MUX Switch'e sahip laptop markaları nedir?

Bütçe
22000
Hocam marka değil de, model bazlı bakmanız gerekmekte. Çoğu marka düşük bütçelerde MUX Switch bulundurmuyor, yüksek fiyatlı modellerde daha sık karşılaşıyoruz. Maalesef hangi belirli modellerin MUX Switch bulundurduğu konusunda fazla bilgi sahibi değilim.
Teşekkür ederim. Konu başlığında da belirttiğim gibi 22.000₺ bütçem var lakin hangi markayı ve modeli araştıracağımı bilmiyorum. Mesela şöyle bir şey keşfettim:

Asus Tuf 12650H RTX3050 modelinde mux bulunuyormuş ve bütçeme de uygun.
Lakin öbür tarafta Acer Nitro 5 11800H RTX 3060 var ve bu bilgisayarda MUX Switch yok.

Kısaca sorum şu. Oyun amaçlı kullanacağım için işlemciden ziyade ekran kartının daha iyi olması gerekiyor. Evet Acer Nitro RTX 3060 ekran karatı ile daha fazla FPS alacağım lakin öbür tarafta 3050 olmasına rağmen mux switch özelliğine sahip bir bilgisayar var. Hangisi daha mantıklı şimdi neye göre karar vermeliyiz?

MUX Switch; LoL, CS:GO, Valorant gibi oyunlarda işe yarar. Örnek vermek gerekirse MUX Switch kapalıyken LoL'de 200 FPS alıyorsan, açık halinde 400 falan alabilirsin ama ihtiyacın olmayacak o FPS değerine çünkü laptop ekranın o fiyatlarda en fazla 165Hz destekler. AAA oyunlarda ise zaten MUX Switch'in pek bir önemi kalmıyor GPU neredeyse %99 kullanılıyor. O yüzden RTX 3060 daha iyi bir seçenek diğer özellikleri dikkate almazsak.
Ekleme: Eğer harici monitöre bağlarsanız zaten problem kalkıyor ortadan.

Teşekkür ederim yorumunuz için. LoL ve Valorant'dan başka oyun oynamıyorum :)

Yine de sırf MUX Switch olduğu için bence daha kötü ekran kartı tercih edilmemeli. Bahsettiğiniz oyunlarda ekranınızın desteklediği Hz değeri kadar FPS alırsınız hatta fazlasını o yüzden 3060 olanı tercih etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca iki tane 8 GB RAM olmasına Dual channel olmasına dikkat edin :) 8 GB olarak kullanırsanız o bahsettiğiniz oyunlarda inanılmaz RAM darboğazı yersiniz.

Teşekkür ederim. Konu başlığında da belirttiğim gibi 22.000₺ bütçem var lakin hangi markayı ve modeli araştıracağımı bilmiyorum. Mesela şöyle bir şey keşfettim:

Asus Tuf 12650H RTX3050 modelinde mux bulunuyormuş ve bütçeme de uygun.
Lakin öbür tarafta Acer Nitro 5 11800H RTX 3060 var ve bu bilgisayarda MUX Switch yok.

Kısaca sorum şu. Oyun amaçlı kullanacağım için işlemciden ziyade ekran kartının daha iyi olması gerekiyor. Evet Acer Nitro RTX 3060 ekran karatı ile daha fazla FPS alacağım lakin öbür tarafta 3050 olmasına rağmen mux switch özelliğine sahip bir bilgisayar var. Hangisi daha mantıklı şimdi neye göre karar vermeliyiz?
Genelde 22.000₺ civarına Mux Switch destekli Acer modeller oluyor ama bayadır bakmadım.

Ne hikmetse satıcılar bunu sır gibi saklıyolar. Giriyosun siteye ne GPU watt değeri ne MUX Switch özelliği yazmıyor. Öğrenmek için markaların kendi sitelerine, Hepsiburada'nın soru-cevap kısmına bakabilirsin. epey.com da bazı modellerin watt ve MUX değerleri yazıyor.

Ne hikmetse satıcılar bunu sır gibi saklıyolar. Giriyosun siteye ne GPU watt değeri ne MUX Switch özelliği yazmıyor. Öğrenmek için markaların kendi sitelerine, Hepsiburada'nın soru-cevap kısmına bakabilirsin. epey.com da bazı modellerin watt ve MUX değerleri yazıyor.
İşi bilenler yerine parası var diye ticaretine giren adamlar piyasayı bu hale getiriyor. Soru-cevap kısmında da bir satıcı var derken bir diğer satıcı aynı modelde yok diyebiliyor.
ama ihtiyacın olmayacak o FPS değerine çünkü laptop ekranın o fiyatlarda en fazla 165Hz destekler.
Öyle bir dünya yok.

200 ile 400'ün arasındaki farkı, panel 165 desteklese de çok rahat anlarsın. Çünkü o gördüğün FPS değeriyle birlikte %1 ve %0.1 FPS değerlerin de artıyor, droplar ve yırtılmalar ortadan kalkıyor, gecikme düşüyor. Olay "Ah, bak 165 FPS veriyor, üstünün bir önemi yok." değil.

Geri
Yukarı