MX Linux kullanılır mı?

MX Linux her ne kadar Distrowatch siralamasinda hile yapan bir dagitim olsa da, arkasindaki gelistirici grup gayet kabiliyetli bir grup. Bence Debian tabanli dagitimlar arasinda en kullanilabilir olandir.

Açıkçası hile yapıp yapmadığı kısmında çok emin değilim ancak Distrowatch liste başı olmak bir distronun en çok kullanılan anlamına gelmediğinden emin olmalı linux ile tanışan yeni insanların.

Ben olayı şöyle özetliyorum bir markete girip sevdiğiniz bir ürünü alacak iken rafta dikkatinizi çeken bir ürün var ve inceleyip yerine koyuyorsunuz ve gene bildiğiniz ürünü alıp kasaya gidiyorsunuz.

Yani liste başı olmak en çok kullanılan bir dağıtım olduğunu göstermiyor sıralamadaki diğer distrolar içinde geçerli.

Şahsi görüşüm bir dağıtım tercih ederken bu dağıtımı geliştiren ve yaşatan geliştirici grubunun güçlü olmasına dikkat edilmesi lazım. Sürdürülebilirliği olmalı benim düşüncem. Debian, Fedora , Gentoo , Arch bunlar gibi arkada ekip olmalı daha bir çok dağıtım eklenebilir.

İkincisi kullanmayı düşündüğünüz donanıma uygun tercihi bulmalısınız. 32 GB ram var makinamda 1 GB ram kullanıyor diye bir çok avantajı olan bir distroyu bırakıp 700 MB ram kullanan güncelleme almayan ölmüş bir distro tercih etmem mesela. Kişisel kullanım için değerlendiriyorum. Yada donanımsal olarak düşük bir makinem var buna da Garuda yüklemeye kalmamak lazım.

Son olarak bir kaç şey eklersem yuvarlanan bir sürüm mü tercih edeceksiniz yoksa stabil bir sürüm mü tercih edersiniz. Ben mesela yuvarlanan bir sürüm tercih ediyorum.

Linux yeni deneyimleyen bir kullanıcı için kurulum kısmının saf Arch , Gentoo gibi dağıtımlar yerine daha kolay kurulabilen ancak gene de tabanı Arch olan grafiksek kurulumu olan EndeavourOS, Gentoo olan ExGent (yanlış hatırlayabilirim) dağıtımlarda bulabilirsiniz. Buradan nereye varmak istiyorum Türkiye de bir çok kullanıcı yaz boz gibi distro değiştiriyor.

İlk Linux 1999 civarı yıllarda Suse ile tanıştım çok uzun yıllar bu distro ile devam etti hayatım. Debian 'a geçtim ve uzun çok uzun yıllar Deb tabanlı dağıtım kullandım ya makine değiştirirken veya köklü bir sürüm geçişinde yeniden kurulum yapmak istedim. Son bir kaç yıldır Arch tabanlı dağıtım tercih ediyorum. Kısacası işletim sistemi haftada bir değiştirilen bir şey değildir ihtiyaçlarınızı belirleyen ve karşılayan bir distro tercih ederek kullanmanızda fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı