Muharrem İnce'nin adaylığı açıklandı

Aldığı ekstra oy şu an İyi Parti seçmeni olan kitleden geldi. Şimdi o kitleden veya CHP'den pek oy alamayacak çünkü bay Kemal'in yanında artık Ekrem ve Mansur var. Ancak burada %3-5-10 her neyse bu sayılar hayati öneme sahip.
2018 de Meral Akşener de adaydı %7.33 partisi ise %10 oy aldı. Yani iyi parti seçmeninin çok azından oy aldı. İyi parti o zamanlar yeni kurulmuştu ve şimdiki kadar güçlü değildi.
Şuan da iyi parti seçmeni arkadaşım çok fazla var ve hiçbiri Kılıçdaroğluna oy vermeyecek. Mansur ve Ekrem beyin yardımcıları olması hiçbir şey ifade etmiyor açıkçası.
Trol olayına gelirsek; ben sarayın iletişim başkanı olsam, elimdeki trol ordusuyla İnce'ye destek veririm ki bahsettiğim gibi, ak partiden oy alamıyor haliyle. Bu şekilde muhalefetin tek bir aday etrafında toplanmasını ve 50+1 almasını engellerim. Muhtemelen İnce'nin sosyal medyada patlama yapmasının nedeni bu çünkü profesyonel bir sosyal medya ekibi ve bütçesi olmamasına rağmen her yerde promote ediliyor.
Dediğinizin haklılık payı var bu durum akp ye yarıyor fakat suçlusu Kılıçdaroğlu, muhalefeti birleştircek bir aday çıkarmak varken kendi seçmeni istememesine rağmen aday oldu. Ben açıkçası Kılıçdaroğlunun akp ye çalıştığı düşüncesine kapılıyorum zaman zaman. Her şey muhalefetin yararınayken birden çıkıp karşı tarafa yarayacak söylemlerde bulunuyor. Gündem muhalefetin yararına iken birden gündemi alakasız yerlere çekip yine akp yararına işler yapıyor.

Ayrıca Kılıçdaroğlunun inceye kıyasla akpden oy alması daha da düşük bir ihtimal sadece Kürt seçmen artısı var.

Bir de 2018 de durumlar şuanki kadar kötü değildi bunları da hesaba katmak lazım, o zamanlar akp ye oy vermiş insanlar da artık muhalefete vermek isteyecektir ama oy vermek isteyecekleri kişinin Kılıçdaroğlu olduğunu hiç sanmıyorum.

Ben en kritik oran olsun diye 50/50 verdim. Yoksa ben de farkındayım rte'nin kemik kitlesi %35-40 kapsıyor. Lakin kk'nın %50+ olmasının sebebi kk'nın çok güven veren, vaatlerinin tutarlılığından ya da çok sevildiğinden değil kk'ya mecbur bırakılmaktan geldiğinin farkındayım. Benim tepkim zaten kk'ya mecbur bırakılmışken üstüne birde "ince yüzünden kaybedecez" algısı yaratıp bu mecburiyeti daha da ağzımıza ağzımıza dayamaları.

15 gün içinde kk yine " kavala, demirtaş" diye ötmeye başlamazsa hiç bi sıkıntı olmaz. Biliyorsunuz bizim halkımız fanatiktir her konuda. Bu 15 günde "ya gideyim diğer tarafa vereyim" denecek bi olayın kolay kolay olacağını düşünmüyorum. Ancak ortaya sansasyonel bir kayıt, bir belge düşer de medya tarafından şişirilirse başka (ki eğer ortada böyle bir döküman varsa iki taraf da ilk turdan önce patlatır, 2. tura saklamaz)
Şimdi kavala ve demirtaş meselelerini ayrı konuşuruz da benim vurgulamak istediğim şey olayın artık "kemal şunu yaptı, bunu dedi, muharrem zaten şöyle, böyle" tartışmasının çok çok ötesinde bir durumdayız artık. İnanın muhalefette öne çıkan bütün isimlere saygım var, İnce'ye de sempatim var ayrıca ancak biz matematiğe bakmalıyız. Tamamen duygulardan uzak değerlendirme yapmaya çalışıyorum. İpi göğüslemeye yakın olan İnce olmuş olsaydı aynı söylemlerimi onun için de çekinmeden yapardım.

2018 de Meral Akşener de adaydı %7.33 partisi ise %10 oy aldı. Yani iyi parti seçmeninin çok azından oy aldı. İyi parti o zamanlar yeni kurulmuştu ve şimdiki kadar güçlü değildi.
Şuan da iyi parti seçmeni arkadaşım çok fazla var ve hiçbiri Kılıçdaroğluna oy vermeyecek. Mansur ve Ekrem beyin yardımcıları olması hiçbir şey ifade etmiyor açıkçası.

Dediğinizin haklılık payı var bu durum akp ye yarıyor fakat suçlusu Kılıçdaroğlu, muhalefeti birleştircek bir aday çıkarmak varken kendi seçmeni istememesine rağmen aday oldu. Ben açıkçası Kılıçdaroğlunun akp ye çalıştığı düşüncesine kapılıyorum zaman zaman. Her şey muhalefetin yararınayken birden çıkıp karşı tarafa yarayacak söylemlerde bulunuyor. Gündem muhalefetin yararına iken birden gündemi alakasız yerlere çekip yine akp yararına işler yapıyor.

Ayrıca Kılıçdaroğlunun inceye kıyasla akpden oy alması daha da düşük bir ihtimal sadece Kürt seçmen artısı var.

Bir de 2018 de durumlar şuanki kadar kötü değildi bunları da hesaba katmak lazım, o zamanlar akp ye oy vermiş insanlar da artık muhalefete vermek isteyecektir ama oy vermek isteyecekleri kişinin Kılıçdaroğlu olduğunu hiç sanmıyorum.
Ne derseniz deyin, ortada ittifakların arkasında durduğu bir bay kemal gerçeği var. CHP yekpare olarak arkasında duracaktır. HDP seçmeni de parti yönetiminin açıklamasına bakıyor, orada da bay kemal kürt seçmenden destek alacak gibi görünüyor. İyi parti tümden İnce'nin arkasında dursa bile (ki böyle bir şeyin mümkün olmadığı ortada) yeterli gelmeyecektir. İnce'ye destek verenler genelde 30 yaş altı ve ilk defa oy kullanacak olan gençler olarak görünüyor. Küçümsemiyorum, tespit olarak yazıyorum. Sürekli anlatmaya çalışıyorum, matematik ortada. "O onu dedi, bu bunu dedi, bay kemal zaten yaramaz adam" söylemleri bu sayıları çok değiştirmiyor. Biz şu an ölüm kalım noktasındayız, abartmadığımı biliyorsunuz.

Kendi kanaatimce ilk turda hiçbir adayın kazanabileceğini düşünmediğimden ve ince'nin söylemlerini kk'nınkilere göre kendime daha yakın bulduğumdan ilk turda kk'ya oy vermeyi düşünmüyorum. Ki kk kadrolarının prensip açısından şuanki yönetimden çok da farklı olduğunu düşünmüyorum. Sadece tema değişicek gibi maalesef. ( chp binasının önünde "kk aday olmasın" pankartı açan genci tehdit eden chp gençlik kolları başkanından, twitter'da chp veri tabanını kullanıp milleti ifşalayan milletvekillerine kadar bir çok faaliyet aynı zihniyette ) Dersenki olayın sonunda yönetimin değişmesi için vermez misin? Veririm ancak vaad edilenin de mevcuttan çok büyük farklar yaratacağını düşünmüyorken inceyi denemekten gocunmam.

İşin üzücü tarafı savunduğun matematik doğru ancak bu matematiği bizim değil 6'lı masanın düşünmesi gerekirdi. Düşündüler ve gördüler de lakin kk ellerindeki en düşük oy oranına sahip seçenek olan kendisini öne sürdü. (Mansur'u çıkartsalar bu tartışmaların hiçbirine gerek kalmayacağını hepimiz biliyoruz) Bu seçim kaybedilirse kk'nın bencilliğine yazar.

Kendi kanaatimce ilk turda hiçbir adayın kazanabileceğini düşünmediğimden ve ince'nin söylemlerini kk'nınkilere göre kendime daha yakın bulduğumdan ilk turda kk'ya oy vermeyi düşünmüyorum. Ki kk kadrolarının prensip açısından şuanki yönetimden çok da farklı olduğunu düşünmüyorum. Sadece tema değişicek gibi maalesef. ( chp binasının önünde "kk aday olmasın" pankartı açan genci tehdit eden chp gençlik kolları başkanından, twitter'da chp veri tabanını kullanıp milleti ifşalayan milletvekillerine kadar bir çok faaliyet aynı zihniyette ) Dersenki olayın sonunda yönetimin değişmesi için vermez misin? Veririm ancak vaad edilenin de mevcuttan çok büyük farklar yaratacağını düşünmüyorken inceyi denemekten gocunmam.

İşin üzücü tarafı savunduğun matematik doğru ancak bu matematiği bizim değil 6'lı masanın düşünmesi gerekirdi. Düşündüler ve gördüler de lakin kk ellerindeki en düşük oy oranına sahip seçenek olan kendisini öne sürdü. (Mansur'u çıkartsalar bu tartışmaların hiçbirine gerek kalmayacağını hepimiz biliyoruz) Bu seçim kaybedilirse kk'nın bencilliğine yazar.
Kaybedildikten sonra kime yazdığının önemi yok. Bay kemal karşıtlığının/düşmalığının subjektif olduğunu düşünüyorum. Türk tarihinde aleyhinde en ağır kara propaganda yapılmış lider kendisi. Parlamenter sistemde, CHP'nin günah keçisi yapıldığı dönemlerde %20'lere sıkıştırılan ve yalnız bırakılıp HDP'nin yanında saf tutması için zorlanan ve sürekli dayak atılan bir siyasetçidir. 9 seçim kaybetmek tabiri bu bağlamda manasız kalıyor. Bu tür bir ortamda eldeki %20 ile Muharrem İnce'nin veya başka birinin de başarılı olması beklenemezdi. Şimdiki gençlik sürekli bay kemal kara propagandasına maruz bırakılarak büyüdü.

Ancak, CHP seçmeninin nazarında bay kemal kendince bu kadar dayak yemesine rağmen kavgayı bırakmayıp mücadeleye devam etmiş ve adaylığı hak etmiş bir isimdir. Her adayın adaylık konusunda kendine göre bir mantığı, anlayışı veya geçmişten gelen bir hikayesi var. Durum buyken, İnce'yi ve bay Kemal'i eşit derecede önemli ve saygıdeğer buluyorum, tarafsız bakıyorum. Muhalefete ders verme zamanı şimdi değil diye düşünüyorum. Herkesin bir oy hakkı vardır, saygı duyarım ama bana "bay kemal adam değil" söylemi ile gelenlere sebebini sorduğumda genelde subjektif değerlendirmeler gözlemliyorum.

Twitter'ın gerçekte hiçbir karşılığı yok. Alacağı %2-3. Muharrem İnce sana güven veriyorsa siyasi geçmişin çok yeni olmalı genç arkadaşım. İmamoğlu da seçim gördü, İnce de. İkisi de aynı partinin üyeleriydi. İmamoğlu sandıklarına tabiri caizse aslan gibi sahip çıkarken İnce ortada bile yoktu. Tek yaptığı şey bir gazeteciye "Adam kazandı" mesajı atmak oldu. Seçmenlerini yüzüstü bıraktı.

Şimdi teşkilat falan diyen İnce taraftarları olacak. Hadi teşkilatın seni yüzüstü bıraktı diyelim. Tweet atarak, bir yerlerde canlı yayınlara çıkarak seçmenlerinin yanında olduğunu gösteremez mıydın? Muhalefetin adayısın, onlarca kanaldan veya YouTube'daki kanallardan hiç mi biri seni yayına çıkarmayacaktı? Bize önem verseydi, bunu isteseydi, gayet de bir yolunu bulurdu. Ama sırra kadem basmayı, "Adam kazandı" lafını literatüre geçirmeyi tercih etti. Bunları bilip de İnce'yi desteklemek akıl kârı değil.

Son bir söz daha söyleyeyim. Padişah seçmiyorsunuz. En azından desteklediğiniz aday güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyi vaat ediyorsa. Ki kesinlikle etmeli, tek adam rejimini gördük. Bu da demek oluyor ki asıl oy verdiğimiz şey adayın kadrosu, yol haritası vs. Ve İnce'de bunların hiçbiri yok. Ne Ortak Politikalar Mutabakat Metni gibi bir şeyi var ne de kadrosu. Partisinden onun adı dışında başka kimsenin adını bile bilmiyordur halkın %90'ı.

Uzun lafın kısası elini vicdanına koyan biri bu adama oy vermemeli, akıl kârı değil. Sadece kadrosunun olmaması bile yeterli buna.
Yaşım 35, ilgine teşekkür ederim. Kendisi bir programda da bahsetti. İmamoğlunun sahip çıktığı sandıklar istanbul ile sınırlıyken İnce'nin bütün Türkiyeydi. Ve çoğu sandıkta parti temsilcisi yoktu. Sağlıklı bilgi alamıyordu. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. İsteyen istediğine oy verir, vermeli de zaten. Tutup da ona verme buna verme şeklinde beyanat hoş olmuyor. Neyin akıl karı olduğunu insanlar size mi soracak? %2-%3 ten fazla aldığını ilk turda göreceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı