MX130 ekran kartının pin sayısını öğrenme

Yardımınız için teşekkür ederim detaylı bir araştırdım değiştirilebileceğini söylüyorlar ama bazı önemli kriterleri var değiştirmek imkansız değil ama mantıklı da değil.
Hocam mümkünse o değiştirilebileceği ile ilgili konu/site linkini atar mısınız? Yani mümkün olsa da bunun BIOS işleri de vardır, tak diye lehimleyip çalışması saçma olur.
Çipset destekliyorsa pin sayısı aynıysa ve en önemlisi ve yapması aşırı zor durum bilgisayar bu ekran kartını soğutabilecek mi?
Hocam ben orada işlemciden bahsettim. Ekran kartı için böyle bir şey yapanı daha görmedim.

Yardımınız için teşekkür ederim detaylı bir araştırdım değiştirilebileceğini söylüyorlar ama bazı önemli kriterleri var değiştirmek imkansız değil ama mantıklı da değil.

Çipset destekliyorsa pin sayısı aynıysa ve en önemlisi ve yapması aşırı zor durum bilgisayar bu ekran kartını soğutabilecek mi?

Eğer bu kriterleri sağlıyorsa değiştirilebiliyormuş ama bunu değiştirmek içinde o lehimlerin tekrar eritilip birleştirilmesi gerekiyor bu yüzden de neredeyse imkansız laptoplarda bir ekran kartı aldığınız an o ekran kartına ömrünüzün sonuna kadar maruz kalıyorsunuz. Tabii ki harici ekran kartı takmazsanız.

Her gpu anakartı tasarlanırken ona özel devre tasarlanıyor. Pin sayısı ve çipset yeterli değil,diğer ekipmanların hatta veri yolları bile değişiyor,çünkü her gpu için baştan tasarım yapıyorlar. Bu tasarım sökülebilir ekran kartları olan mxm slotlu gpu'larda rahatlıkla görebilirsiniz.

Hocam mümkünse o değiştirilebileceği ile ilgili konu/site linkini atar mısınız? Yani mümkün olsa da bunun BIOS işleri de vardır, tak diye lehimleyip çalışması saçma olur.

Hocam ben orada işlemciden bahsettim. Ekran kartı için böyle bir şey yapanı daha görmedim.

İmkansıza yakın bir işlem olduğundan dolayı görmemişsinizdir. Aslına bakarsanız imkansız değil ama detaylı bir araştırma yaparken fark ettim yapmak için laboratuar ortamı falan gerekiyor.
Her GPU anakartı tasarlanırken ona özel devre tasarlanıyor. Pin sayısı ve çipset yeterli değil, diğer ekipmanların hatta veri yolları bile değişiyor, çünkü her GPU için baştan tasarım yapıyorlar. Bu tasarım sökülebilir ekran kartları olan MXM slotlu GPU'larda rahatlıkla görebilirsiniz.

Doğru. En kötü ihtimalle ekran kartını soğutamazsınız.

İkinizden de bu boş muhabbeti başlattığım için özür dilerim. Keşke çok daha detaylı bir araştırma yapıp sorsaydım sizin de değerli vaktinizi çaldım.

İmkansıza yakın bir işlem olduğundan dolayı görmemişsinizdir. Aslına bakarsanız imkansız değil ama detaylı bir araştırma yaparken fark ettim yapmak için laboratuar ortamı falan gerekiyor.

İkinizden de bu boş muhabbeti başlattığım için özür dilerim. Keşke çok daha detaylı bir araştırma yapıp sorsaydım sizin de değerli vaktinizi çaldım.

Bence boş deyip geçme bu konuyu açarak daha önemli tecrübeler kazandın.

Asıl soğutması bu işlemlerden daha basit. Hadi bir türlü yolunu buldunuz, takacağınız GPU mobil RTX 3080 gibi bir yüksek performanslı GPU olamayacak. Yani soğutma halledilebilecek en kolay işlemlerden olur. Bunların kullandığı veri yolları vardır, kullandığı güç tüketimi vardır, BIOS modlaması vardır, bunlarla da kalmaz o VRAM'leri de değiştirmek zorunda kalırsınız. Gidip de normalde DDR3 VRAM bellekler ile uyumlu çalışan bir GPU yerine normalde GDDR5 VRAM bellek kullanan GPU takarsanız nasıl çalışacak? Hem GPU sadece tek bir parçadan oluşmuyor, anakart üzerinde GPU'ya bağlı parçalar da var, mesela VRM'ler. Yani MX 130 yerine bir üst seviye MX 150 takmak bile neredeyse imkansız.
Yok hocam estağfurullah, siz de bilgilenmiş oldunuz. Başkasının da böyle bir fikri varsa bu konuyu görüp cevabına ulaşabilmiş olur en azından.

Egpu destekleyen laptoplarda wifi pci express soketi üzerinden desktop ekran kartı takmak mümkün.
Doğru ama onun da bir bant genişliği oluyor, üst düzey ekran kartı takıldığında tam performans alınamıyor. Tabii arkadaşın bu bilgisayar için üst düzey bir ekran kartı alacağını sanmam.

Doğru ama onun da bir bant genişliği oluyor, üst düzey ekran kartı takıldığında tam performans alınamıyor. Tabii arkadaşın bu bilgisayar için üst düzey bir ekran kartı alacağını sanmam.
Darboğaz dediğimiz olay gerçekleşiyor. İşlemcinizin besleyebildiği maximum ekran kartını takmalısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı