Nasıl 23 kilo verdim?

SatoruGojo

Centipat
Makaleler
3
Daha fazla  
Selam dostlar! Bugün sizlere kilo verme sürecimi anlatacağım :). Aylar önce 117.5 kilo ve %23 yağ oranına sahip 1.sınıf obez iken şu an 95.2 kiloyum ve %17 yağ oranım ile obez olmaktan kurtuldum. Peki bu süreçte neler yaşadım? Şimdi anlatacağım.

Ağustos 2023 definasyon
Ağustos ayında hiçbir şekilde spor yapmadım. Sadece definasyon yaptım ama biraz ağır bir programdı benim için. Günde 800-1000 kalori alıyordum ve karbonhidrat ve yağ, günlük almam gerekenden çok azdı. Günde 320 gram karbonhidrat almam gerekirken ben günde 110-140 gram. Yağ ise günde 10-20 gram alıyordum. Ama proteine olabildiğim kadar yüklendim. Günde 120-170 gram protein alıyordum. Bu sayede ilk ay 10 kilo verdim. Çok kalori içeren bütün gıdalar uzak durarak 1 ay boyunca kendimi temizledim. Sonra kutay yanık beni aşağıladı bu yüzden definasyonu bırakıyorum. spora yazılmaya karar verdim.

Eylül 2023 - ocak 2024 spor süreci
Şu an hala spor yapmaya tam gaz devam ediyorum. Definasyona tabii ki devam etsem bile ağustos ayındaki kadar ağır takılmıyordum. Abur cubur falan tüketiyorum demek isterdim ama hayır. Vücudum büyük bir direnç oluşturduğu için istesem bile yiyemiyorum. Şu an herhangi bir KFC, Burger King, McDonald's, popeyes ürünü, bitter çikolata, yağda kızarmış her şey, pastane ürünleri, bisküvi, abur cubur mideme çok ağır zarar veriyor. Bu yüzden onları tüketemiyorum. Fakat spora yüklendiğim için artık ağır beslenmeye başladım ve günde almam gereken kaloriden az aldığım için sorun yoktu. Genelde ailem ne yaptı ise onu yiyorum ve günde 1 öğün yapıyorum (okuldan dolayı). Bu yüzden istediğim her şeyi yememe rağmen kilo almanın aksine kilo veriyorum. Evet pasta yedim, iskender yedim, pizza yedim ve kilo almıyorum, aksine veriyorum. Neden? Çünkü günde almam gereken kaloriden her zaman düşük beslendiğim için istediğim her şeyden gramaj kontrolü yaparak yedim.

diyet falan yaptın mı?
Hiçbir şekilde diyet yapmadım. Bu kilo verme sürecinde anlattığım üzere tatlı, pizza gibi şeyler yedim. Fakat anlattığım üzere gramaj ve kalori kontrolü önemli. Günlük kalori limitinizden her zaman aşağı değer alın. Ben günde 3.400 kalori almam gerekiyor ama ben günde 1500-1700 arası alıyorum (çoğu zaman altında kalıyor). Size tavsiyem yüksek kalori içeren her şeyden uzak durun, günde almanız gereken kalori miktarının 600 kalori eksiğini alın (bu değer size bağlı değişir), kızartma gibi şeylerden olabildiğiniz kadar uzak durun. Yemek istediğiniz yemeği mutlaka hakedin. Eğer canınız pizza çekti ise o pizzayı hakedin.

çevrenin sana bakış açısı değişti mi?
Tabii ki! Özellikle okulda eskisi gibi kolay zorbalığa uğramamaya başladım. Herkes beni takdir ediyor, beni ilham alıyorlardı. Kızların falan düştüğü yok o koca bir palavra. Spor yapınca kızlar size falan düşmeyecek. Zaten bu tür işleri kız, arkadaş, çevre için yapacak iseniz hiç yapmayın. Bu tür işleri her zaman sağlık, güçlenmek, gelişim için yapın.

Şu an hala programıma devam ediyorum ama definasyona eskisi gibi dikkat etmiyorum. Kalori kontrolü hala yapıyorum ve abur cubur tüketmiyorum (istesem bile mideme zarar verdiği için yiyemem). %17 yağ oranındayım ve hedefim %12'lere kadar düşmek.

Kutay Yanık olayı gerçek mi ?
O çocuğun hastalığı var. Kendisi günde 1700 kalori aldığını söylüyor. Eğer gerçekten almasına rağmen hala ilerleme yoksa hastalığı vardır. Zaten Jimenokolastiği var onun. Büyük ihtimalle o spor yapıyorum diye kendini kandırıyor (hareketleri yanlış forma yapması, iki üç hareket yapıp geliştiğini sanması vs.) Yoksa spor sürecinde kek,börek,pasta ye. Abartmadığın sürece kilo almazsın. Ha bunun için önce 1-2 ay mecburen kesecek ve güzelce kilo vereceksin, sonra kendini açacaksın yavaş yavaş. Kutay onu yapmıyor.

Kutay Yanık olayı gerçek mi ? Ve boyunuz kaçtı ?
1.87'idim en son. Uzadığımı düşünüyorum. Yakın zamanda bakacağım.

O çocuğun hastalığı var. Kendisi günde 1700 kalori aldığını söylüyor. Eğer gerçekten almasına rağmen hala ilerleme yoksa hastalığı vardır. Zaten Jimenokolastiği var onun. Büyük ihtimalle o spor yapıyorum diye kendini kandırıyor (hareketleri yanlış forma yapması, iki üç hareket yapıp geliştiğini sanması vs.)
O çocukta baya sorun var biliyorum da seni aşağılaması gerçek miydi diye merak etmiştim.

O çocuğun hastalığı var. Kendisi günde 1700 kalori aldığını söylüyor. Eğer gerçekten almasına rağmen hala ilerleme yoksa hastalığı vardır. Zaten jimenokolastiği var onun. Büyük ihtimalle o spor yapıyorum diye kendini kandırıyor (hareketleri yanlış forma yapması, iki üç hareket yapıp geliştiğini sanması vs.)

1.87'idim en son. Uzadığımı düşünüyorum. Yakın zamanda bakacağım.

Hocam ben onun ciddi mental sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Herkesin dalga geçtiğini bile bile aynı şeyleri paylaşıp durması, formlarının yanlış olduğunu da biliyor ama yapmaya devam ediyor. Bir de büyük ihtimalle kendini powerlifter zannettiğinden diyet falan yapmayıp ne bulursa yiyor. Hesabının ilk fotolarına bakmıştım çocuk spora başlamadan önce daha iyi duruyormuş.

O çocukta baya sorun var biliyorum da seni aşağılaması gerçek miydi diye merak etmiştim.
Dalga geçtim :D Hani kutay yanığın definasyonu bırakıyorum dalgası varya. Ona gönderme yaptım. Ha bu arada bir dönem Kutay Yanık gibiydim. Hareketleri yanlış formda yapıyordum ama kardiyo yapıncak kondisyon düzeldi ve kondisyon düzelince formlar da düzeldi. Salonda bana baya "Kutay yanık" diyorlardı ona çok benzediğim için ama çok şükür geçti o günler.

Hocam ben onun ciddi mental sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Herkesin dalga geçtiğini bile bile aynı şeyleri paylaşıp durması, formlarının yanlış olduğunu da biliyor ama yapmaya devam ediyor. Bir de büyük ihtimalle kendini powerlifter zannettiğinden diyet falan yapmayıp ne bulursa yiyor. Hesabının ilk fotolarına bakmıştım çocuk spora başlamadan önce daha iyi duruyormuş.
Ya bak diyet yapmasa bile az besleniyorsa kilo verir (büyük ihtimalle yapmıyor) Ben diyet falan uygulamadan sadece kalorimi limitleyerek çok iyi kilo verdim. Onun doktora gözükmesi lazım. Hastalık çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı