MyBB, PHP sürümünü güncelleyince çöktü

.sql formatındaysa PhpMyAdmin'den içe aktarılabilir, ancak yine inc/config.php'den ayar yapmalısınız.

MyBB kötü değil aslında, özellikle özelleştirilebilirlik açısından diğerlerinden daha rahat, plugin geliştirmesi keyifli ve kolay. Güncel olarak MyBB için eklenti geliştiriyorum ve gerçekten çok zahmetsiz.
Fakat SQL sorun çıkartırsa büyük sıkıntılı oluyor. Bilmiyorum, belki geçmem.

Fakat SQL sorun çıkartırsa büyük sıkıntılı oluyor. Bilmiyorum, belki geçmem.
Eklenti geliştireceksen sorumluluk senin elinde, şu an MyBB kullanan ve özellikle güvenliği çok kritik olan tonla site var emin olabilirsin. MyBB sakat bir platform değil, kullanılabilir. Sadece biraz geri bir platform, doğru düzgün PDO bile desteklemiyor örneğin hala procedural bağlantı kuruyor MySQL ile.

Eklentilere gelirsek, onları da güvenilir ellerden aldığın sürece hiç sıkıntı yaşamazsın. Örneğin OUGC pluginleri son derece güvenilirlerdir, bizzat MyBB geliştiricilerinden birisi yapıyor o pluginleri.

PHP'de açık mı var? Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz ki. Bu kadar PHP kullanan siteye neden bir şey olmuyor o zaman?

PHP'de açık mı var? Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz ki. Bu kadar PHP kullanan siteye neden bir şey olmuyor o zaman?
Bak mesela php'nin 8 sürümünde rce(remote code execution) açığı bulunmuş.Exploit:

Exploit-db tarafındanda doğrulanmış exploit.

Son düzenleme:

Bak mesela php'nin 8 sürümünde rce(remote code execution) açığı bulunmuş.Exploit:

Exploit-db tarafındanda doğrulanmış exploit.
İyi de bunların hepsi çözülmüş açıklar zaten, arşiv bunlar. Hangi programlama dilinin arşivine bakarsan bak bu tarz bir sonuç alırsın. 10 sene önce çıkmış güvenlik açıklarını bile tutuyorlar. Yani bu listede olan açıkların %1'inin bile hala var olduğunu sanmıyorum ben.

Django,

NodeJs,

Hepsinde liste var, hangisini kullanalım o zaman? Hiçbirini galiba. Özellikle PHP gibi açık kaynak kodlu diller bu açıdan daha rahatlar, hem açık kaynak oldukları için kolayca açık bulunabiliyor hem de komünite sayesinde çabucak düzeltilebiliyor.

Son düzenleme:
İyi de bunların hepsi çözülmüş açıklar zaten, arşiv bunlar. Hangi programlama dilinin arşivine bakarsan bak bu tarz bir sonuç alırsın. 10 sene önce çıkmış güvenlik açıklarını bile tutuyorlar.

Django,

NodeJs,

Hepsinde liste var, hangisini kullanalım o zaman? Hiçbirini galiba.
Çözülmesiyle ne alakası var.Açık var mı var.

Hepsinde liste olup olmaması önemli değil.Önemli olan hangi açığın hangi teknolojilerin sürümlerini etkilediğidir.Tüm teknolojilerin sürümlerinde tabii ki de bulunmuş açık yoktur fakat bu olmadığı anlamına gelmez.1 sene önce javanın log4j kütüphanesinde çok kritik bi açık çıktı.Kimse beklemiyordu bunu fakat çıktı.Ki bu kütüphane de Java içerisinde çok yaygın bir kütüphaneydi.

Çözülmesiyle ne alakası var.Açık var mı var.

Hepsinde liste olup olmaması önemli değil.Önemli olan hangi açığın hangi teknolojilerin sürümlerini etkilediğidir.Tüm teknolojilerin sürümlerinde tabii ki de bulunmuş açık yoktur fakat bu olmadığı anlamına gelmez.1 sene önce javanın log4j kütüphanesinde çok kritik bi açık çıktı.Kimse beklemiyordu bunu fakat çıktı.
PHP'de açık var demek şu anki zaman dilimini belirtir. Sen bana gidip 10 sene öncesinin açığını atarsan PHP'de açık falan yok demektir. Her dilde açık çıkıyor, o zaman her dil güvensiz. Hiçbirini kullanmayalım herkes kendi dilini yazsın. Böyle bir mantık var mı?

Her dilde açık varsa hangisini kullanacağız? Ne öneririsin yani tam olarak? Bana bu listenin boş olduğu başka bir programlama dili sunabilir misin. Yani yarın bir gün NodeJS ile ilgili bir konu görsen ona da mı NodeJS kullanmayın açık var diyeceksin?

Bir açık çözüldüyse o açık artık yoktur, kapanmıştır. Sen açık var diyorsun sanki güncel olarak varmış ve kapatılmamış gibi. Hayır efendim hepsi çoktan kapatılmış açıklar bunlar. Zaten bir güvenlik açığının kapatılmamış olması için o dili kimsenin kullanmıyor falan olması lazım.

PHP'de açık var demek şu anki zaman dilimini belirtir. Sen bana gidip 10 sene öncesinin açığını atarsan PHP'de açık falan yok demektir. Her dilde açık çıkıyor, o zaman her dil güvensiz. Hiçbirini kullanmayalım herkes kendi dilini yazsın. Böyle bir mantık var mı?

Her dilde açık varsa hangisini kullanacağız? Ne öneririsin yani tam olarak? Bana bu listenin boş olduğu başka bir programlama dili sunabilir misin. Yani yarın bir gün NodeJS ile ilgili bir konu görsen ona da mı NodeJS kullanmayın açık var diyeceksin?
Anlamıyor musun yoksa ben mi anlatamıyorum.Ben sana diyorum ki listenin dolu olmasıyla bir alakası yok.Ve de ben sana 10 seneki açığı felan da atmıyorum.Aşağıda ki açık php8 sürümünü etkliyor.Php 8 on sene önce mi çıktı?

Kullandığım cümle yanlış olabilir ona birşey diyemem hocam.

Anlamıyor musun yoksa ben mi anlatamıyorum.Ben sana diyorum ki listenin dolu olmasıyla bir alakası yok.Ve de ben sana 10 seneki açığı felan da atmıyorum.Aşağıda ki açık php8 sürümünü etkliyor.Php 8 on sene önce mi çıktı?

Yani hocam zaten versioning'e bakarsan çok da garip değil. 8.1.0-dev, 8.1'in geliştirme sürümü bu. Bu versiyonların çıkma amacı zaten nihai sürüme geçmeden önce güvenlik açıklarının aranması. Yani beta gibi düşünebilirsin bunu. Evet açık çıkmış, ama bu açığın hala var olduğu anlamına gelmiyor anlatmak istediğim bu.

Nihai 8.1 sürümünde çözüldüğüne eminim bu açığın. Bu tarz açıklardan çok korkuyorsa kullanıcı ona Cloudflare satın almasını önermek zorundayım, Cloudflare yeni çıkan açıkları otomatik olarak blockluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı