IPS panel ve TN panel tepkime süreleri

Gözle görme imkanımız yok maalesef ama araştırmalarım sonucu TN panel monitörleri online fps oyunlarda kullanıyorlar. Single game AC,COD offline oyunlarda IPS genelde öneriyorlar. Daha fazla detay veremeyeceğim ancak gördüğüm bu yönde. Kesin bilgi değil daha iyi bilen arkadaşlar yardım edecektir.

IPS ile TN arasındaki farklar bu tabloda gösteriliyor. Ben hem TN hemde IPS panelli iki monitör kullanıyorum. AOC G2460PG 1ms 144Hz bir TN monitör ve Philips 234E5QDAB 5ms 60Hz IPS panel bir monitör kullanıyorum.

• Parlaklık açısından TN panel daha parlak, canlı. IPS biraz daha solgun.
  • Görüş açısı bakımından IPS daha iyi ama TN'de de çok fark etmiyor. Çok artmadıkça görüntüde sıkıntı çıkartmıyor.
  • Tepkime süresi olaran 1ms TN ile 5ms IPS arasında ben fark göremedim.
    Renk doygunluğu olarak IPS daha gerçekçi renk gösteriyor. Ama parlaklığı az olduğu için TN panel daha canlı gösteriyor renkleri.
Oyun için kullanacaksan kesinlikle TN panel bir monitör almanı tavsiye ederim. IPS ise sık sık film izliyorsan tavsiyemdir.

Eki Görüntüle 311330
Gecikme olarak IPS 5ms olmasına rağmen bir fark göremedim diyorsunuz, neden TN öneriyorsunuz ki o zaman ? IPS daha kaliteli görüntü vermiyor mu ? Parlaklığı ayarlardan fullesek mesela.. ?

İkisi de harika ama çok zor bir seçim olur. Yani en azından "kullanmayacak" birisi için. Sen kendin kullanacağın için, senin kullanım geneline göre rahatça seçebiliyor olmalısın. Sen kullanım amacını şöyle kaba taslak "%" olarak yazar mısın? Mesela %35 film, %40 oyun, %25 iş gibi.

İkisi de harika ama çok zor bir seçim olur. Yani en azından "kullanmayacak" birisi için. Sen kendin kullanacağına göre senin kullanım geneline göre rahatça seçebiliyor olmalısın. Sen kullanım amacını şöyle kaba taslak "%" olarak yazar mısın? Mesela %35 film, %40 oyun, %25 iş gibi.
%0 iş %85 oyun %15 film.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı