Muhabbet kuşunun güveni tekrardan nasıl kazanılır?

EreNCanbaZ

Femtopat
Daha fazla  
Muhabbet kuşumu alalı 1 ay olmadı bize alışmıştı, öğrenci olduğumdan sınavlar dolayısıyla ona 5-10 dakika vakit ayırabilirdim. Eskiden elime gelirdi kafese sokacağım zaman şimdi yavaşça yaklaşsan dahi kaçıyor. Kafeste deneyeyim diyorum bir boşluk bulup kaçıyor sürekli kafesin altında yardımcı olabilir misiniz nasıl tekrar güvenini ve sevgisini kazanırım?

Elinize sevdiği bir yemi veya oyuncağı alıp elinizi uzatıp gelmesini bekleyin.
Denedim hatta perde arkasına geçip orada alışmasını denedim dal darı falan asıyorum ben oradayken ne yem yiyor nede su içiyor eskiden sabahları uyanınca öterdi artık ötmüyor napsam bilemiyorum

Muhabbet kuşları da diğer papağanlar gibi çok fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Kuşunuzun ağır bir depresyon geçiriyor olması muhtemel. Günde en azından iki saatinizi onunla geçirmeye çalışın. Yemek yaparken, sabahları ısınırken, çayınızı demlerken, internette gezinirken sürekli onunla konuşmaya ve varlığınızı hissettirmeye çalışın. Çok az fındık fıstık verin.

Denedim hatta perde arkasına geçip orada alışmasını denedim dal darı falan asıyorum ben oradayken ne yem yiyor nede su içiyor eskiden sabahları uyanınca öterdi artık ötmüyor napsam bilemiyorum
Muhabbet kuşları sosyal canlılardır, mümkünse yanına karşı cinsiyetinden bir kuş daha koyun. Muhtemelen kuşunuz depresyona girmiş.

Depresyonu başka nasıl çözebilirim ben eve 4 de geliyorum kursa gidiyorum sesimi kaydedip telefonu yanına koysam düzelme ihtimali var mıdır?

Efendim, papağanların birçoğunun zekasının üç yaşında bir çocukla kıyaslayanabileceği söylenir. Çocuğunuzu, yanına babacık nerdeymiş diyen bir ses kaydını açık bırakarak bütün gün yalnız bırakır mıydınız?

Doğru diyorsunuz sınavlardan vakit ayıramadım bu hafta bitiminde ilgilenmeye başlarım yeniden alışması için video veya nasıl yaklaşmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz

Bir muhabbet kuşum yok ama nasip olursa zamanda sahiplenmeyi düşünüyorum ama bildiklerimi bu kanala borçluyum, size de öneririm:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Doğru diyorsunuz sınavlardan vakit ayıramadım bu hafta bitiminde ilgilenmeye başlarım yeniden alışması için video veya nasıl yaklaşmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz
Papağanlar vokal yani sessel canlılardır. Muhabbet kuşunuzun hem fiziken hem de ruhen sağlıklı olduğunun en önemli işareti sürekli ses çıkarmasıdır. Bu sesler çoğunlukla kendi kendineyken çıkardığı seslerdir. Yaygın kanının aksine ayna önerilmez, çünkü karşıda sürekli kur yaptığı yansımasından uzun süre geçmesine rağmen bir geri dönüş alamayan kuşlar kendini yalnız hisseder.

Evinizde gündüzleri daima kısık sesli de olsa bir şeyin bulunması çok yardımcı olacaktır. Bu bir müzik de olabilir, televizyon da. Mümkün olan her fırsatta onunla konuşmalısınız. Muhabbet kuşları pek sarılmayı seven türler değillerdir ama insanlara çok derinden bağlanabilirler. Sözsel iletişimle güven vermeye devam edin.

Eğer yalnızca yem ile besliyorsanız meyve ve sebze gibi ek gıdalara da geçin. Bunların miktarını oldukça az tutun. Ne verip vermemeniz konusunda internete danışabilirsiniz. Genel bir kural olarak hayvanların çoğu için olduğu gibi avokado, çikolata, kahve, alkol, soğan ve sarımsak muhabbet kuşları için de son derece zehirlidir. Eğer kuşunuz mutfakta bulunuyorsa yerini değiştirmenizi şiddetle öneririm. En çok zaman geçirdiğiniz odanın, bir kenarı duvara yaslı olmak üzere, her kenarı odanın bütününü gören, aşağı yukarı göz hizasında bir kafes yerleştirmesi yapmayı unutmayın. Tütsü, mum, esansiyel yağ gibi şeyler kullanıyorsanız bırakın. Evi sıkça havalandırın. Yemini ve suyunu her gün dökün, kaplarını temizleyin, yeniden doldurun.

Ona oyuncaklar alın ve birlikte oynamayı teklif edin. Eğer istemezse kendi isteğiyle zaman geçirebilmesi için yere dökün ve kafesten dışarı davet edin.

Geceleri üzerine koyu renkli ama ince bir örtü örterseniz daha kaliteli bir uyku çekecektir. Kuşlar günbatımıyla birlikte doğrudan uyku moduna geçecek biyomekanizmalara sahiptir.

Geri
Yukarı