Nargile Püf noktaları nelerdir?

MiniTX

Decapat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, lüle hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar beni bilgilendirebilir mi? Kir
lüle hakkında ne biliyorsunuz içimi güzel mi ve en iyi küp köz markası hangisi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Selamlar. Sigaradan nefet ediyorum , sigara dumanından ve içenleri de hiç sevmem çok rahatsız edici. Fakat evimde nargile var ve güzel tütün olan yerlerde'de nargile içmeyi severim. Sağlık muhabbetine girecekseniz 2 ayda 3 ayda bir içtiğim için ve kendi şahsi nargilem olduğu için zararı minumum a indiriyorum yani belki zararı sokaktaki araba egzozlarından daha azdır.

Nargile için 3 önemli şey var.
1. Nargilenin kendisi nasıl olursa olsun Lüle boyu nasıl nargile içmek istediğin konusunda çok önemli örnek vermek gerekirse.

3 Boy lüle var büyük orta küçük , genelde orta boy oluyor nargile ile gelenler eğer uzun süre içim yapacaksanız veya fazla karışım yapacaksanız lüle küçük olursa tütün fazla gelirse muhtemelen kömür o tütünü yakacaktır buda nargile içmeye başladıktan bir süre sonra öksürmenize ve yanık tütün çekmenize sebep olur keyif alamazsınız hatta hassas olanlar içemez o nargileden. Bu sebeple lüle boyunuza göre tütün koymanız gerekiyor. Ben orta-küçük bir lüle'ye sahibim genelde 40dk dan fazla nargile içmiyorum bu sebeple bana yetiyor. Ama dediğim gibi 3lü karışım yaparken veya uzun gitsin diye fazla tütün koyarsanız fazla geldiği için üstten yanmaya başlıyor.

2. Tütün kalitesi. Kullandığınız tütünün kalitesi nargile ilgili neredeyse herşeyi etkilier duman , tat ,koku. Türkiye'de çok nargile içilmesine ve tütün üretilmesine rağmen yerli tütünler kötü ve yabancı tütünler kaçak olduğu için %90ı sahte. Ya yabancı orjinal bulursanız için veya yerli olarak ŞERBETLİ markasını kullanın , şerbetli piyasanın en iyisi değil ama en kötüsü de değil nargileniz her zaman ortalamanın üstü olur ama gerçek iyi bir tütün ile içeceğiniz kapiçino nane çikolata alacağınız tat ile yerli ve sahte tütünlerde asla alamazsınız.

3. Kömür. Hindistancevizi kabuğundan üretilen zararsız (kısmen)ve ateşi uzun süre giden kül üretmeyen kömür kullanın , odun kömürü kullanırsanız kül hep tütünün içine siz içtikçe kaçacak buda hem yanmasına hemde tadının bozulmasına sebep olacak.

Tavisyeler. Bu 3 madde dışında nargile'den alacağınız keyfi arttırmak için yapabilecekleriniz.
1. Nargile suyunu her nargileden sonra kesinlikle değiştirin.
2. Nargile suyunu soğuk su ve buz ilave ederek hazırlarsanız dumanın suda çözünme sıcaklığı düştüğü için daha kaliteli ve daha fazla duman elde edersiniz. Su ne kadar sıcak olursa o kadar az duman çıkar.
3. Mümkünse her tütün için farklı lüle kullanın , lüleler uzun kullanım sonrası atılıp değiştirilmesi gereken sarf malzemeleri ancak ömrünü uzatmak için mesela sık tükettiğiniz diyelim nane ve kavun için ayrı birer lüle olursa hem tat bozulmaz hemde daha uzun süre kullanırsınız.
4. Rakı ve Şarap ile nargile hazırlamak. Uyumlu nargile tütünlerinde nargile içerisine su yerine şarap veya rakı katarak aldığınız tadı ve hazzı arttırabilirsiniz , örnek üzüm-elma ile şarap. Anason Nane ile rakı uyumlu siz kendi damak tadınıza göre deneye yanıla bulabilirsiniz. Kapiçino ile karhve yapabilirsiniz mesela nescafe + bi t.kahvesi sıcak suda eritip sonra soguk su ile hacimlendirip koyacaksınız + buz tabiki.

Sormak istediğiniz başka birşey olursa buradan cevaplarım.
@AdamHarris98

Şu yaşıma geldim. İlkokulda Yeşilay koluna girerek başladığım serüven ile birlikte, doktora zamanıma kadar dahi bir kere bile sigara, nargile ve türevi hiçbir ürünü tüketmedim. Bunların arasına alkol de dahil.

İnsanın ciğerlerini, adeta yürüyen eşeğe çeviren bu ürünler hakkında ne tavsiye veririm ne de anlayışla yaklaşırım. Buradaki en komik kısmı da kendilerini düşünmeyen insanları biz düşünüyoruz.

Kendinize ve sağlığınıza saygınız olsun arkadaşlar. Mesele ömür değil. İçen de içmeyen de ölecek. Mesele, sürünmeden ölmek.

Bir kac senedir evde yapiyorum nargileyi. Ilk baslarda cok kotu oluyordu, artik ictigim en iyi nargile kendi yaptigim diyebilecek kadar begeniyorum. Yurt icinde ve disinda bir suru yerde ictim nargile.
Onemli noktalar:
- Takim temiz olacak.
- Altindaki su ( ya da aroma katsin diye yapacagin karisim ) soguk olacak. Icine plastik buz atabilirsin.
- Marpucun ucuna buzlu silikon eklemeler takabiliyorsun, gelen havayi sogutuyor. Agza gelen dumanin soguk olmasi lezzet katar.
- Komur mese ya da kaliteli kup hindistan cevizi olacak.
- Tutun aromasi keyif meselesi ama orijinal tutun oneririm. ( Turkiye'de satilanlarin cogu orijinal degil ) Ben yurt disina gittikce getiriyorum kendime, yillardir tutun almadim burdan.
- Lule konusunda favorim seramik. Farkli cesit lule denedim, toprak en kotusu ( en ucuzu zaten ). Canli meyveden yapilan lulenin o kadar tat verdigini dusunmuyorum, alttaki sivi ve tutun esas aromayi veriyor.
- Nargile takiminin hava bosaltma sisteminin olmasina dikkat et. Yanmaya yaklastigini hissedersen ufleyerek durumu kurtarirsin. Zaten ayni takimla yapa yapa yakmayi birak, gelen duman aromasindan ne kadar koz atman gerektigini vs hepsini ogreniyorsun.

Ben buyuk lule sevmiyorum, ufak lulede 45-60dk icip bitiriyorum, bazen keyfim yerindeyse ikinci kafayi yaparim bozmadan.

Nargile cok zararlidir, baslamani tavsiye etmiyorum. Dedigimi yap, yaptigimi yapma :)

Sigara içmem ama nargile içerim arada. İçen kişiler de zararını biliyordur herhalde. Adam zararlı diye de sormamış, öneri istemiş. Konu içeriğine uygun öneri yapacaksan yap, konu dışı şeyler için attığın mesaj ''gereksiz mesaj'' kategorisine giriyor. Haberiniz olsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı