N kanal veya P kanal mosfet ile BJT transistörü sürmek mümkün mü?

Emir2507

Decapat
Merhabalar. Telefondan gelen zayıf ses sinyalini direk BJT transistöre bağladığımda tetiklenmiyor. Kullandığım bjtler BC547, BC 337, tip31C, tiP42C bu transistörleri ses sinyali çok zayıf olduğu için hiçbir şekilde süremiyorum. Örneğin IRFZ44N mosfet ile çok güzel sıkıntısız bir şekilde yükseltme yapabiliyorum. N kanal veya P kanal bir mosfet ile NPN tipi BJT bir transistörü sürmek mümkün mü? Mümkün ise bağlantıları nasıl yapmalıyım? N kanal ile oluyorsa o daha iyi çünkü elimde 14 tane N kanal IRFZ 44N var. Yardımlarınızı bekliyorum dostlar...

1 haftadır uğraşıyorum. Lm386 ile yapılmış yüksek kazançlı op amp devreleri var fakat sinyal zayıflığından dolayı kazanç kalitesi kötü farklı devreler kurmama rağmen pek etkili değil. Mosfetler ile yükseltme temiz ve çok performanslı...
Hocam aynı mosfetler bende de var fakat karışık olduğu için bağlayamadım. Ben fırçasız motoru sürmek için kullanacaktım mosfetleri.

Hocam aynı mosfetler bende de var fakat karışık olduğu için bağlayamadım. Ben fırçasız motoru sürmek için kullanacaktım mosfetleri.
N kanal bir mosfet ile npn bjt transistör sürebilmek kesinlikle mümkün olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle bunu birileri daha önceden düşünmüştür, gerekli devreler veya teknikler geliştirilmiştir, ama nasıl ? 🤔

Merhaba öncelikle elektronik bilginiz ne kadar bilmiyorum ama amplifikatör yapacaksınız siz . Elinizde osiloskop var ise işiniz çok daha kolay olur . Eğer yoksa tavsiyem Proteus vs. simulasyon programı kullanarak devreyi tasarlamanız.

İnternette yol gösterici olarak basit bir kaç devre buldum

1604304017288.png

L1 ve D1 sökün ve bir kutuplu kondansatör takarak çıkış alın.

Proteus yüklü olsaydı size uygun bir devre yapabilirdim.

Eğer yükselteçler hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz bence uğraşmayın hazır mini amfilerden alabilirsiniz çok ucuz fiyatlara.

Not: ADIM ADIM TRANSİSTÖRLÜ YÜKSELTEÇ TASARIMI
Burada verdiğim link'ten benzer devreyi kurabilir sınırları oluşturabilirsiniz. Anlamadığınız yeri sorabilirsiniz.

Geri
Yukarı