar. Dişi muhabbet kuşum 1 haftadır yuvalıkta. Biraz halsiz gözüküyor ve günün büyük kısmını uyuyarak geçiriyor. Acaba hamile mi yoksa hasta mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Birazdan resim atacağım. Resim atmadan önce şöyle tarif edeyim, kuyruğu alçalmış ve sallanıyor. Kanatları çok değişik geldi gözüme biraz daha yere doğru eğilip açılmışlar. Kız kardeşim bugün hayvan biraz uçsun diye dışarı çıkarmış normalde odayı 10 kere tavaf edebilen hayvan bugün 1 tur atınca hemen yorulmaya başladı. Dişi içerideyken erkek sanki yuva deliğinden dişiye yem veriyor gibiydi.
Dışarı çıkarıp resmini atar mısın kuyruğundan belli olur. Bana hasta gibi geldi
IMG_20211105_214542.jpg
IMG_20211105_214620.jpg
IMG_20211105_214622_1.jpg

Son düzenleme:
kuyruğu alçalmış ve sallanıyor

biraz daha yere doğru eğilip açılmış
O zaman dediklerine göre bence yumurtayı oluşturmuş. Vücudundaki bütün mineraller kalsiyumlar yumurta kabuğuna gittiği için yumurtayı itebilecek kaslarını mineral eksikliğinden kasamıyor tahminimce.
Resimdeki gaga taşını da kemiremiyorsa kabuklarıyla birlikte şöyle bir video buldum şu videodaki gibi tüm bir haşlanmış yumurtayı çatalla ezip yedirmeye çalış. Yem kabını boşaltıp yumurta koyarsan zaten mecbur mamayı yiyecektir Yine de gaga taşını gözünün görebileceği yuvanın yakınına bir yere koy belki görmüyordur. Erkeği de bence kuş kendine gelene kadar ayır. Tam yumurta çıkacakken yuvadan içeriye atlayıp rahatsız eder yumurtayı çıkaramaz. Yumurtanın yarısı çıkmışken geri içeri kaçarsa yumurta içeride hareketli olduğu için yan dönüp sindirim sistemini tıkayabiliyor. Başıma geldi. Yumurta sıkışması olduğunda elle müdahale edip yumurtayı çıkarmasına yardım etmek gerekiyormuş ama ben aylarca kendi çıkarır, ben yanlışlıkla kırarım, diye düşünerek erteledim. Bir kaç kere kafes tabanında yumurtayı çıkarmaya çalışırken hem bizden hem sıkılmasın diye yanına aldığımız erkekten dolayı yarıda kaldı çıkaramadı. En son yumurta yarım-yarım çıkıp geri içeri gittiği için heralde yana doğru dönüp bağırsağını vb sıkıştırdı ve büyük ihtimalle açlıktan öldü, çünkü çok önceleri 60 gram uçamayan obezite kuş, öldüğünde 40 gramdı. Son günlerde boku çok büyümüştü, kuyruğuna bulaşmaya başlamıştı ve çok fazla yem yemeye çalışıyordu, açlığı oradan da belliydi zaten. Yazıp yazıp sildim ondan biraz uzun sürdü yanıt vermem.

O zaman dediklerine göre bence yumurtayı oluşturmuş. Vücudundaki bütün mineraller kalsiyumlar yumurta kabuğuna gittiği için yumurtayı itebilecek kaslarını mineral eksikliğinden kasamıyor tahminimce.
Resimdeki gaga taşını da kemiremiyorsa kabuklarıyla birlikte şöyle bir video buldum şu videodaki gibi tüm bir haşlanmış yumurtayı çatalla ezip yedirmeye çalış. Yem kabını boşaltıp yumurta koyarsan zaten mecbur mamayı yiyecektir Yine de gaga taşını gözünün görebileceği yuvanın yakınına bir yere koy belki görmüyordur. Erkeği de bence kuş kendine gelene kadar ayır. Tam yumurta çıkacakken yuvadan içeriye atlayıp rahatsız eder yumurtayı çıkaramaz. Yumurtanın yarısı çıkmışken geri içeri kaçarsa yumurta içeride hareketli olduğu için yan dönüp sindirim sistemini tıkayabiliyor. Başıma geldi. Yumurta sıkışması olduğunda elle müdahale edip yumurtayı çıkarmasına yardım etmek gerekiyormuş ama ben aylarca kendi çıkarır, ben yanlışlıkla kırarım, diye düşünerek erteledim. Bir kaç kere kafes tabanında yumurtayı çıkarmaya çalışırken hem bizden hem sıkılmasın diye yanına aldığımız erkekten dolayı yarıda kaldı çıkaramadı. En son yumurta yarım-yarım çıkıp geri içeri gittiği için heralde yana doğru dönüp bağırsağını vb sıkıştırdı ve büyük ihtimalle açlıktan öldü, çünkü çok önceleri 60 gram uçamayan obezite kuş, öldüğünde 40 gramdı. Son günlerde boku çok büyümüştü, kuyruğuna bulaşmaya başlamıştı ve çok fazla yem yemeye çalışıyordu, açlığı oradan da belliydi zaten. Yazıp yazıp sildim ondan biraz uzun sürdü yanıt vermem.
Haşlanmış yumurta, rende havuç ve petibör bisküvi ile bir yem hazırladım. Yemliklerini boşaltıp içine bu mamadan koydum. Erkek kuş yiyecek gibi oluyor ama vazgeçiyor. Bekliyoruz hadi bakalım :) Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Haşlanmış yumurta, rende havuç ve petibör bisküvi ile bir yem hazırladım. Yemliklerini boşaltıp içine bu mamadan koydum. Erkek kuş yiyecek gibi oluyor ama vazgeçiyor. Bekliyoruz hadi bakalım :) Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
Kışın çok birşey olmaz ama yazın sıcağında yumurtada 3-4 saatten sonra ölümcül salmonella bakterileri üremeye başlar. Kesinlikle yumurta parçacıkları kafesin tabanına dökülmüş veya tülün içinde unutulmuş olmasın yiyip hastalanabilirler. Kışın 4 saat 6 saat 8 saat falan kalabilir. Ama suyu hem yazın hem kışın 10 saatten fazla durmamalı. Çünkü ağzının yemini yumurtasını su içerken suya bulaştırırsa suda bakteriler üremeye başlıyor. Salmonella ise sallabaş denilen tedavisi olmayan veya çok zor olan ölümcül sinir sistemini etkileyen bir hastalığa ve başka bir çok hastalığa yol açıyormuş.

Mamayı koydum 3 saat kadar yediler sonra çıkardım kafesi iyice temizledim. Evimin karşısındaki pet shop'a götürdüm kuşları ilk yumurtası olduğu için zorlanabilir dedi. Valla hayvanı böyle halsiz bitkin görünce gözüme uyku girmiyor. Yarın da duruma göre veterinere götüreceğim. inşallah hamilelikten dolayı böyle davranıyordur ve umarım bir hastalığı yoktur.

Geri
Yukarı