Nasıl daha iradeli olurum?

A00110001

Centipat
Merhaba. İrademi nasıl arttırabilirim?
Ders çalışmam gerek ama çok boş işle uğraşıyorum. Daha keyifli ve güzel geliyor. Ders çalışmazsam sonuçlarını biliyorum ancak harekete geçme konusunda iradesizlik sergiliyorum. Bunu nasıl aşarım?

Bir yerden başlayarak. Mesela gece yatarken aklınızdan geçiyordur muhtemelen, ders çalışacağım sabah diye, bunu aklınızdan gece geçirmek yerine sabah geçirin ki harekete geçebilesiniz. Belirli bir düzen kurun kendinize, gecenin 5`inde uyuyup öğlen 12`de kalkmak hiç verimli olmayacaktır, gün çok kısa gelecektir. Günün uzunluğunu fark ederseniz boş dediğiniz işlere bile zaman kalabilir. Hiç kalkmadan tek seferde 4, 5 saat çalışın da demiyorum. Pomodoro gibi teknikler var, onları uygulayabilirsiniz. Kolaylıkla anladığınız derslerden başlayın, zora doğru gidin. Kendi uyguladığım ve işe yaradığını tespit ettiğim varyantları yazdım, umarım işinize yarar.

Hocam buna atalet deniyor. Yani eylemsizlik. Bununla ilgili size Mümin Sekman'ın Her Şey Seninle Başlar kitabını önereyim. Ataleti nasıl yeneceğimizle alakalı mükemmel bir kitaptır.

Bir yerden başlayarak. Mesela gece yatarken aklınızdan geçiyordur muhtemelen, ders çalışacağım sabah diye, bunu aklınızdan gece geçirmek yerine sabah geçirin ki harekete geçebilesiniz. Belirli bir düzen kurun kendinize, gecenin 5`inde uyuyup öğlen 12`de kalkmak hiç verimli olmayacaktır, gün çok kısa gelecektir. Günün uzunluğunu fark ederseniz boş dediğiniz işlere bile zaman kalabilir. Hiç kalkmadan tek seferde 4, 5 saat çalışın da demiyorum. Pomodoro gibi teknikler var, onları uygulayabilirsiniz. Kolaylıkla anladığınız derslerden başlayın, zora doğru gidin. Kendi uyguladığım ve işe yaradığını tespit ettiğim varyantları yazdım, umarım işinize yarar.
Dikkate aldım. Umarım işime yarar.
Hocam buna atalet deniyor. Yani eylemsizlik. Bununla ilgili size Mümin Sekman'ın Her Şey Seninle Başlar kitabını önereyim. Ataleti nasıl yeneceğimizle alakalı mükemmel bir kitaptır.
Atalet kavramını ben de araştırdım. Tembellik yaptığımı düşünmüyorum çünkü ders çalışmak dışında her şeye enerjim var. Atalet olabileceğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi o eylemsizliği bozabilmem gerek. Kitabı aldım. 14 TL Amazon'da. Okuyacağım.
Evden ayrıl, hayatta kalma mücadelesi ver biraz. Yediğin önünde yemediğin arkanda, ben de olsam ben de çalışmam.
Dediğiniz gibi olabilir. İnsan beyni işte. Enerjisini harcamak istemiyor tuzu kuru olunca. Tuzu kurudan kastım: barınma, giyinme, yiyecek içecek gibi temel ihtiyaçlar karşılandığında. Yoksa abartılı imkanlarda yaşadığım anlamında değil. İyi imkanlar olsa zaten "ders çalışmazsam sonuçlarını biliyorum" diye yazmazdım.

Ders çalışınca da çok çalışıyorum bir dönem sonra yorulup şu anki gibi uzun bir dönem dinlenme kısmına giriyorum. Bu konu hakkında düşünceniz var mı?

Son düzenleme:
Ders çalışınca da çok çalışıyorum bir dönem sonra yorulup şu anki gibi uzun bir dönem dinlenme kısmına giriyorum. Bu konu hakkında düşünceniz var mı?
Birçoğumuzun içinden bu geliyor zaten. Sen kendini şartlandıracaksın, kendine bir amaç bulacaksın ve geri dönmeyeceksin.

Birçoğumuzun içinden bu geliyor zaten. Sen kendini şartlandıracaksın, kendine bir amaç bulacaksın ve geri dönmeyeceksin.
Doğru diyorsunuz başlayıp asla durmamak gerek. Bir durunca bir daha başlamak devam etmekten daha zor. Sizin ders çalışmak ile aranız var mı? Öğrenci misiniz yoksa bir meslekte mi çalışıyorsunuz?

Doğru diyorsunuz başlayıp asla durmamak gerek. Bir durunca bir daha başlamak devam etmekten daha zor. Sizin ders çalışmak ile aranız var mı? Öğrenci misiniz yoksa bir meslekte mi çalışıyorsunuz?
Ben de öğrenciyim, lise son sınıf öğrencisiyim.
YKS'ye çalışıyorum, ODTÜ bilgisayar mühendisliği bölümünü hedefliyorum. Ortalama olarak günde 10 saat çalışıyorum. Kendime 5 günlük dinlenme izni verdim, yarın tekrar başlıyorum.

Ben de öğrenciyim, lise son sınıf öğrencisiyim.
YKS'ye çalışıyorum, ODTÜ bilgisayar mühendisliği bölümünü hedefliyorum. Ortalama olarak günde 10 saat çalışıyorum. Kendime 5 günlük dinlenme izni verdim, yarın tekrar başlıyorum.
Dostum... Aynı durumda aynı üniversiteleri farklı bölümleri hedefliyoruz.
Bir sorum olacak. Bilgisayar Mühendisliği istediğine göre bilgisayar ile sen de yakınsındır.
Şimdi ben Linux öğrenmek ve elektronik şeyler hakkında araştırmayı okumayı çok seviyorum. Boş işler dediğim şey aslında buydu.Çünkü şu an bilsem bile bir şey getirmeyecek ya da yararı olmayacak şeyler. Derstense bunları öğrenmek daha keyifli ve güzel geliyor. Siz kendinizi nasıl durduruyorsunuz? Bakış açınızı merak ettim. Eminim ki sizde bu olanları araştırmak ve okumak istiyorsunuzdur.

Bakış açınızı merak ettim. Eminim ki siz de bu olanları araştırmak ve okumak istiyorsunuzdur.
Ben de çok istiyorum yazılım öğrenmeyi, hatta son seneye kadar vaktimin büyük çoğunluğu bunlara gidiyordu ama forumdaki bir abinin tavsiyeleri üzerine (bitwise) ders çalışmanın çok daha mantıklı olduğunu anladım. Bitwise'den seçmeler:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı