Muhabbet kuşum kafesten çıkmıyor

Taylan Dinler

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Arkadaşlar selam, bir muhabbet kuşum var adı çapkın. Neredeyse 4-5 aydır bizde, ilk aylarda dışarı çıkıyor uçuyordu şimdi dışarı çıkmıyor. Hasta da değil. Ötüyor falan kafesin içinde arada bir çıldırıyor. Öyle hareketsizde değil. Sizce neden böyledir? Ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• 16033090825141207858390.jpg
    16033090825141207858390.jpg
    122,6 KB · Görüntüleme: 661
Yanakları ve başı net görünecek şekilde fotoğraf atın. Bu arada kullandığınız tünekler plastik mi?

Evet. Tahta tünek alacaktım, fakat onlarda çok Bit tutuyor dedi petshop almadım. Biliyorum plastikler mantar yapıyor. Belki ileride alırım birkaç tane tahta tünek. Pozda veriyor aşkım.
Yanakları ve başı net görünecek şekilde fotoğraf atın. Bu arada kullandığınız tünekler plastik mi?

Elime alışık bu arada. Göğsüne elimi dokundurunca geliyor. Hatta öpüyorum bile.

Dosya Ekleri

• 1603309447169675713761.jpg
    1603309447169675713761.jpg
    62,7 KB · Görüntüleme: 1.033
Evet. Tahta tünek alacaktım, fakat onlarda çok Bit tutuyor dedi petshop almadım. Biliyorum plastikler mantar yapıyor. Belki ileride alırım birkaç tane tahta tünek.
Pozda veriyor aşkım :)
İlginç, hayatımda ilk defa duydum tahta tüneklerin bit tuttuğunu hocam 😁 Evet, plastik tünekler mantar yapıyor ve mantar hastalığı çok illet bir hastalık. Hem kuş için, hem kuşun sağlığı için uğraşan biz için. Kesinlikle tahta tünek alın. 1-2 liraya satılıyor tanesi zaten. Diyelim ki bit tuttu, tüneği çıkarıp suya tutun. Ardından ocağı yakıp tüneği kurutun. Böylece eğer bit, parazit varsa yıkanmayla geçmese bile yanarak öleceklerdir.

İlginç, hayatımda ilk defa duydum tahta tüneklerin Bit tuttuğunu hocam 😁 evet, plastik tünekler mantar yapıyor ve mantar hastalığı çok illet bir hastalık. Hem kuş için, hem kuşun sağlığı için uğraşan biz için. Kesinlikle tahta tünek alın. 1-2 liraya satılıyor tanesi zaten. Diyelim ki Bit tuttu, tüneği çıkarıp suya tutun. Ardından ocağı yakıp tüneği kurutun. Böylece eğer Bit, parazit varsa yıkanmayla geçmese bile yanarak öleceklerdir.

Tavsiyenizi dikkate alıp tahta tünek alacağım. Neyi vardır kuşun sizce? Bu arada erkek kuş.

Evet. Tahta tünek alacaktım, fakat onlarda çok Bit tutuyor dedi petshop almadım. Biliyorum plastikler mantar yapıyor. Belki ileride alırım birkaç tane tahta tünek. Pozda veriyor aşkım.

Elime alışık bu arada. Göğsüne elimi dokundurunca geliyor. Hatta öpüyorum bile.
Tam olarak net değil ama önemli değil. Kuşunuz acaba tüy döneminde mi? Tüy döneminde, kuşlar çevreye karşı ilgisiz olurlar ve zamanını kafeste geçirmek isterler. Karın ağrıları olur bu dönemde. Onun dışında zaman zaman çevreye karşı hiçbir etken yokken (hastalık vs.) ilgisiz olabilirler. Eğer keyfinde, dışkısında ve tüy döneminde değilse endişelenmenize gerek yok.
Bu arada erkek kuş.
Bana cere rengi kahverengi gibi geldi. Resim net olmadığından emin konuşmayayım. Cere rengi yani burun kısmındaki renk nedir?

Tam olarak net değil ama önemli değil. Kuşunuz acaba tüy döneminde mi? Tüy döneminde kuşlar çevreye karşı ilgisiz olurlar ve zamanını kafeste geçirmek isterler. Karın ağrıları olur bu dönemde. Onun dışında zaman zaman çevreye karşı hiçbir etken yokken (hastalık vs.) ilgisiz olabilirler. Eğer keyfinde, dışkısında ve tüy döneminde değilse endişelenmenize gerek yok.

Vallahi öyle çok fazla tüy dökmüyor. Gördüğünüz gibi kocaman bir göbüşü var hatta tüyleride düzenli.
Tam olarak net değil ama önemli değil. Kuşunuz acaba tüy döneminde mi? Tüy döneminde, kuşlar çevreye karşı ilgisiz olurlar ve zamanını kafeste geçirmek isterler. Karın ağrıları olur bu dönemde. Onun dışında zaman zaman çevreye karşı hiçbir etken yokken (hastalık vs.) ilgisiz olabilirler. Eğer keyfinde, dışkısında ve tüy döneminde değilse endişelenmenize gerek yok.

Bana cere rengi kahverengi gibi geldi. Resim net olmadığından emin konuşmayayım. Cere rengi yani burun kısmındaki renk nedir?

Pembe gibi. Kusura bakmayın korkutmayayım diye uzaktan çekip zoomladım. O yüzden kalitesi düşük fotoğrafın.

Vallahi öyle çok fazla tüy dökmüyor. Gördüğünüz gibi kocaman bir göbüşü var hatta tüyleride düzenli.
Anladığım kadarıyla kuşunuz tüy döneminde de değil. Yani kafa ve yanak bölgesinde sert sert tüy kapsülcükleri yok değil mi?

Pembe gibi. Kusura bakmayın korkutmayayım diye uzaktan çekip zoomladım. O yüzden kalitesi düşük fotoğrafın.
Pembeyse erkektir :)

Sert derken elimle kontrol edeyim mi? Korkmaz alışık bana.
Yani hocam eğer gözle görülen bir şey yoksa ve kafes altında anormal derecede fazla tüy yoksa tüy döneminde değildir. Kapsülcük dediğim şey resimdeki gibi olan şeyler. Sert oluyor bu tüyler çünkü yeni çıkıyor.

Dosya Ekleri

• hqdefault.jpg
    hqdefault.jpg
    25,6 KB · Görüntüleme: 553

Yeni konular

Geri
Yukarı