Muhabbet kuşum öldü

Benim kuşum birkaç sefer hastalanmıştı, onları geçirdi. Ama bir gün eve geldim ve baktım yine hastalanmış. Kafasını tellere yaslamış, hızlı ve derin bir şekilde nefes alıyordu. Yem yemeye giderken bile zorlanıyordu. Tüneği yukarıda, yemleri aşağıda olduğu için sürekli aşağı inip yukarı çıkmaya çalışıyordu ve çıkamıyordu. Bir yumurtalık vardı kafeslerinde. Elimle alıp oraya koydum kuşu, etrafına yem serdim. Çünkü iyileşeceğine inanıyordum. Elimden geleni yaptım ve şimdi sadece beklemek vardı. Ben de gidip zaman geçirmek için bilgisayarıma geçtim. Kafeste sesler gelmeye başlamıştı. 1 Saat sonra umutla gidip baktım ama sadece dişi kuş vardı. Yumurtalıktan çıkmamıştı. Sonra kapağı açtım. Tutup kaldırdım ve her tarafı sabit sanki donmuş gibi bir hali vardı. Kalbi atmıyordu ve ölmüştü. O gün kendimi zor tuttum ağlamamak için. İlk gün biraz ağladım. Daha sonraki günler kendimi üzmemeye karar verdim. Ama 1 yıl içerisinde yaşadığımız tüm eğlenceli anlar aklımdan çıkmıyordu. :(
Benimki de 3 seneden fazladır yaşıyordu çok güzel eğitmiştim, çok kez de hasta oldu ama atlatmıştı artık bir yerden sonra olmadı demek ki. Kafesi salonda duruyordu ve salon mutfakla yan yana. Her su içmeye gittiğimde kafesin olduğu yer gözüme çarpıyor ve aklıma geliyor anlık duygulanıyorum.

Maalesef bu minik dostlarımız bir hastalık geçirdiğinde atlatmaları çok zor oluyor, atlatırsa da aşırı zayıflıyor veya bir hasar bırakıyor. Muhabbet kuşları, gerekli ihtiyaçları yapıldığı takdirde ve iyi beslenildiği takdirde 15 yıl yaşayabilir. Fakat sahipleri genellikle cereyana, bilinçsiz beslenmeye dikkat etmediği için daha kısa sürede vefat ediyorlar. Dişi kuşunuz bir yavru almak için fazla yaşlıymış. Yumurta sıkışması olmuş olabilir. Eğer kafesinde kalamar kemiği gibi kalsiyumunu alacak bir şey yoksa bundan kaynaklı olabilir. Allah rahmet eylesin. Bu yüzden hep diyoruz tüm bakım ihtiyaçlarını yapın bir hastalığa yakalanınca çok zor atlatıyorlar diye 😞

🥺

Böyle konular gördükçe kendi kuşuma uzun uzun bakıyorum. Geçmiş olsun zor bir durum :(

20210530_141247.png

Geri
Yukarı