Nasıl bir ses sistemi tercih etmeliyim ?

Ya altın, nikel diyoruz da bütçemi zorlar mı ? Altın kelimesinin geçmesi bile korkutuyor beni :) Bu arada Bu bütçe ile X-530'dan iyi bir ses sistemi, önerdiğiniz bir ses sistemi var mı ?
Multi-channel (çok kanallı) ses sistemlerinde ilk kural THX sertifikasıdır. Bu ibareyi ara ve bütçene uygun olanı seç bence.
Arka hoparlörlerin yüksek olmasında sakınca yoktur. 10m uzağa bile monte edebilirsin. Ancak oturduğun yerden aşırı uzak olursa calibrasyon yapamazsın. En ideal uzaklık ön hoparlörlerin mesafesi/2 olarak hesaplanmalıdır. Yani ön hoparlörlerin 2 metredeyse 1 metre kadar uzağa konulur. Daha uzağa ya da yakına konulması durumunda, test sinyali verilerek hoparlörlerin kalibrasyonu yapılmalıdır.
Altına maltına takılma sen. Git bir mağazaya 2X0.75 veya hatta 2X0.50 lik hoparlör kablosu istiyorum de onlar istediğin kadar vereceklerdir. Metresini yaklaşık 50 kuruştan temin edebilirsin.

Ya ben araştırdım ama elle tutulur bir kaynak bulamadım. X-530 ses sisteminde bu sertifika mevcut değil mi ?
Değil ise bu sertifikaya sahip en ucuz Logitech 5+1 ses sistemi ney ? Bunlar hiç aklıma gelmedi.

Durum böyle ise arkadaşım 220 lirayı Kawai ses sistemine boşuna harcamış.

Şimdi biraz bakındım. Bu ses sisteminde THX sertifikası yok. Ancak çok önemli bir unsur daha var ki decoder de yok. Dolayısı ile 5.1 ses elde edebilmek için biraz fazlaca bilgisayarla becelleşmek zorunda kalacaksın. Eğer bilgisayarın ses kartında 5.1 ses kodekleri yoksa ve donanım desteklemiyorsa külliyen çuvallayacaksın.
Bence hiç bu işe girme. Senin eski sistem stereo ise ona virtual surround sistemi yapalım 2 adet hoparlör ilavesi ile çısıl çısıl dinle.

Peki Yamyam abi subwofer ne olacak ? Avucum kadar bir subwofer var. Son ses yapıp subwoferi test ettim canı ile cebelleşiyor alet :D

4 tane hoparlör olunca yeter subwofer iyice çuvallayacak. 200 liraya kurtulamaz mıyım bu işten ?
Bu arada ses kartım onboard var. M5A97 anakartın ses kartını kullanıyorum.

Peki Yamyam abi subwofer ne olacak ? Avucum kadar bir subwofer var. Son ses yapıp subwoferi test ettim canı ile cebelleşiyor alet :D

4 tane hoparlör olunca yeter subwofer iyice çuvallayacak. 200 liraya kurtulamaz mıyım bu işten ?
Bu arada ses kartım onboard var. M5A97 anakartın ses kartını kullanıyorum.
Oyoyoy. Desene durum vahim.
Bence sen bu işe hiç girme. Eski sistemin nasıldı bana resimlerle anlat. Sana VIRTUAL SURROUND sitemi kuralım.

Sadece o mu :D Ses sisteminin tamamında iş yok.

Bu arada Yamyam abi ben şu 5+1 mevzusunu pek anlamadım. Ben 5+1 sistem ile film izlerken 5+1 formatında ses alamaz mıyım elimde olan sistem ile ?
Benim anakartımda 5+1 kodekleri denilen şeyden yok mu ? Decoder ve THX olmaması çok mu olumsuz etkileyecek beni ?

Sadece o mu :D Ses sisteminin tamamında iş yok.

Bu arada Yamyam abi ben şu 5+1 mevzusunu pek anlamadım. Ben 5+1 sistem ile film izlerken 5+1 formatında ses alamaz mıyım elimde olan sistem ile ?
Benim anakartımda 5+1 kodekleri denilen şeyden yok mu ? Decoder ve THX olmaması çok mu olumsuz etkileyecek beni ?
Film izlerken 5.1 daha doğrusu SURROUND ses istiyorsan öncelikle kaynağın (DVD) 5.1 ya da surround kaydedilmiş olmalıdır. İkinci unsur da surround kaydedilmiş bu meteryali oynatırken aslına uygun olarak çözecek ve ses sistemine verecek decoder gereklidir. Eğer sisteminde decoder olmazsa sadece 2 hoparlörün çalışacak arka hoparlörlerin çalışmayacaktır. Decoder olayını anakart ses kartın HD audio ise muhtemelen zahmetsizce halledebilirsin yine de çok ciddi uğraşı gerektirir. Çünki yeni nesil kartlar da olsa bazı kodekler bulunmamakta veya çözücü için yeterli donanım olmayabilmektedir. Günümüzde DTS kodekleri çoğu pahalı kartlarda bile desteklenememektedir.
THX sertifikası bir kalite damgasıdır. Buna gerek yok diyebilirsin. Ancak minimal düzeyde de olsa belli bir kalite ölçütü şarttır.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı