Muhabbet kuşum uçmuyor

Kaan5959

Hectopat
Daha fazla  
Benim muhabbet kuşum var. Kuşu bayadır 6-7 aydır kafesten salmadım. Yemini suyunu verdim, arada ilgilendim. Buğün kafesten çıkardığımda uçamadığını gördüm ve bu duruma canım sıkıldı. Onun uçmasına teşvik edip yardım edebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim muhabbet kuşum var. Kuşu bayadır 6-7 aydır kafesten salmadım. Yemini suyunu verdim, arada ilgilendim. Buğün kafesten çıkardığımda uçamadığını gördüm ve bu duruma canım sıkıldı. Onun uçmasına teşvik edip yardım edebilir miyim?
Dostum en azından haftada bir çıkarsaydın ya kuşlarda insanlar gibidir mesela sen 7 ay boyunca bir işi yapmaz isen sende unutursun neyse kuşunuzu elinize alabiliyor musunuz ?
Eğer cevap evet ise kuşu elinize alıp havaya doğru salarsanız 1-2 denemede tekrar uçacaktır bizim komşunun kuşuna da böyle olmuştu eğer eline gelmez ise bu sefer kafesindeki çubukla deneyebilirsiniz şimdiden belirteyim kuşunuz biraz şaşırabilir ancak tepki olarak kanat çırpacaktır.
benimde bir sultan papağanım var ve kafesinin kapağı her zaman açık isteyince 2-3 tür atıp tekrar içeri giriyor.

Arkadaşlar haklı. Yalnız o da canlıdır 7 ay kafese kapatılmaz. Biz sizi hapishaneye kitlesek sadece yemek su versek olur mu? Olmaz.
7 aydan sonra zor alışır. Küçükken eğitmek daha kolay kuşu. Benim kuşumun kafesinin kapağı açık :). Çoğu zaman dışarıda. Takılıyor öyle içeride :).

Hocam bu durumda ne yapılması gerekir ?
@BilgisayarKurdu
Etiketin bildirimini alamadım, sonradan şans eseri fark ettim konuyu :)

Arkadaşlar kısa keselim, kuş denilen şeyin uçan bir varlık olduğunun farkında olmadan evcil hayvan sahibi olursanız böyle oluyor işte :) Son beslediğim muhabbet kuşu da aynı şartlarda büyütülmüştü, karanlıkta bir başına, kafesten dışarı çıkmadan, maksat ise etrafı pisletmesin.

Bizim beslediğimiz tüm kuşlar gece hariç 7/24 dışarıda gezinirlerdi. Bu hayvanın pisliğinden de korkmanın anlamı yok, pisliği bile temiz bu hayvanların aslında :)
Kuşun ev içerisinde takıldığı yerler zaten bellidir, kapı kornişlerinde takılır bu vatandaşlar, kapının arkasını pisletirler, onu da süpürge ile çekersin yok olur gider.

Bu saatten sonra ise hayvanı elinin tersi ile elinde tutarken ve aynı zamanda elin alçak bir konumdayken elini hafifçe aşağı indirirsin ki hayvan kanatlarının ne işe yaradığını anlasın.
Zaten genetiklerinden ötürü kanatlarını kullanması gerektiğini bilir ancak sen 7 ay kafeste tutarsan onu da unutur hayvan haklı olarak.

Arada ilgileneceksen o kuşu almayacaksın :) Ben, hemen hemen her sabah yüzümde bir kuş ile uyanırdım, bu keyfi yaşasanız o hayvanı zaten tıkamazsınız o hapishaneye.

Hiç bir yorumu okumadan yazıyorum. Kardeş iyi bir iş yemişsin gibi gelmiş burada 7 aydır kuşu çıkarmadım diyorsun pişkin pişkin. Kucağına atlamasını mı bekliyordun. Günah günah!! Almasaydın o zaman. Kuş bu uçmak onun en temel ihtiyaçlarından ve sen bunu öyle ya da böyle engelliyorsun yazık hayvana ki sahibi sen olmuşsun. Sen de 1 hafta su içme ödeş bence.

Son düzenleme:
3 aydan büyük kuşlar 1-2 gün sonra yavru kuşları ilk gün salınabilir eğitim için. Siz sadece süs için almışsınız. Allah bilir kafes yuvarlak ve dikey tellidir.
Ayrıca yardımcı olması için söylüyorum kuşu rengine cinsiyetine göre değil evcilliğine göre alın. Petshopta, hatta mümkünse üreticiden elinizi kafese sokup beğendiğiniz kuşu yakalayın elinizi çok acıtıyorsa almayın kibarca ıstırıyorsa veya ıstırmıyorsa alın. Tabi bu yavrular için geçerli.
İlk gün kuşunuzla çok dolu olmayan bir odada yorarak uçma eğitimi yapın kuş sağa sola konmak yerine size konana kadar uçurun. Önce güvenli bulduğu bir yere sürekli gidecektir her seferinde ordan alın tekrar atın. Kesinlikle ellerinizi açarak kovalamayın, parmağınızı yavaşça ayaklarına yaklaştırıp alın elinize kesinlikle gelmiyorsa tünekle alın. Saatlerce uğraşmanız gerekebilir bu eğitim için pes ederseniz her geçen gün daha zorlaşır. Kuşlar uçmak için vardır kafese hapsederek veya aç bırakarak eğitim olmaz!
Anlattıklarım muhabbet kuşlarında denenmiştir diğer papağan türlerinde sonuç nasıl olur bilmiyorum. Uçuş sırasında büyük oldukları için kendilerini yaralama ihtimalleri daha fazla.

Kendim papağan sahibi olduğumdan yaralanmasından korkup bu eğitimi denemedim ama youtube'dan Adem Oğuz kanalını takip ederseniz bu yolla 15 günde bir muhabbet kuşu nasıl kuzu gibi olur görebilirsiniz. Detaylı eğitim videoları mevcut.

Yanina bir es alirsan arkadas olacaktir. Dogal cevrrsinde yasamiyor sonucta bu tur durumlatda dogal ortamina uyum saglamali.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı