Muhasebe okunur mu?

Mesleki liseden muhasebe alanından 4 sene önce mezun oldum. 1 yıl stajyerlik, 2 yıl da ekstra çalışma sürem boyunca doğru dürüst maaş alamadım. Hangi arkadaşıma kime sorsam hepsi aynı fikirde, tanıdığım onca Mali müşavir de bu durumdan bahsetmekte. Kime gitsen aynı dert, evet iş olanağı var fakat hepsi asgari ücretli çalışan her işi yapan sözde "muhasebeciler".
Tercih edilecek bir iş olduğunu düşünmüyorum. İş yükün hafif fakat mental olarak saçma salak insanlarla uğraşmak gerçekten çok zor. Eğer ileride smmm olup ofis açacağım dersen orasını bilemem getirisi çok farklı fakat düz muhasebeci olmak modern köle olmaktan farksız.

Merhaba, şu an muhasebe okuyorum ve matematik üzerine. Sizce muhasebe okunur mu? Annem işsiz kalırsın falan diyor, haklı mı?

Mali Müşavir biri olarak söylüyorum: Bilgi ve tecrübenin dışında biraz da şans işi bir meslek bizimkisi meslekte evine ekmek bile götüremeyeni var, aylık milyonlar kazananı da ayrıca sürekli değişen bir mevzuat var. Meslek giderek can sıkıcı bir hal alıyor. Gelecekte yapay zekanın bizim mesleği olumsuz etkileyeceği meslek çevresi tarafından kabul görmüş durumda.

4 yıl lise
4 yıl üniversite
Staj başlatma sınavı
3 yıl staj
Staj bitirme sınavı...
En iyi ihtimalle 11 yılını vermen gerekiyor. Kaldı ki meslek sınavları o kadar kolay değildir. C. Tesi pazar 2 günde 8 tane dersten sınava (bitirme) girince beynin yanıyor :)
Büroculuk yaparsan ne kendine ne de çevrene vakit ayırabilirsin. Özel sektör de o kadar rahat değildir.
Güzel meslektir ama zor meslektir, para kazanmak bile ayrı bir dert bu meslekte.

İmkanın var ise uzak dur kardeşim.

Yaş 34.. 16 yaşında lisede başladım mesleğe okulu vs derken 3 yıl önce aldım Mali müşavirliği. Son 6 aydır ilk defa adam akıllı kazanmaya başladım. Bunları yapmayan lise arkadaşlarım evini arabasını aldı..

Mali Müşavir biri olarak söylüyorum: Bilgi ve tecrübenin dışında biraz da şans işi bir meslek bizimkisi meslekte evine ekmek bile götüremeyeni var, aylık milyonlar kazananı da ayrıca sürekli değişen bir mevzuat var. Meslek giderek can sıkıcı bir hal alıyor. Gelecekte yapay zekanın bizim mesleği olumsuz etkileyeceği meslek çevresi tarafından kabul görmüş durumda.

4 yıl lise
4 yıl üniversite
Staj başlatma sınavı
3 yıl staj
Staj bitirme sınavı...
En iyi ihtimalle 11 yılını vermen gerekiyor. Kaldı ki meslek sınavları o kadar kolay değildir. C. Tesi pazar 2 günde 8 tane dersten sınava (bitirme) girince beynin yanıyor :)
Büroculuk yaparsan ne kendine ne de çevrene vakit ayırabilirsin. Özel sektör de o kadar rahat değildir.
Güzel meslektir ama zor meslektir, para kazanmak bile ayrı bir dert bu meslekte.

Yaş 34.. 16 yaşında lisede başladım mesleğe okulu vs derken 3 yıl önce aldım Mali müşavirliği. Son 6 aydır ilk defa adam akıllı kazanmaya başladım. Bunları yapmayan lise arkadaşlarım evini arabasını aldı..
Anladım hocam uzak durulması gereken yermiş gerçi bu devirde üni okumanın anlamı yok 4 sene oku sonra boş boş gez

Meslek lisesinden muhasebe bölümü ya da üniversiteden 2 yıllık muhasebe mezunuysan ön muhasebeci olarak çalışırsın. İşsiz kalmazsın masa başında olursun ancak asgari ücret alırsın en bonkör yer sana 2 bin TL üstünü verir, eğer ki 4 yıllık muhasebe okursan Mali müşavirlik sınavları vs. var o zaman para kazanırsın geçinirsin yoğun bir meslek ama güzel bir meslek.

Muhasebeciliği severek yapmak biraz zor bence. Özellikle ilerleyen dönemde sıkıcı olabileceğini düşünüyorum. Biraz daha kendi fikirlerini ve yaratıcılığını ortaya koyabileceğin bir iş düşünmen daha iyi olabilir.

Mali müşavir biri olarak söylüyorum: Bilgi ve tecrübenin dışında biraz da şans işi bir meslek bizimkisi meslekte evine ekmek bile götüremeyeni var, aylık milyonlar kazananı da ayrıca sürekli değişen bir mevzuat var. Meslek giderek can sıkıcı bir hal alıyor. Gelecekte yapay zekanın bizim mesleği olumsuz etkileyeceği meslek çevresi tarafından kabul görmüş durumda.

4 yıl lise.
4 yıl üniversite.
Staj başlatma sınavı.
3 yıl staj.
Staj bitirme sınavı...

Yaş 34.. 16 yaşında lisede başladım mesleğe okulu vs derken 3 yıl önce aldım Mali müşavirliği. Son 6 aydır ilk defa adamakıllı kazanmaya başladım. Bunları yapmayan lise arkadaşlarım evini arabasını aldı.

A'dan Z'ye kadar hepsi doğru üstadın. Babam ve bende Mali müşaviriz. Gel gör ki 8 senedir bu işin içindeyim her yıl gelişmesi gerekirken hep bir adım geriye gitmeye başladı meslek. Yeni çıkan mevzuatlar, iş yükümüzü bilmeden yeni kanun çıkaranlar ve en can sıkıcılarından biri olan hizmet verdiğimiz için insanların artık tatmin olmaması. Daha yolun çok başındasın bence başka mesleklere yönelimin olsun. Kendini daha iyi geliştirebileceğin geleceği güzel olan meslekler.

başlatma sınavı
3 yıl staj

4 yıl lise
4 yıl üniversite
Staj başlatma sınavı
3 yıl staj
Staj bitirme sınavı...

Karşılaştırdığınız lise arkadaşları nasıl bilmiyorum ama diğer mesleklere bakınca mali müşavirlik daha önde bence.
Mühendis oldunuz, öğretmen, avukat oldunuz vs benzer bir iş yaptınız diyelim. Atanamayan 10 milyon öğretmen var. Firmalar mühendis olarak birini beğenmese 2. gün başka birini alıyor bir işe bin tane başvuru. Avukat olursun iş yok. Geriye bir doktorluk kaldı zaten ki en düşük kademeden başlamak için yıllarını veriyor.
O sebeple mali müşavirlik daha uygun bence. Lise, üniversite yazılmış ama onları okumazsanız zaten olmaz yazmaya gerek bile yok. Staj kısmında maddi açıdan çok bir beklenti olmayıp sınavı da geçtikten sonra en azından daha garanti iş ve diğer sektörlere nazaran iyi ücretle çalışma imkanı var.

Geri
Yukarı