Rehber Nasıl ingilizce öğrenilir?

DreamU

Picopat
Daha fazla  
Burada İngilizce öğrenmek için (en azından B1-B2'ye kadar) kullanabileceğiniz, benim işime yaramış teknikleri anlatacağım.

Bu rehber, İngilizceyi en azından basit cümleler kurabilecek kadar bilenler içindir.
Bakınız: En basit 100 kelime

Bu rehberdeki maddeler, "A" (alışkanlıkla öğrenme) ve "B" (çalışarak öğrenme) şeklinde belirtilmiş olacak. Benim birikimimin çoğu A kısmına girse de birkaç kez B kısmındakileri denedim ve işe yaradı. Genellikle "İngilizce öğrenmek" diye bir aktiviteye yer vermiyorum, sadece sıradan şekilde internet kullanıyorum ve geliştirmeye yetiyor.

A 1- Yapabildiğiniz her şeyi İngilizce yapın. Telefon, bilgisayar, programlar, oyunlar vs. her şey İngilizce olsun. Bir süre sonra yabancılık hissetmeyeceksiniz.

A 2- Yazılım öğrenin veya en azından bir şeyler geliştirin. Göreceksiniz ki her zaman İngilizce kaynaklar gerecek. Ürününüzü İngilizce kaynaklar edindiğiniz bilgilerle oluşturacak, sorularınızı İngilizce soracak, çözümleri İngilizce bulacaksınız. Bu dijital tasarım alanında bile böyle.

AB 3- Popüler bilim öğrenin. Önce YouTube videolarından başlayın, sonra devamı gelir. Hem bilimsel konuları işinize yarayacak düzeyde öğrenirsiniz hem de -Türkçe yeterli olmayacağı için- konuları İngilizce kaynaklardan araştırıp İngilizcenizi geliştirirsiniz. (Sondaki önerilere bakınız)

B 4- Kitap okuyun. Ben Linga uygulamasından okumayı seviyorum, kelime çevirilerini falan da alabiliyorsunuz. (Kitapları nereden bulabileceğinizi buraya yazmayayım, kendiniz bu malum siteleri bulabilirsiniz. Ama yasal bir tane isterseniz: Project Gutenberg)

AB 5- Aklınıza gelen şeyleri İngilizce kaynaklar üzerinden araştırın. Bunun için yapay zekayı da kullanabilirsiniz (Sondaki önerilere bakınız). Örneğin şunları öğrenin;
•Kütleçekim nasıl çalışır?
•Kapitalizm nasıl ortaya çıkmıştır?
•20 yaş dişi neden evrimle yok olmuyor?
•Baltık ülkelerinin kökeni nereye dayanır?
•AC ile DC arasında ne fark var?

B 6- Discord'daki sadece İngilizce öğrenmeye dayalı sunuculara girin. Konuşma konusunda da işe yarayacaktır.

Öneriler;
-İzlenebilir İçerikler;
YouTube Kanalları;
  • Veritasium
  • Vsauce
- Fireship
- Kurzgesagt
- Ted Talks
Diziler;
- X-Files: Uzun ve ilginç bir bilim kurgu dizisi.
- Fringe: Çok beğendiğim bir bilim/bilim kurgu dizisi.
- Tuttle Twins: Ekonomi ve özgürlük gibi konuları anlatan bir çizgi dizi.

Yapay Zeka Araçları;
- Microsoft Copilot: Bir şeyler öğrenmek için iyi. Bilgi kaynaklarını belirtiyor.
- Google Gemini: Genel olarak işe yarar.
- ChatGPT: Kodlama vs. için iyi, araştırma için pek iyi değil.

Siteler;
  • Attabit: Haberler
  • TechCrunch: Teknoloji haberleri

Son düzenleyen: Moderatör:
Burada İngilizce öğrenmek için (en azından B1-B2'ye kadar) kullanabileceğiniz, benim işime yaramış teknikleri anlatacağım.

Bu rehber, İngilizceyi en azından basit cümleler kurabilecek kadar bilenler içindir.
Bakınız: En basit 100 kelime

Bu rehberdeki maddeler, "a" (alışkanlıkla öğrenme) ve "b" (çalışarak öğrenme) şeklinde belirtilmiş olacak. Benim birikimimin çoğu a kısmına girse de birkaç kez b kısmındakileri denedim ve işe yaradı. Genellikle "İngilizce öğrenmek" diye bir aktiviteye yer vermiyorum, sadece sıradan şekilde internet kullanıyorum ve geliştirmeye yetiyor.

A 1- yapabildiğiniz her şeyi İngilizce yapın. Telefon, bilgisayar, programlar, oyunlar vs. her şey İngilizce olsun. Bir süre sonra yabancılık hissetmeyeceksiniz.

A 2- yazılım öğrenin veya en azından bir şeyler geliştirin. Göreceksiniz ki her zaman İngilizce kaynaklar gerecek. Ürününüzü İngilizce kaynaklar edindiğiniz bilgilerle oluşturacak, sorularınızı İngilizce soracak, çözümleri İngilizce bulacaksınız. Bu dijital tasarım alanında bile böyle.

Ab 3- popüler bilim öğrenin. Önce YouTube videolarından başlayın, sonra devamı gelir. Hem bilimsel konuları işinize yarayacak düzeyde öğrenirsiniz hem de -Türkçe yeterli olmayacağı için- konuları İngilizce kaynaklardan araştırıp ingilizcenizi geliştirirsiniz. (sondaki önerilere bakınız)

B 4- kitap okuyun. Ben linga uygulamasından okumayı seviyorum, kelime çevirilerini falan da alabiliyorsunuz. (kitapları nereden bulabileceğinizi buraya yazmayayım, kendiniz bu malum siteleri bulabilirsiniz. Ama yasal bir tane isterseniz: Project gutenberg)

Ab 5- aklınıza gelen şeyleri İngilizce kaynaklar üzerinden araştırın. Bunun için yapay zekayı da kullanabilirsiniz (sondaki önerilere bakınız). Örneğin şunları öğrenin;
•Kütleçekim nasıl çalışır?
•Kapitalizm nasıl ortaya çıkmıştır?
•20 yaş dişi neden evrimle yok olmuyor?
•Baltık ülkelerinin kökeni nereye dayanır?
•Ac ile DC arasında ne fark var?

B 6- Discord'daki sadece İngilizce öğrenmeye dayalı sunuculara girin. Konuşma konusunda da işe yarayacaktır.

Öneriler;
-İzlenebilir içerikler;
YouTube kanalları;
  • Veritasium
  • Vsauce
- Fireship.
- Kurzgesagt.
- Ted talks.
Diziler;
- X-files: Uzun ve ilginç bir bilim kurgu dizisi.
- Fringe: Çok beğendiğim bir bilim/bilim kurgu dizisi.
- Tuttle twins: Ekonomi ve özgürlük gibi konuları anlatan bir çizgi dizi.

Yapay zeka araçları;
- Microsoft Copilot: Bir şeyler öğrenmek için iyi. Bilgi kaynaklarını belirtiyor.
- Google gemini: Genel olarak işe yarar.
- ChatGPT: Kodlama vs. için iyi, araştırma için pek iyi değil.

Siteler;
  • Attabit: Haberler.
  • Techcrunch: Teknoloji haberleri.

Ben zaten B2'yim. C2'ye çıkabilmek için yine de bunları yapsam faydası olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı