Nasıl ingilizce öğrenilir?

Ayldrm

Hectopat
Arkadaşlar bu sene üniversite için bursa'ya geldim. Şu an hazırlık okuyorum fakat büyük bir sorunum var. Okulun ilk zamanları okula gidemedim. Yurt çıkmamıştı eve çıktım ben de onlarla uğraştım eşya taşımak, şu bu hepsi son güne kalmıştı yurt beklerken. Şu an sınıfta İngilizce konuşuluyor dersler tamamen İngilizce öğreniliyor ben ise hiçbir şey bilmiyorum. Herkes anlıyor ne konuşulduğunu falan ben hiçbir şey anlamıyorum, çünkü hiçbir şey bilmiyorum. Günlerim tamamen boş geçiyor ve ben bu boş vakitleri İngilizce öğrenerek geçirmek istiyorum. Şu an ne yapmam lazım neye çalışmam lazım yol gösterecek birisi var mı? Hiçbir şey bilmiyorum İngilizce olarak. Sayılar, renkler falan hariç. Ne kadar sürede öğrenebilirim İngilizceyi? Sınıfı yakalamam ne kadar sürer kendimi tamamen İngilizceye verirsem? Ve en önemlisi nereden başlamalıyım çalışmaya ne çalışmalıyım şu an?

Çalışmaya gramar yani cümle yapılarını kuralları öğrenmek ile başlayabilirsin şimdiki zaman, geçmiş zaman gibi zaman zarflarını öğrenip basitçe cümle yapılarını kurmayı öğren. Kelime ezberini genişletmeye çalış bunları Udemy' den ders alarak yapabilirsin kursu satın al beğenmezsen iade hakkın var tabi(iade şartlarını okumayı unutma). İmkanın ve vaktin varsa piyasada hakim olan bir ingilizce kursunada gidebilirsin. Eğer oynuyorsan LOL gibi oyunlarda yabancı sunuculara girerek başlarda yazışarak takım arkadaşlarınla konuşup ilerleyen günlerde arkadaşlar edinip sesli sohbette pratik yapabilirsin.

• Öncelikle cümle kalıplarını ve fiil çekimlerini öğren. İnternette kısa bir araştırmayla hepsine ulaşabilirsin.
  • Her gün mutlaka kelime çalışması yap. Başlangıç için haftada yaklaşıp 50-70 kelime öğrenmen iyi olacaktır. İleride bu sayıyı kesinlikle arttır. Dişini fırçaladığın aynanın kenarına, yatağından kalktığında ilk gördüğün duvara, telefonunun duvar kağıdına sürekli kelimeler koy. Bunları güncellersen çok daha iyi verim alırsın. Şaka gibi gelecek ancak tuvalete mutlaka bir sözlük bırak. İnsanın en boş kaldığı anlardan birisi ve gerçekten verimli oluyor.
  • İngilizceyi hayatında öne al. Telefonunun dilini ayarla, izliyorsan dizi ve filmleri tamamen İngilizce izle. İngilizce okuma kitapları edin. Bunlar üzerinde çalışma yap ve kesinlikle bir kalem ile birlikte oku. Anlamını bilmediğin kelimelerin, kavramların altını çiz. Araştırıp kenarlarına not al...
  • Aynanın karşısında veya ses kaydı alarak doğaçlama konuşmalar yap kendi kendine. Bu hem telaffuzunu daha iyileştirmene yardımcı olur hem de İngilizce düşünme yetini güçlendirir.

Teşekkürler arkadaşlar. Bugün başladım ufaktan çalışmaya. Bugünü kelimelere verdim çk vaktim olmadığından. Yarın itibariyle de fiillere girişcem gibi

Bence dil kurslarına başvurman lazım. Evde de yapabilirsin lakin dil kurslarında başkalarıyla sürekli ingilizce konuştuğun için dili anlama ve konuşma yöntemlerini daha hızlı öğrenebilirsin.

Arkadaşlar bu sene üniversite için bursa'ya geldim. Şu an hazırlık okuyorum fakat büyük bir sorunum var. Okulun ilk zamanları okula gidemedim. Yurt çıkmamıştı eve çıktım ben de onlarla uğraştım eşya taşımak, şu bu hepsi son güne kalmıştı yurt beklerken. Şu an sınıfta İngilizce konuşuluyor dersler tamamen İngilizce öğreniliyor ben ise hiçbir şey bilmiyorum. Herkes anlıyor ne konuşulduğunu falan ben hiçbir şey anlamıyorum, çünkü hiçbir şey bilmiyorum. Günlerim tamamen boş geçiyor ve ben bu boş vakitleri İngilizce öğrenerek geçirmek istiyorum. Şu an ne yapmam lazım neye çalışmam lazım yol gösterecek birisi var mı? Hiçbir şey bilmiyorum İngilizce olarak. Sayılar, renkler falan hariç. Ne kadar sürede öğrenebilirim İngilizceyi? Sınıfı yakalamam ne kadar sürer kendimi tamamen İngilizceye verirsem? Ve en önemlisi nereden başlamalıyım çalışmaya ne çalışmalıyım şu an?
Gramer önemli. Bilgin temel olsa da olur ama daha da önemli olan onların konuşmaları. Gramerde öğretilen gibi konuşmuyorlar. Gramerde akademik öğretiliyor. Tavsiyem İngilizce dizi izlemen. Önce Türkçe altyazılı izle. Sonra İngilizce altyazıya geç. Sonraları da altyazısız izlemeye başla. Birkaç ayda çok fark edecektir. Sonra da kendin konuşmaya, sesini kaydedip onlarınkiyle karşılaştırıp yanlışlarına bakarsan senin için harika olur.

Temel gramer seviyesini adın soyadın gibi bilmelisin. Zira bu olmadan çok takılırsın, takılırsan da soğursun dilden. Daha sonra kelime hazneni genişletmen için ya çok okuman, ya da çok görmen gerekiyor. Bunu da kitap, kelime kartları veya dizilerle yapabilirsin. Son olarak her şeyini İngilizce'ye uyarlaman her zaman artı kazandırır sana. İngilizce + İngilizce sözlüğünü eksik etme yanından. İngilizce öğrenmek böyle, konuşmak ise bambaşka bir dünya.

Bunu da unutmaman gerekiyor. Aksi taktirde ülkenin %60'ı gibi anlıyorum ama konuşamıyorum(culardan) olursun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı