Muhasebe okunur mu?

Konuyu görünce bir şey yazmadan duramadım. Muhasebe ve finans alanında çalışma sürem 9 yıl olmuş dile kolay. Hala lise mezunuyum ve bu meslek için üniversite mezuniyetini hiç düşünmüyorum. Açıkçası gittiği yere kadar kafasındayım.

İyi bir özgeçmişe sahibim çünkü şanslıyım. Lise diplomasıyla çalıştığım şirketlerde belki de 4yıllık üniversite mezunları bile çalışamayabilir. Ben kabul edildim çünkü hem şansım yaver gitti hem de kafamı kullandım. Lise mezunu olarak bu meslekte 10 sene daha çalışabilirim. Her şey güllük gülistanlık olmadı çok bedel ödedim çok çalıştım çok mesai yaptım gerekli gereksiz çok çok fazla mesailer yaptım. Hem ekstra çalışmalar hem de mesleğin yıpratıcı gücünün fazla olması sebebiyle 9 yıl değil de sanki 15yıldır çalışıyorum gibi hissediyorum.

Bu meslekten uzak durmanı şiddetle tavsiye ederim. Çok boş meslek. Şu anlamda boş çabaların bir amaca hizmet etmeli örneğin insanlığa geleceğe ülkene çevrene katkı sağlamalı. Muhasebe mesleğinin bu kavramlardan uzakta olup insanlık gelecek yerine kişilere kurumlara ve buna bağlı makamlara hizmet ettiği kanaatindeyim.

Zor meslek ama kesin iş gözüyle bakılabilecek mesleklerden. Lise bitişi sonrası ya da staj yaparken o arada doğrudan bir mali müşavirin yanında çalışmaya başlayabilirsin. İlk birkaç yıl kolay olmayacak da tutunabilirsen de bir şeyler yapabileceğini düşünüyorum. Açıktan da işletme gibi bölümlerden birini okur, mali müşavirlik için uğraşırsın.

OKUNMAZ.
3 yıl Ticaret Meslek Lisesinde bilgisayarlı Muhasebe,
4 yıl Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Muhasebe ve Finansal Yönetim okudum.
*Okuduğun bölüm kadar gittiğin üniversitenin de etkisi çok.

Kadir kardeşim... Senle burada da karşılaşmak varmış 😅😅 nasılsın iyi misin? (tiryaki ben)

Konuya yorum yapanlar bakın bu arkadaş mesleğin en büyük mağdurudur. Kendisi üniversite arkadaşım olur.

Karşılaştırdığınız lise arkadaşları nasıl bilmiyorum ama diğer mesleklere bakınca Mali müşavirlik daha önde bence.
Mühendis oldunuz, öğretmen, avukat oldunuz vs benzer bir iş yaptınız diyelim. Atanamayan 10 milyon öğretmen var. Firmalar mühendis olarak birini beğenmese 2. gün başka birini alıyor bir işe bin tane başvuru. Avukat olursun iş yok. Geriye bir doktorluk kaldı zaten ki en düşük kademeden başlamak için yıllarını veriyor.
O sebeple Mali müşavirlik daha uygun bence. Lise, üniversite yazılmış ama onları okumazsanız zaten olmaz yazmaya gerek bile yok. Staj kısmında maddi açıdan çok bir beklenti olmayıp sınavı da geçtikten sonra en azından daha garanti iş ve diğer sektörlere nazaran iyi ücretle çalışma imkanı var.

Her önüne gelen muhasebeciyim diye takınıyor bizim sektörde. 2 fatura kesen de muhasebeci, yeniden değerlme yapabilende muhasebeciyim diyor...
Öğretmenlik; serbest meslek tanımına uymadığından örneklemek doğru olmaz.
Ama avukat, doktor vs serbest meslek tanımında olduğundan olur. İkisi de müşteri aramaz müşterisi kendisini bulur bizim sektörde ise tam tersi.

Son düzenleme:
Her önüne gelen muhasebeciyim diye takınıyor bizim sektörde. 2 fatura kesen de muhasebeci, yeniden değerlme yapabilende muhasebeciyim diyor...
Öğretmenlik; serbest meslek tanımına uymadığından örneklemek doğru olmaz.
Ama avukat, doktor vs serbest meslek tanımında olduğundan olur. İkisi de müşteri aramaz müşterisi kendisini bulur bizim sektörde ise tam tersi.
Muhasebecilik kısmı biraz doğru evet fakat mali müşavir olunca diğer kişilerin önüne geçiyor direkt. Hani doktor hekim olmak ile profesör olmak gibi bir durum belki karşılaştırma açısından.

Muhasebecilik kısmı biraz doğru evet fakat Mali müşavir olunca diğer kişilerin önüne geçiyor direkt. Hani doktor hekim olmak ile profesör olmak gibi bir durum belki karşılaştırma açısından.

Ee oda kolay değil... Hangi meslekte staj başlatma, 3 yıl staj, staj bitirme sınavı var? Bahsettiğim sınavlar aşina iseniz o kadar kolay sınavlar değil. Şahsım 2 girmede verdi ama dosya yakan çok. Bunların hepsi para ile. Hadi belgeyi aldın iş bulma yine sorun deneyim tecrübe olmadan belge bile tek başına iş yapmıyor

Ee oda kolay değil... Hangi meslekte staj başlatma, 3 yıl staj, staj bitirme sınavı var? Bahsettiğim sınavlar aşina iseniz o kadar kolay sınavlar değil. Şahsım 2 girmede verdi ama dosya yakan çok. Bunların hepsi para ile. Hadi belgeyi aldın iş bulma yine sorun deneyim tecrübe olmadan belge bile tek başına iş yapmıyor
Kolay değil biliyorum ben olmasam da çevremde bu şekilde çalışanlar sınava girenler mevcut.

Muhasebecilik kısmı biraz doğru evet fakat Mali müşavir olunca diğer kişilerin önüne geçiyor direkt. Hani doktor hekim olmak ile profesör olmak gibi bir durum belki karşılaştırma açısından.

Kusura bakma hocam da orası da öyle olmuyor. Mali müşavir olunca statü sahibi oldum diyorsun ama esnaflar da sanayiciler de o zihniyet yok. Tabii istisnalar var ama genel olarak Mali müşavir olsan da onların gözünde muhasebecisin. Beyannamenin arkasında ismin varmış, yetkiliymişsin onlar filan hikaye kalıyor. Bunun sebebi ne peki? Bunun sebebi sınavı kazanan herkesin Mali müşavirm edasıyla gezmesi defter bulacağım diye en dip tutardan fiyat vermesi. Şu an büyük çoğunluk hizmet kalitesinden ziyade vereceği ücrete bakıyor. İşini doğru yapman önemli değil tek hatan da silinirsin. Kısa ve öz bir şekilde Mali müşavir yüksek maaşla çalışan devlet memurudur. Devlet istediği gibi elinde oynatır Mali müşavir odalarından ses çıkmazsa.

Her çıkan mevzuata karara eyvallah deniliyor. Üstada soruyorum etrafında kaç kişi enflasyon muhasebesini biliyor? 2024 senesinde bir de bunun hesabı yapılacak. Tevkifat mevzusunu hiç açmıyorum bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı