Multimetre Önerisi

Daha fazla  
Meslek
Network Mühendisi
Merhaba dostlar, bir multimetre almayı düşünüyorum, durduğu yerde bozulmayacak. Çok ekstrem bir cihaza ihtiyacım yok basit tamir işlemleri için kullanacağım. Çift sigortalı olmasının faydası tam olarak nedir? Bu sigortalar anladığım kadarıyla kısa devre için gerilim ölçerken işe yarar gibi. Bütçe olarak 500 civarı düşünüyorum. UNI-T markasını kullanan bir arkadaşım vardı memnun. 33 serisi modeller gayet uygun gibi 89 serisi 800₺ civarından başlamasından dolayı pek de sıcak bakmıyorum. 33 A+ B+ D+ gibi farklı modeller var bunların farkı tam olarak nedir hangisi seçilmelidir? Komplike bir işlem yapmayacağım bunu tekrar belirtmek isterim. Olabilecek en ekstrem şey kondansatör, diyot gibi parçaların ölçümleri ve 220V ölçümü olur.

Sağlam başka bir marka model öneriniz varsa onlara da güvenilir olduğu sürece açığım. 2 ay kullanmayıp ihtiyaç olunca düzgün değer okuyamayacak hale gelen adi multimetrelerden bıkmış durumdayım.

UNI-T modeller dediğiniz gibi iyidir. Sigorta atması genelde yanlış akım ölçme işlemlerinde olur.

Unit 33d+ kullanıyorum öneririm. Sigorta olması da şart bence ben bir kere akım modunda şebeke gerilimini ölçmüstüm sigorta yandı değiştirdim. Olmasaydı cihazı değiştirmek zorunda kalacaktım.

33 modelleri hakkında yaptığım araştırmanın sonuçları şu:
33A+ diğerlerinin aksine ölçüm sırasında değer seçmenize gerek yok otomatik ayarlıyor. Ayrıca AC akım ölçebiliyor.
33B+ diğerlerininn yapamadığı özelliği batarya ölçümü yapabiliyor. (1.5V,9V ve 12V'luk bataryalar için)
33C+ diğerlerinden farklı oalrak ısı ölçümü yapabiliyor.
33D+ diğerlerinden ayırna özelliği NCV var. Yani bir kabloya yaklaştırdığınızda içinden akım geçip geçmediğini bir kablo vs değdirmeye gerek kalmadan size gösteriyor.

33A+ almayı düşünüyorum ama 400 tl'ye çıkınca insan bi üst modelleri de düşünmeden edemiyor.

Bir üst modeli almaya karar verdim: 89 serisi cihazlar. ekstradan 300tl daha verip true rms özelliği ve daha gelişmiş olan modele yönelmek daha mantıklı gibi. 89 serisinde 3 tip cihaz ve özellikleri şunlar:
89X: Isı ölçümü ve canlı kabloları test edebilme özelliği var.
89XD: Led sağlığı ve ledler üzerine yoğunluklu test özellikleri var.
89XE: Daha hasssas ölçüm yapabilen model

Merak edenler ve detaylı incelemek isteyenler için kaynak:

89X'in canlı kabloyu test özelliğine biraz baktım "test" denmesine rağmen yaptığı tek şey kontrol kalemi gibi canlı olan kabloyu bulması. Ne bekliyordun kardeş diyecek olursanızda varlığını bilmediğim bir özellik var sanmıştım :D

Son düzenleme:
Merhaba. Evet, UNI-T çok iyi bir markadır, ben de UNI-T UT603 modelini uzun süredir sıkıntısız olarak kullandım. (LCR özellikte olup bobin-direnç-kondansatör ölçüyor)

Diğer yandan bobin (self) ölçümünü ağırlıklı olarak ayni mutimetrede kullanmayıp sağlam, uzun ömürlü, auto-range özellikli, kolay kullanımlı direnç, kondansatör, akım, volt ölçen iyi bir multimetreyi satın alayım derseniz Proskit MT-1710 'yu tavsiye ederim, yaklaşık olarak10 yıldır sıkıntısız kullanıyorum. Kolay gelsin.

O bütçede Uni-T 33D+ veya bazı aneng multimetreler hariç pek bir şey bulabileceğini sanmıyorum. Bütçe 2K Civarı olsaydı UT-61 veya Fluke 15B+ alın derdim.

XD'de fiyat farkı vardı ve led ölçmek gibi bir ihtiyacım olduğu için ve benim için gereksiz olduğundan dolayı 89X'i tercih ettim hocam. Ayrıca ne kadar süredir ve ne sıklıkla kullanıyorsunuz acaba?
Sizin tercihiniz tabi, hayırlı olsun şimdiden. 1,5 yıl falan olmuştur.

Merhaba. Evet, unı-t çok iyi bir markadır, ben de unı-t UT603 modelini uzun süredir sıkıntısız olarak kullandım. (lcr özellikte olup bobin-direnç-kondansatör ölçüyor)

Diğer yandan bobin (self) ölçümünü ağırlıklı olarak ayni mutimetrede kullanmayıp sağlam, uzun ömürlü, Auto-range özellikli, kolay kullanımlı direnç, kondansatör, akım, volt ölçen iyi bir multimetreyi satın alayım derseniz proskit MT-1710'yu tavsiye ederim, yaklaşık olarak10 yıldır sıkıntısız kullanıyorum. Kolay gelsin.

Hocam autorange çok da önemli değil benim için. Çok sık kullanmayacağım. Şu zamana kadar yüksekten düşük değere doğru adım adım ölçmelere alıştığım için de sırf onun için para vermeye değmezmiş gibi geliyor açıkçası.

Sizin tercihiniz tabii, hayırlı olsun şimdiden. 1,5 yıl falan olmuştur.

Teşekkrüler hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı