Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

geraltt

Picopat
Daha fazla  
İlk etapta sadece okuduklarımı ve izlediklerimi anlamak, istiyorum. Sonrasında geliştirebilirim, nereden başlamam gerek?

İlk etapta sadece okuduklarımı ve izlediklerimi anlamak, istiyorum. Sonrasında geliştirebilirim, nereden başlamam gerek?
Kelime öğrenmeye odaklan.

Grammer'ini ise günlük kullandığın cümleleri çevirmeye çalışarak öğrenmeye çalış.
Yavaş yavaş her şey rayına oturacaktır.

Her gün 15-20 kelime öğrenmek bile çok büyük bir kâr. Bununla beraber İngilizce şarkı, dizi, film vs. dinleyerek/izleyerek de gelişecektir. Ek olarak Voscreen'i kullanarak gelişiminize ek bir katkı sağlayabilirsiniz.

Öncelikle gramer öğren. Kelime ne kadar bilirsen bil bu kelimeleri kulanamadıkça pek bi işine yaramaz. Kendimden biliyorum çok fazla kelime biliyordum ama gramer bilgim azdı. Fazla iyi konuşamıyordum. Gramer öğrendikten sonra zaten kelime biliyorsan seni kimse tutamaz. Kelime öğrenmek kolay ezber işi gramere odaklan. Ayrıca film izleyerek pek gramer öğrenebileceğini sanmıyorum. İnternet üzerinden videolar bulabilirsin.
Altyazılı film ve basit İngilizce hikaye kitapları okuyarak.
Kusura bakmayın ama film izlemenin bir işe yaradığını sanmıyorum.

- Oynadığın oyun, film gibi içerikleri İngilizce bir şekilde oynamaya/izlemeye çalış

- Kendine bir kelime listesi yap. Türkçede en çok hangi kelimeleri kullanıyorsan mutlaka İngilizce karşılıklarını öğren.

- Yabancı içerikteki sohbet, söyleşi gibi videoları kulaklığa takıp dinle. (İngilizce'ye ve telaffuza alışmak için çevrende İngilizce duymaya alışman gerekli. Boş zamanlarında veya olmadı uyurken dinle ki kulağın alışsın.)

-Kendine bir hedef koy, mesela 1 ayın sonunda öğreneceğin kelimeleri ve içerikleri not al. En sonunda bütçen yeterse Cambly gibi yerlerde bunu test et.

- Duolingo adlı uygulamayı kullanmayı dene.

-Bol bol İngilizce içerikli videoları izlemeye çalış.

-Sözlük olarak "Tureng" adlı uygulamayı kullan. Çünkü aksana göre dinleyebiliyorsun.

+TAVSİYE: İngiliz İngilizcesi ve aksanını öğrenmen daha iyi olur. Ama global olmasını istiyorsan Amerikan aksanı daha iş görür.

Öncelikle ana grammerini ve orta derece kelime bilgin olmadan diğerlerinin dediği gibi film izlemeye başlama başlarsan da faydası olmaz bu çoğu kişi tarafından doğru bilinen bir yanlış yapman gereken grammer e odaklanmak kurslardan ya da YouTube videolarından giriş düzey grammer izle ve cümle kurmayı az çok öğren. Sonra kelime tekrarlamaya geç. Telefonunda translate olsun ve her gördüğün şeyin ingilizcesine bak ve onunla en başta öğrendiğin grammer kurallarıyla cümle kurmaya çalış. Kendine her öğrendiğin kelimeyi yazdığın kelime defteri yapmayı da unutma. En önemli şeylerden biri kelime dağarcığını her gün 5 kelime de olsa geliştirmen. Bunları yaptıktan sonra İngilizce altyazılı film izlemeye başlayabilirsin çünkü ingilizceyi öğrenmeye başladın. Şimdi kendini daha da geliştir şimdiki zaman (present continius) present simple geniş zaman gibi konuları öğrenmeye başla ve film izlemeyi de ihmal etme. 2 ay devam et normal seviyede İngilizce konuşmaya başlayacaksın istersen buradan sonra kendini ilerletebilirsin istersen de bana yeter deyip her gün öğrendiklerini tekrar et ve ilerleme. Sana kalmış ben öğrendim ve ingilizcede her gün kendimi geliştiriyorum.

Altyazılı film ve basit İngilizce hikaye kitapları okuyarak.
Amirim altyazılı film/dizi bir işe yaramıyor. Ama Türkçe Dublaj İngilizce altyazılı izlerse az da olsa gelişir.

Şarkı dinle ve elinden geldiğince eşlik et bu konuşma akıcılığını geliştirir. İngilizce metinler oku. Tekrar et. Boş ve fazla konuşma, az ve öz konuş. Çocukken İngilizce hocalarımız sınavda kısa cevap yerine uzun cevaplar isterdi. Bu öğrettikleri çok yanlış bir şey. Sanki sen bir robotsun ve çok entelektüel konuşman gerekiyor algısı var İngilizce öğretmenlerinde. az ve öz konuş. Tabii ciddi bir ortamda milletle sokak ağzı ile konuşma.

Geri
Yukarı