Muharrem İnce'nin adaylığı açıklandı

Yalanmı kaçmadımı.
Adam açıklamasını defalarca yaptı hocam etmeyin eylemeyin. YouTube da kendi kanalından izleyebilirsiniz. Ezbere konuşmayın. Şuanki Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan o gece Muharrem İnce'yle birlikteydi. O da doğruluyor İnce'nin dediklerini.

Zaten şu anki koşullarda yeter ki insin diyoruz o yüzden karşısına kim gelirse ona vereceğiz mecbur. Ama 6'lı Masada bulunan bazı şahıslardan dolayı oraya vermek istemiyorum.
DEVA, Gelecek ve Saadet'ten bahsediyorsunuz sanırım. İttifakta olduklarından dolayı ben de bazen oy vermesem mi diye düşünüyorum ama yapacak bir şey yok, kötü ile daha kötü arasında seçim yapmak zorundayız.

Deva, gelecek ve Saadet'ten bahsediyorsunuz sanırım. İttifakta olduklarından dolayı ben de bazen oy vermesem mi diye düşünüyorum ama yapacak bir şey yok, kötü ile daha kötü arasında seçim yapmak zorundayız.

Ta kendileri, AKP ile kol kola gezip zamanında her boku yapan insanlar bunlar. Onların da yargılanması lazım ama işte elde bu var yapacak bir şey yok. Bizi buna mecbur bırakanlar utansın.

Sadece kk ile rte aday olsa bile biliyoruz ki kk, rte kitlesinden oy koparabilecek birisi değil. KK'nın kazanma koşulu AKP'nin tabanına ne kadar sahip çıkıp çıkamadığıyla alakalı. (Bu durumu kaç kere yaşadık, muhalefetin beceriksizliği de ortada yani bu seçim rte kazandı ya da kaybetti seçimidir/ muhalefetin bu senaryoya hiçbir etkisi olmayacaktır) Çünkü yine daha önceki seçimlerden biliyoruz ki AKP tabanı çoğunluğu sağlayabiliyor. ( tabi ilk oyunu kullanacak yeni nesilde AKP çok etkisiz kalıyor , bu durumu biraz da olsa muhalefet lehine değiştirir ancak tek başına yeterli olacağını düşünmüyorum)

Şimdi gelelim İnce konusuna. Adaylığı/vaatleri/stratejisi açısından ne düşündüğünüz beni ilgilendirmiyor ancak " ince oyları böldü, tüh , rte yine kazanacak" argümanı bana çok gülünç geliyor. Yukardaki "sadece 2 aday olduğu senaryoyu ikisinin de oyu %50 olacak" şekilde düzenleyelim (ki herhangi adayın ilk turda %50 alacağına inanmıyorum). Bu senaryoya İnce'yi eklediğimizde rte'den hiç oy koparamadığını varsaysak bile rte kazanamaz. (%10 KK'dan böldü diyelim, %40 kk %10 ince %50 rte kalır ki seçim 2. tura atar) Gülünç iddia olan "oy böler rte kazanır " olması için ince aday olduğunda hali hazırda kk'ya oy verecek birinin " aaa ince aday olmuş, dur ben rte'ye basıyım" diyip karşıya geçmesi gerekir. Yani böyle bişeyin yaşanma ihtimali kk'ya oy verecek birinin pusulanın başında anlık hafıza kaybıyla beraber aynı anda şaşı da olup yanlışlıkla rte'ye basma ihtimalinden çok daha düşüktür.

(Aktroll/chptroll/ince editlerine tutulmuş herhangi birisi değilim ama ince'nin seçimi rte'ye kazandıracağı iddiasını aşırı saçma buluyorum)
Bu düşünce bence hatalıdır. Cumhur ittifakı seçmeni sağdan say, soldan say %40'dır. Millet ittifakının cumhurdan tek oy almasına ihtiyaç yoktur. 60-40 muhalefet önde şu an. Zaten son anketler bay kemali 55-45 önde gösteriyor ortalamada. Reisin oyu 45'in üstüne çıkamıyor, ki bunu çok çok iyimser senaryo olarak görüyoruz anketlerde. İnce, bay kemalin 55'inden alıyor, karşıdan alamıyor. Yani reis mevzuya 60-40 yenik başlıyor, 50+1 deme olasılığı yok ama muhalefet bu durumda birleşemezse 50+1 alamazsa muhalefet de ilk turda başkanlığı alamıyor. İş ikinci tura kalırsa, o 15 gün içinde artık neler olur bilemiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Artık karşımızdaki güruhu tanıyoruz hocam, İnce'nin kabartıldığını görmemek için mevzulardan habersiz olmak lazım.

İnsanlar seçim gecesinde ve sonrasında neler yaşandığını ne çabuk unutmuş :D.

Bu düşünce bence hatalıdır. Cumhur ittifakı seçmeni sağdan say, soldan say %40'dır. Millet ittifakının cumhurdan tek oy almasına ihtiyaç yoktur. 60-40 muhalefet önde şu an. Zaten son anketler bay kemali 55-45 önde gösteriyor ortalamada. Reisin oyu 45'in üstüne çıkamıyor, ki bunu çok çok iyimser senaryo olarak görüyoruz anketlerde. İnce, bay kemalin 55'inden alıyor, karşıdan alamıyor. Yani reis mevzuya 60-40 yenik başlıyor, 50+1 deme olasılığı yok ama muhalefet bu durumda birleşemezse 50+1 alamazsa muhalefet de ilk turda başkanlığı alamıyor. İş ikinci tura kalırsa, o 15 gün içinde artık neler olur bilemiyorum.
Ben en kritik oran olsun diye 50/50 verdim. Yoksa ben de farkındayım rte'nin kemik kitlesi %35-40 kapsıyor. Lakin kk'nın %50+ olmasının sebebi kk'nın çok güven veren, vaatlerinin tutarlılığından ya da çok sevildiğinden değil kk'ya mecbur bırakılmaktan geldiğinin farkındayım. Benim tepkim zaten kk'ya mecbur bırakılmışken üstüne birde "ince yüzünden kaybedecez" algısı yaratıp bu mecburiyeti daha da ağzımıza ağzımıza dayamaları.

15 gün içinde kk yine " kavala, demirtaş" diye ötmeye başlamazsa hiç bi sıkıntı olmaz. Biliyorsunuz bizim halkımız fanatiktir her konuda. Bu 15 günde "ya gideyim diğer tarafa vereyim" denecek bi olayın kolay kolay olacağını düşünmüyorum. Ancak ortaya sansasyonel bir kayıt, bir belge düşer de medya tarafından şişirilirse başka (ki eğer ortada böyle bir döküman varsa iki taraf da ilk turdan önce patlatır, 2. tura saklamaz)

Geri
Yukarı