Nano IPS Panel IPS Panel farkı

Orhan YILDIZ 27

Centipat
Yeni bir sistemin son rütuşlarını veriyorum. Uzun vadeli düşündüğüm ekipmanım monitörüm olacak. 27" mi 24" mi karar veremeden. IPS mi Nano IPS mi olacak furyasına kapıldım. Nano IPS Yeni teknoloji olması dolayısı ile biraz balon fiyatlar olduğunu söyleyenler var. Sizlerden her ikisini deneyimleyenler vardır. Sizce 4 yılsonra eğer sıkılmasam kullanırım diyerek 1000-1200TL fazla verip IPS yerine Nano IPS Bir monitör mü almalıyım?

Nano IPS fiyatları yeni olduğu için olduğu kadar, arada renk gamutu ve temizliği farkı olduğu için de pahalı. Ne aldınız şu an bilmiyorum, zira eski konu ancak şahsen Nano IPS'i tercih ederim.
Sevgili ali bey konuma uzun zaman sonra sizden bir cevap gelmesi sevindirici. Henüz sistemimi satın almadım. Herkes biraz daha bekle yeni teknoloji geliyor dedi beklemedeyim.
Nano Ips 27" 1ms tepkime süreli en az 144Hz bir monütör düşünüyorum Kavisli ekran olmaması tercih sebebim. Marka model tavsiyeniz var mı?
Sistemimde Amd R5 3600X işlemci, ekrankartı olarak 5700XT, 32gb Gskill ram düşünüyorum. İyi bir monütörü 4 yıl sonra yükseltmeyi düşündüğüm sistemimde bile kullanabilirim gibi geliyor. Şuanda en güncel Oyunlar 1080p de ancak 144Hz oynatacak sistemim 2k destekleyen 27" monütörü 4 yıl sonraki yükseltmem de tam performans kullandıracaktır.

Benim incelediğim model:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
27 İnç 165 Hz 1 Ms ve WQHD ayrıca düz. VIEWSONIC 27" XG270QG 1ms 165hz 2K Nano IPS G-Sync Profesyonel Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar Fiyatı 5999 tL olarak listelenmiş.
Bunda IPS Glow yani karanlıkta bulutlanmalı alanlar azdı. Tavsiye edebilirim, renkler dediğim gibi normal IPS panellere göre çok daha temizdi. Çerçeve yapısı da kasası da şu an firmanın en üst kalitesinde. Ancak yılın başlarında incelediğimde RGB senkronizasyon yazılımları henüz çalışmıyordu, güncellemişlerdir diye tahmin ediyorum.

İncelemediğim 144 Hz inç LG model: 27 İn LG 27 4612 TL.
Bunda daha fazla IPS Glow şikayeti gelmiş ama genel olarak her IPS türevindekinden daha fazla olması zor gibi. Kullanıcının beklentisine uymamış bence. Portlar bunda dümdüz arkada, aşağıda değil doğrudan arkada yer alıyor, bu daha ucuz bir kasa yapısına sahip gördüğüm kadarıyla. LG aslında panel üreticisi ama bu seride biraz fiyat rekabetine yönelmiş Samsung monitörlere karşı, kasadan kırpmış gibi geldi bana.

Şahsen 5700XT yerine 2070 Super almayı hedeflerdim, sürücüler ve Wattman sebebiyle. Üstteki de G-Sync konusunda daha iyi olduğu için XG270QG'yi alırdım.

Bütçe ve kişisel tercih sebebiyle 5700XT alacaksanız da LG modeli seçebilirsiniz, aradaki fiyat farkı avantajınıza olur. Ancak hem modeli incelemedim, hem XT kartların dediğim sürücü meselelerinde bizim yapabileceğimiz bir çözümümüz yok.

Geri
Yukarı