Nasıl Akademisyen Olabilirim?

Hmm az çok anladım aslında meseleyi. Detaylı anlatımınız adına çok çok teşekkür ederim. Bir de rica etsem şu konuyu da tam açığa kavuşturabilir misiniz? Matematiğim de iyi, ama daha da ilerleteceğim. Ya şimdi tam olarak şunu anlamadım, (dediğim gibi biraz bu konuda bilgisizim) bu konuda Tarih Bölümü'ne gitmem gerekli üniversite'de? Çünkü Tarih Bölümü'nü kazanmak için Sözel'in gerektirdiği Felsefe Grubu Derslerini'de (Mantık, Sosyoloji, Psikoloji gibi) yapmam gerekecek. Yani Eşit Ağırlık'tan değil de Sözel'den girmem gerekecek. Yoksa ben mi yanlış biliyorum? Çünkü siz Eşit Ağırlıktan da kazanabileceğimi belirttiniz. Ama ben daha bugün bir hocaya sorduğumda (ki tam kesin cevap da alamadım) bana Tarih için Sözel'e geçmem gerektiğini ve Akademisyenlik için de Edebiyat Faküktesi'ne gitmem gerektiğini ve ikisinin de Sözel olduğunu, Matematiği 11, 12'de bırakıp Sözel derslere tek çalışmam gerektiğini belirtti. Yani özetle Eşit Ağırlık'tan değil de Sözel'den kazanabileceğimi belirtti.

Kısacası, tam olarak şunu anlamadım: Tarih Akademisyenliği için hangi Bölümü kazanmalıyım? (Yani Tarih Öğretmenliğini mi, Edebiyat Fakültesini mi gibi) Ve ayrıca da Eşit Ağırlık mesleklerinde değil de Sözel mesleklerinde Tarih Bölümü varken nasıl Eşit Ağırlık'tan (Felsefe Grubu Dersleri'ne girmeden) kazanabilirim o bölümü veya Akademisyenlik için hangi bölüm gerekiyorsa?

Çok teşekkürler şimdiden.
1- Akademisyenlik için lisansı tarih bölümünde yapmanız illa gerekmiyor ama tarih bölümünü (lisans veya yüksek lisansta) bitirmeniz gerekir ya da tarih bölümünde aldığınız dersleri bir şekilde başka bir bölümden almanız gerekir (denklik konusunda bazı bölümlerde %70 (yüzde daha düşükte olabilir hatırlayamadım şimdi) ki as olan zaten bitirdiğiniz bölümde aldığınız dersler. (Tarih bölümü bitirip, hukuk fakültesinde akademisyende olabilirsiniz. İİBF bitirip tarih bölümünde akademisyende olabilirsiniz yine belirtiyorum orası sizin ne yapmak istediğinizle alakalı.)
2- Akademisyenlik için edebiyat fakültesine falan gitmenize gerek yok. Yüksek ihtimalle size tarih bölümünün genellikle Fen-Edebiyat fakültesinde (Ankara DTCF yani Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi gibi ayrı olanlar da var.) olduğundan dolayı bu bölüm için Fen-Edebiyat fakültesine gitmeniz gerektiğini söylemişlerdir.
3- Tarih bölümü sosyal bilimlerin çoğunda olduğu gibi çok geniş bir yelpaze sahip olduğu için sizin tarihçi olmanız için illa tarih bitirmenize gerek yoktur. Coğrafya lisansı görür ama tarih üzerine yüksek lisansta tez hazırlarsınız sonra isteğinize göre devam ederseniz ya da direkt tarih bölümünde lisans görür müteakibinde yüksek lisansınızı da tarih üzerine yaparsınız.
4- Sorun felsefe, mantık vs. görmemeniz değil. Sorun sizin bireysel çalışma verimliliğiniz eğer eşit ağırlıktan hazırlanırken sözel dersleri tamamlayabileceğinize inanıyor ve istikrar sağlıyorsanız zaten sınavda hem TM hem TS yapar sonuca göre bölüm tercihi yaparsınız sonrasında lisans bölümüne çalışırken yüksek lisans için ne yapacağınızı düşünürsünüz. (Sırf tarih üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız elbette tarih bölümüne gidebilirsiniz. Kararı ne yapmak istediğinize göre vermeniz gerek.)

İstersen meslek lisesi çıkışlı ol fark etmez. Üniversite sınavında istediğin okulu kazanman yeterli. Öğretmenlik bölümü değil fen- edebiyat fakültesinde okuman gerekir. Üniversitelerin YDS ve ALES puanı istekleri farklı. Mezuniyetten sonra yüksek lisans için istediğin üniversiteye başvuru yaparsın. Heyet önce sınava ve daha sonra mülakata tabii tutar. Geçersen yüksek lisansını tezli olarak tamamlarsın. Sonrasında standart prosedür. Araştırma görevlisi olarak işe başlarsın. Makale yayınlarsın çalışma yaparsın yükselirsin.

1- Akademisyenlik için lisansı tarih bölümünde yapmanız illa gerekmiyor ama tarih bölümünü (lisans veya yüksek lisansta) bitirmeniz gerekir ya da tarih bölümünde aldığınız dersleri bir şekilde başka bir bölümden almanız gerekir (denklik konusunda bazı bölümlerde %70 (yüzde daha düşükte olabilir hatırlayamadım şimdi) ki as olan zaten bitirdiğiniz bölümde aldığınız dersler. (Tarih bölümü bitirip, hukuk fakültesinde akademisyende olabilirsiniz. İİBF bitirip tarih bölümünde akademisyende olabilirsiniz yine belirtiyorum orası sizin ne yapmak istediğinizle alakalı.)
2- Akademisyenlik için edebiyat fakültesine falan gitmenize gerek yok. Yüksek ihtimalle size tarih bölümünün genellikle Fen-Edebiyat fakültesinde (Ankara DTCF yani Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi gibi ayrı olanlar da var.) olduğundan dolayı bu bölüm için Fen-Edebiyat fakültesine gitmeniz gerektiğini söylemişlerdir.
3- Tarih bölümü sosyal bilimlerin çoğunda olduğu gibi çok geniş bir yelpaze sahip olduğu için sizin tarihçi olmanız için illa tarih bitirmenize gerek yoktur. Coğrafya lisansı görür ama tarih üzerine yüksek lisansta tez hazırlarsınız sonra isteğinize göre devam ederseniz ya da direkt tarih bölümünde lisans görür müteakibinde yüksek lisansınızı da tarih üzerine yaparsınız.
4- Sorun felsefe, mantık vs. görmemeniz değil. Sorun sizin bireysel çalışma verimliliğiniz eğer eşit ağırlıktan hazırlanırken sözel dersleri tamamlayabileceğinize inanıyor ve istikrar sağlıyorsanız zaten sınavda hem TM hem TS yapar sonuca göre bölüm tercihi yaparsınız sonrasında lisans bölümüne çalışırken yüksek lisans için ne yapacağınızı düşünürsünüz. (Sırf tarih üzerine yoğunlaşmak istiyorsanız elbette tarih bölümüne gidebilirsiniz. Kararı ne yapmak istediğinize göre vermeniz gerek.)
Gayet açıklayıcı oldu çok teşekkür ederim. İçim de rahatlamış oldu, çünkü şimdiden boşuna okuyup, işsiz kalmak istemiyorum. İlla Tarih okumak gerekmiyorsa, bu çok iyi bir durum. İngilizce temelim çok iyi (çünkü eğitim aldım) Ales-Yds gibi sınavlardan iyi bir puan alabileceğime inanıyorum.

Bir de fazla sizi de rahatsız etmek istemiyorum ama hani atıyorum öğretim üyesi/akademisyen vb. olmak için Ales veya Yds şart ya, şimdi benim bildiğim Yds yani Yabancı Dil Sınavı şu an benim de girebileceğim bir Üniverite sınavı (dil bölümünü seçmek istiyorsam eğer.) Acaba üniversite bitirdikten sonra da o sınava girilebiliyor mu? Yani benim bildiğim bir tek üniversite öğrencilerinin girebileceği.

Kısa açıklayabilirseniz (fazla zamanınızı çalmak istemiyorum) çok sevinirim, bir kez daha teşekkürler.
İlgi alanınız eğitim bilimleri değil de Tarih ise Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü okumanız gerekir fakat yaşınız genç olduğundan önermiyorum. Zira yaşınız ilerledikçe fikirleriniz "kesinlikle" değişecek. Benim Tarih aşkıyla, Coğrafya aşkıyla yanıp tutuşan kaç tane arkadaşım söve söve bitirdiler bölümlerini. Biri akademisyen olmaya çalıştı, olamadı özel bir okulda Coğrafya hocası. Diğeri seramik ustası oldu akademisyenden fazla para kazanıyor :)
Ki ben de vazgeçtim diyebilirim aslında, işsiz kalmak da istemem. Ama şu da var ki, ben Eşit Ağırlıktan Hukuk veya Psikoloji istemiyorum. Bunlar iş imkanı var ama sevmediğim meslekler. Şöyle düşünüyorum: Madem ki bir defa geliyoruz, bir defa okuyoruz o zaman sevdiğimiz işi yapalım. (Yani bunu söylerken de sadece söz de bırakmak da istemiyorum, çünkü hakkını verecek şekilde sıkı ve disiplinli çalışıyorum ve çalışacağım da) Avrupa İlişkileri, Uluslararası İlişkiler gibi meslekler de var ama bu meslekler hakkında pek bilgi sahibi de değilim.

Yani istediğim meslek biraz daha bağımsız olabileceğim, (bağımsızdan kastım, yani kamu işleri gibi olmasın; kendim işin içinde olabileyim) iyi bir para kazanabileceğim ve de yurt dışında yapabileceğim bir meslek. Doğrusu ben keşfetmekten, sorgulamaktan, araştırmaktan, gezmekten, bilgiden büyük bir zevk alıyorum. Ama bir türlü bana uygun mesleği bulamıyorum ve şimdiden bunun derdine düşerekten de, geleceğe yönelik karar kılamıyorum.

Sizin bu konuda bana önerebileceğiniz, (tabii benim geleceğim, kendim karar vermeliyim ama konu hakkında biraz bilgisiz olduğum için öneriler de almak istiyorum) uygun olan, önü açık ve de parası iyi olan bir meslek var mı?

Son düzenleme:
Şöyle düşünüyorum: Madem ki bir defa geliyoruz, bir defa okuyoruz o zaman sevdiğimiz işi yapalım.
İşin özü bu. İmkanınıza ve karakteristik özelliğinize göre seçiminizi yaparsınız gerisi teferruat olur ama iş imkanı çok, maaşı/parası iyi diye akademisyen zaten olunmaz zira akademisyenlik (tıp hariç) para için yapılmaz. Siz zaten o kadar iyi akademik çalışma yaparsınız ki o size para getirir.

İşin açıkçası 3 yol var
Ya çok başarılı olacaksın bu işte yurt dışında yüksek lisans yaptıktan sonra ancak Türkiye'de doktoraya kabul edilirsin
Ya orta derecede başarılı olup bilgini ve azmini hocalarına kanıtlayıp hocaların seni sevmesini sağlayıp yüksek lisans ve doktora için seni almak istemelerini sağlayacaksın
Ya da dayın olacak :D

İşin özü bu. İmkanınıza ve karakteristik özelliğinize göre seçiminizi yaparsınız gerisi teferruat olur ama iş imkanı çok, maaşı/parası iyi diye akademisyen zaten olunmaz zira akademisyenlik (tıp hariç) para için yapılmaz. Siz zaten o kadar iyi akademik çalışma yaparsınız ki o size para getirir.
E tabii öyle de. Ama ona bakılırsa ben Arkeolog olamk istiyorum mesela. Ama gel gör ki bölümün ataması yok. Okuyorsun iyi güzel ama işsiz, boş boş ortada kalıyorsun. Yani bu ülkedeyken hayalime/isteklerime/zevklerime göre bir gelecek hayali kuramıyorum. Ki hayalini kurabilsem bile bu ülkede hayata geçiremem o hayali. Maalesef ki durum böyle.
İşin açıkçası 3 yol var
Ya çok başarılı olacaksın bu işte yurt dışında yüksek lisans yaptıktan sonra ancak Türkiye'de doktoraya kabul edilirsin
Ya orta derecede başarılı olup bilgini ve azmini hocalarına kanıtlayıp hocaların seni sevmesini sağlayıp yüksek lisans ve doktora için seni almak istemelerini sağlayacaksın
Ya da dayın olacak :D
Ah dayılar ah dayılar. Olsaydı sorarmıydım ki? :) Keşke sadece bu alanda devreye girebilseler ama her konuda yardımları dokunabiliyor.

Ya yurt dışında bir şekilde Yüksek Lisans'ı yapıp halletmek istiyorum.

Arkadaşlar zaten gerekli birçok cevabı belirtmişler. Bende tarih bölümü mezunu olarak birkaç şey ekleyebilirim. Daha yaşın genç. İleride fikirlerin mutlaka değişecektir. Şimdiden hayal ve hedefler kurup bu doğrultuda hareket etmek ne kadar güzel olsa da Türkiye'de yaşadığımız gerçeğini unutmamak gerekir.

Üniversite ortamı cidden bambaşka bir yer. Ayrı bir cumhuriyet gibi üniversiteler. Maddi durumun iyi ise, ileride işsizliği dert etmiyorsan tarih bölümünü okuyabilirsin. Yoksa onun dışında tarih bölümünü tavsiye etmiyorum. Benim gibi ne hayaller ile tarih bölümü okuyan öğrenciler şuan %99'u farklı işler ile meşgul benim gibi. Ne yapmayı tercih edersen et yolun açık olsun. İnşallah başarılı olursun.

E tabii öyle de. Ama ona bakılırsa ben Arkeolog olamk istiyorum mesela. Ama gel gör ki bölümün ataması yok. Okuyorsun iyi güzel ama işsiz, boş boş ortada kalıyorsun.
Öncelikle bir bölümün ataması yoksa o bölüm işe yaramaz veyahut o bölümle uğraşanlar işsiz kaldı demek olmuyor. Eğer arkeolog olmak istiyorsanız önce arkeoloji ile ilgili ne bilginiz var? Bu bilgi size yapacaklarınız için bir yol gösteriyor mu? Yoksa bunlar tercihlerinize sağlıklı bir mesnet oluşturamıyor mu? Diyelim her şey tamam arkeoloji için dalınızı belirlediniz hatta jeoloji üzerine ayrı öğrenim bile gördünüz ama gelin görün Türkiye'de bunun arzu ettiğiniz karşılığını alamadınız (ki genellikle çoğu bölümde böyle olur) ama bu demek değildir ki siz işsiz kaldınız veya Türkiye dışı iş alamayacaksınız. Şahsen ben de bölümüm ülkede yok ve ülke dışına bireysel sebeplerden çıkamıyorum diye alan değişikliği yaptım ama iş bulamadığım için değil arzu ettiğim sektör olmadığı, alan dışına itildiğim içindi.
Not: Arkeoloji öğrenimi görüp sonrasında bazı edinimler (belki seçmeli dersler belki başka programlar) ile tarih öğretmenliği de yapabilirsiniz

Öncelikle bir bölümün ataması yoksa o bölüm işe yaramaz veyahut o bölümle uğraşanlar işsiz kaldı demek olmuyor. Eğer arkeolog olmak istiyorsanız önce arkeoloji ile ilgili ne bilginiz var? Bu bilgi size yapacaklarınız için bir yol gösteriyor mu? Yoksa bunlar tercihlerinize sağlıklı bir mesnet oluşturamıyor mu? Diyelim her şey tamam arkeoloji için dalınızı belirlediniz hatta jeoloji üzerine ayrı öğrenim bile gördünüz ama gelin görün Türkiye'de bunun arzu ettiğiniz karşılığını alamadınız (ki genellikle çoğu bölümde böyle olur) ama bu demek değildir ki siz işsiz kaldınız veya Türkiye dışı iş alamayacaksınız. Şahsen ben de bölümüm ülkede yok ve ülke dışına bireysel sebeplerden çıkamıyorum diye alan değişikliği yaptım ama iş bulamadığım için değil arzu ettiğim sektör olmadığı, alan dışına itildiğim içindi.
Not: Arkeoloji öğrenimi görüp sonrasında bazı edinimler (belki seçmeli dersler belki başka programlar) ile tarih öğretmenliği de yapabilirsiniz
E tabii yine kişiye bağlı ama ülkenin halini de basite almamak gerek.

Değerli yorumlarınız adına çok teşekkür ederim.
Arkadaşlar zaten gerekli birçok cevabı belirtmişler. Bende tarih bölümü mezunu olarak birkaç şey ekleyebilirim. Daha yaşın genç. İleride fikirlerin mutlaka değişecektir. Şimdiden hayal ve hedefler kurup bu doğrultuda hareket etmek ne kadar güzel olsa da Türkiye'de yaşadığımız gerçeğini unutmamak gerekir.

Üniversite ortamı cidden bambaşka bir yer. Ayrı bir cumhuriyet gibi üniversiteler. Maddi durumun iyi ise, ileride işsizliği dert etmiyorsan tarih bölümünü okuyabilirsin. Yoksa onun dışında tarih bölümünü tavsiye etmiyorum. Benim gibi ne hayaller ile tarih bölümü okuyan öğrenciler şu an %99'u farklı işler ile meşgul benim gibi. Ne yapmayı tercih edersen et yolun açık olsun. İnşallah başarılı olursun.

Çok teşekkür ederim, öyle görünüyor maalesef ki. İşsizlik sorunu var ama peki ben atıyorum Boğaziçi gibi (çalışıp hakkını vererekten) bir üniversitede okursam iş bulabilir miyim, yoksa bunun üniversite ile alakası yok mu?

Çok teşekkür ederim, öyle görünüyor maalesef ki. İşsizlik sorunu var ama peki ben atıyorum Boğaziçi gibi (çalışıp hakkını vererekten) bir üniversitede okursam iş bulabilir miyim, yoksa bunun üniversite ile alakası yok mu?
Bizim üniversitede Boğaziçi mezunu hoca vardı araştırma görevlisi çalışıyordu. Kendisi mezun olduğunda 3.50 üstü ortalamaya sahipti ve oldukça başarılıydı. Yani çalışıp da hakkını verirsen imkansız diye bir şey yoktur. Zaten eğer tarih düşünüyorsan kesinlikle Boğaziçi gibi iyi ve nitelikli üniversiteleri tercih etmen gerekir ki şansın birazcık daha artsın. Doğal olarak iyi bir yerde okuduğun için daha çok çalışacaksın. Eğer ciddi anlamda tarih düşünüyorsan iyi araştırıp hangi yönde çalışmalar yapacağını da belirlemen gerekir. Eskiçağ, ortaçağ, yeniçağ ve yakınçağ gibi bilim dalları vardır. Hangisi senin ilgini çekiyorsa şimdiden çalışmaya başlamalısın. Benim tavsiyem özellikle tarih bölümleri içerisinde eskiçağ ve ortaçağ bilim dallarında tercih az olmasından dolayı hoca sayısı da az olduğu için bu dallara bakabilirsin. Bizim eskiçağ dersine arkeoloji bölümünden bir hoca giriyordu mesela bölüm içerisinde eskiçağ bilim dalı hocası olmadığı için.

Yeni konular

Geri
Yukarı