Nasıl bir ses sistemi tercih etmeliyim ?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar şuan 2+1 ses sistemi kullanıyorum. 2 kolon sonradan değiştirildi daha büyük ve güzelleri ile. Ancak subwofer aynı hala.
Bass yetersiz geliyor bana. Ve daha iyi bir ses kalitesine ulaşmak istiyorum.

150 ile 200 lira arasında bütçem var. 180'i geçmezse çok iyi olur aslında.
Amacım kesinlikle kalite. Görünüş de önemli ancak 1. sırada kalite var.

Sorunsuzca uzun yıllar kullanabileceğim ve kalitesinden hep memnun kalacağım bir ses sistemi önerir misiniz ?

Piyasada 200 liraya çok şaşalı ürünler var. Hiç tanımadığım markalar gerçi. Dandik bir ürün olduğunu belli ediyor, tek +'sı görüntüsü.

Be bu ses sistemi ile bas içerikli şarkılar dinlemeyeceğim :D Tam aksine arabesk veya rap dinleyeceğim :D
Ama kaliteli bir subwofer olsun isterim tabi. Kolonları duvara asılabiliyor olursa iyi olur.

Logitech'in X-530 model sistemi benim için uygun mu ? Daha iyi bir ses sistemi alınabilir mi ?

Ya aslında Yamyam abi için açmıştım bu konuyu. Çok sağolsun, yardım ediyor ve ilgileniyor. Bana link at yardımcı olacağım dedi.
Geldi dağıttı gitti. Her gün konu açıyormuşum. Açarım abi kime ne ? Özelden sormaktansa buradan herkesin ulaşabileceği şekilde soruyorum.

Şimdi gelenler de cevap yerine ağız dalaşını görecek ve çıkıp gidecek. Böyle daha mı iyi oldu ?
Yardımcı olmaya çalışacağım. Konu, derin içerik ihtiva ettiği için araştırma yapmam gerekiyor. Ben araştırmalarımı yaparken sizden ricam tartışma mesajlarınızı silmeniz. Böylece temiz bir konu olmuş olur.
Başka okuyucu arkadaşlar da okursa bilgilenecektir.

Peki sağol. Bir sorum daha olacak bu konu hakkında.

Hoparlörleri arkada duvardaki tavana yakın bir konuma yerleştireceğim ama kablo yetişmiyor. Yerden giderek dolabın arkasından yukarı çıkacak.
Böylece göz kalabalığı olmayacak.

4 metre kadar uzatma kullanmamın bir sakıncası olur mu ? 1-2 metre olur da 4-5 metre biraz çok geldi bana.

Bu nikel olanlar bakkallarda bulunur mu ? Bizim bakkal bakır 5 metreye 10 lira istiyor. Bir de nikel deyince gözü kapalı soyar beni.
Bu arada Yamyam abi cevabını bekliyorum merakla.

Bir sorum daha var :D Ben ön 2 hoparlörü de duvara monte edeceğim. Bilgisayar masam duvara sıfır duruyor şuan. Duvara monte edince sesi ayarlamak için kalkmak zorunda kalacağım.

Bu sesi ayarlayan cihazlardan bulunabilir mi tek başına ?
hassleFree.jpg

Yani soldaki aletin biraz daha ucuz ve sade olanından.

Peki sağol. Bir sorum daha olacak bu konu hakkında.

Hoparlörleri arkada duvardaki tavana yakın bir konuma yerleştireceğim ama kablo yetişmiyor. Yerden giderek dolabın arkasından yukarı çıkacak.
Böylece göz kalabalığı olmayacak.

4 metre kadar uzatma kullanmamın bir sakıncası olur mu ? 1-2 metre olur da 4-5 metre biraz çok geldi bana.
Öncelikle bazı yanlışlarını düzelteyim.
Hoparlörler tavana yakın olursa çok daha fazla yansıma yapacaktır. Bu da akroşmanı körükleyecektir. Eğer 2.1, 5.1 gibi sistem kullanıyorsan ve hoparlörlerin boyutu ufak ise en ideal yükseklik kulak hizası olmasıdır.
Kabloların, birazcık kaliteli bile olsa 10m ye kadar uzatabilirsin. Piyasadan ucuza alabileceğin 0.75 lik kablolarla bile 10m mesafede kayıpsız ses alırsın. Kablolama, genellikle yüksek güçlü ses sistemlerinde önem taşımaktadır.

- - - Güncellendi - - -

Bu nikel olanlar bakkallarda bulunur mu ? Bizim bakkal bakır 5 metreye 10 lira istiyor. Bir de nikel deyince gözü kapalı soyar beni.
Bu arada Yamyam abi cevabını bekliyorum merakla.

Bir sorum daha var :D Ben ön 2 hoparlörü de duvara monte edeceğim. Bilgisayar masam duvara sıfır duruyor şuan. Duvara monte edince sesi ayarlamak için kalkmak zorunda kalacağım.

Bu sesi ayarlayan cihazlardan bulunabilir mi tek başına ?
hassleFree.jpg

Yani soldaki aletin biraz daha ucuz ve sade olanından.

Eğer ses sisteminin sesi hoparlör üzerinden ayarlanıyorsa ciddi kullanım sorunu yaşayabilirsin. Harici kontrol ünitesi kullanmalısın.
Nikel kablo diye birşey yoktur. Nikel iletkenliği bakırın iletkenliğinden çok daha azdır.

Nikel karbon tel en iyisidir. Sen nerede yaşıyorsan bu konuda hiç bir şey bilmiyorsun. ''Nikel kablo diye birşey yoktur.'' diyorsun şu an elimde 0,5 lik tek damar nikel karbon tel var. Demek ki ben gerizekalıyım ki bakır ile nikel'i ayırt edemiyorum.
Nikel'in rengi tıpkı metal gibidir bakır ise sarıdır.

Ben pek birşey bilmem. Sadece okuyup araştırmayı severim. Tavsiye ederim sen de biraz google amcayı dürtükle.
Maddelerin

Yukardaki linkten alınmış iletkenlik katsayılarını gösterir çizelgedir.

Olamaz demek ki bunca yıl ben kendi kendimi kandırmışım yav. :D

- - - Güncellendi - - -

Hayır çok yalnış Altın hepsinden daha iyi iletir. Bu tablo yalnış şimdi farkına vardım. Lütfen gözünü aç artık.

Ben de altının elektriksel olarak daha iyi iletken olduğunu sanıyordum. Birkaç yer daha dürtüklersek kesin sonucu öğrenebiliriz.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı