Nasıl ders çalışılmalı?

Sıkılmadan yapmaya çalış kendini Ders'e sevdirecek şeyler bul.
Hocam çok genel konuşmuşsun. Sıkılmadan yapmak mümkün olmuyor işte, ders çalışmak sıkıcı geliyor ve bu doğal bir şey disiplini de yoksa. Çalışma yöntemini, bakış açısını değiştirerek elinden geldiğince sevmeye çalışabilir. Ders çalışmayı sevmek diye bir şey çoğu insan için yok zaten. Dizi, oyun gibi bir çok uyaran varken odaklanamaması normal. Bu zamanla olacak bir şey.

Son düzenleme:
Hocam çok genel konuşmuşsun. Sıkılmadan yapmak mümkün olmuyor işte, ders çalışmak sıkıcı geliyor ve bu doğal bir şey disiplini de yoksa. Çalışma yöntemini, bakış açısını değiştirerek elinden geldiğince sevmeye çalışabilir. Ders çalışmayı sevmek diye bir şey yok zaten. Dizi, oyun gibi birçok uyaran varken odaklanamaması normal. Bu zamanla olacak bir şey.

O zaman dostum kendine bir hedef belirle kendine bir program yap uyamıyorsan psikoloğa veya okuldaki rehber öğretmenine danışmanı öneririm.

Hocam çok genel konuşmuşsun. Sıkılmadan yapmak mümkün olmuyor işte, ders çalışmak sıkıcı geliyor ve bu doğal bir şey disiplini de yoksa. Çalışma yöntemini, bakış açısını değiştirerek elinden geldiğince sevmeye çalışabilir. Ders çalışmayı sevmek diye bir şey yok zaten. Dizi, oyun gibi bir çok uyaran varken odaklanamaması normal. Bu zamanla olacak bir şey.
Aslında kafama koyduğum benim için çok basit geliyor. Ben 3 ayda 20 kilo verdim. Bu benim için çocuk oyuncağı geliyor.
@furkii06 anlıyorum da hiç deneme sınavı falan yapmadınız mı? TYT ve AYT'den ortalama kaç yaptığınızı belirtseniz iyi olur. Hangi üniversitede YBS kazanabilecek puanınız olduğunu bilemem ki.
Dershaneye gitmiyorum. Evde çalışıyorum. Haliyle hobide olmayınca sadece odanda takılıyorsun. 20-30 net anca çıkıyor zaten.

@furkii06 anlıyorum. Öncelikle iyi kötü bir şey yapmalısın, onun için TYT'de Türkçe ve matematik eksikliklerini giderebilir, AYT'de de en çok çıkan konulara bakabilirsin. TYT'den ortalama net çıkarıp AYT'den de bir şeyler yaparsan bu iş olur ama bu kısa süre içerisinde olur mu onu bilemeyiz. Denemeden de göremeyiz.

Her gençte olduğu gibi klasik depresyon durumu var sende de. Zamanında tabii ki bunları biz de yaşadık ama biz bu depresyona karşı yenik düşmedik ve bir şeyleri başardık. Bir şekilde de yaşayıp gidiyoruz kimseye muhtaçlığımız olmadan. Birine muhtaç olmaktan ziyade kendi ayaklarının üstünde durabilmen için ya bir işte çalışacaksın ya da okul okuyacaksın. Onun seçimi de artık sana kalmış.

Aslında kafama koyduğum benim için çok basit geliyor. Ben 3 ayda 20 kilo verdim. Bu benim için çocuk oyuncağı geliyor.

Dershaneye gitmiyorum. Evde çalışıyorum. Haliyle hobide olmayınca sadece odanda takılıyorsun. 20-30 net anca çıkıyor zaten.
Kütüphane de çalışabilirsin veya evde ayrı bir çalışma ortamı oluşturabilirsin günlük kullandığın ortamdan uzakta. Eminim zaten bunları biliyorsundur bir çok yöntem denedim diyorsun. Bence en önemlisi kendini çok zorlamamak. Çünkü ders çalışmak spor gibi bir şey değil, kendini zorlayınca daha da güçlenip daha da verim almaya başlamıyorsun. Eğer sen kendini çok zorlarsan depresyona kadar yolu var ciddi diyorum beyninin bir gücü var ve bunu yitirince hiç çalışamıyorsun ve triplere giriyorsun. Keyfiyen dinlenme fakat ne zaman duracağını bil ve erteleme en önemlisi ise bu. Ertelediğin zaman %99 yapmıyorsun bunu da biliyorsundur zaten.

Kütüphane de çalışabilirsin veya evde ayrı bir çalışma ortamı oluşturabilirsin günlük kullandığın ortamdan uzakta. Eminim zaten bunları biliyorsundur bir çok yöntem denedim diyorsun. Bence en önemlisi kendini çok zorlamamak. Çünkü ders çalışmak spor gibi bir şey değil, kendini zorlayınca daha da güçlenip daha da verim almaya başlamıyorsun. Eğer sen kendini çok zorlarsan depresyona kadar yolu var ciddi diyorum beyninin bir gücü var ve bunu yitirince hiç çalışamıyorsun ve triplere giriyorsun. Keyfiyen dinlenme fakat ne zaman duracağını bil ve erteleme en önemlisi ise bu. Ertelediğin zaman %99 yapmıyorsun bunu da biliyorsundur zaten.
Eyvallah. Erteleme oluyor, erteleyince de bir daha doğrulamıyorsun. Keyfiyen başlarım devam edebilirsem ne mutlu.
Herkese teşekkürler, en azından yol haritamı tekrar gözden geçireceğim.

Geri
Yukarı