Nasıl kilo alınır?

Gülmüşsünüz ama evet aslında bu kadar basit, gün içerisinde koşma, uzun süreli yürüyüş, bisiklet sürme gibi aktiviteler yapıyorsan bunları kısa süreliğine azalt. Kalori takibi yapabilirsen daha iyi olur ama sporla uğraşmıyorsan çok da bi önemi yok. Normal yediğinden daha çok yemeye çalış, birden yediğin şeyleri 2 katına çıkar demiyorum. Mesela 3 kaşık pilav yiyorsan bugün 4 kaşık ye, yanına fıstık ezmesi, çikolata, gofret gibi besinler de yiyebilirsin. Bir anda çok yemek veya çok kilo almak da sağlıklı değil, şöyle düşün 43 kiloyu korumak için günde ortalama 1800 kalori civarı yiyorsun. Günde sadece önceden yediğinden 100 kalori fazla yesen bile uzun vadede kilonu artıracak. O yüzden dediğim gibi kendini çok zorlamadan adım adım yediğin şeyleri artırarak kilonu artırabilirsin, daha yağlı besinler kalori ihtiyacını karşılayacaktır. Spor vs yaparsan dediğim şeyler biraz geçersiz olacak, çünkü kas kütlesi en iyi bulk'a girerek kazanılıyor, bu durumda da kalori alımını daha da protein içeren besinlerle artırman gerek.

Gülmüşsünüz ama evet aslında bu kadar basit, gün içerisinde koşma, uzun süreli yürüyüş, bisiklet sürme gibi aktiviteler yapıyorsan bunları kısa süreliğine azalt. Kalori takibi yapabilirsen daha iyi olur ama sporla uğraşmıyorsan çok da bir önemi yok. Normal yediğinden daha çok yemeye çalış, birden yediğin şeyleri 2 katına çıkar demiyorum. Mesela 3 kaşık pilav yiyorsan bugün 4 kaşık ye, yanına fıstık ezmesi, çikolata, gofret gibi besinler de yiyebilirsin. Bir anda çok yemek veya çok kilo almak da sağlıklı değil, şöyle düşün 43 kiloyu korumak için günde ortalama 1800 kalori civarı yiyorsun. Günde sadece önceden yediğinden 100 kalori fazla yesen bile uzun vadede kilonu artıracak. O yüzden dediğim gibi kendini çok zorlamadan adım adım yediğin şeyleri artırarak kilonu artırabilirsin, daha yağlı besinler kalori ihtiyacını karşılayacaktır. Spor vs yaparsan dediğim şeyler biraz geçersiz olacak, çünkü kas kütlesi en iyi Bulk'a girerek kazanılıyor, bu durumda da kalori alımını daha da protein içeren besinlerle artırman gerek.

Geçen yıl 41ydim aynı tarihte şimdi 43.

Konuyu hortlatmış oluyorum fakat benim de diyeceklerim var. 1.86 boyunda 64 kilo biriydim muhtemelen görüntüm senin gibi aşırı cılız bir şeydi, spora başlayalı 4 ay oldu ve tam 13 kilo aldım şuan 77 kiloyum. Verebileceğim tavsiyelerin arasında ilk başta spor salonuna başlamak var, asla kardiyo yani bisiklet aleti koşu bandı gibi şeyler yapma odağın ağırlık kaldırmak olsun. Zayıf olduğun için başlamaya çekinme birden ağır kilolarla da çalışmaya kalkma kendini sakatlarsın. Antrenman sonrası çok acıkmış oluyorsun ve yediğinin 2 katı bile yiyebiliyorsun. Tavuk pilav, makarna, patates haşlaması, mercimek çorbası, kahvaltıda 2 yumurta gibi şeyler yemeye çalış. Gün içerisinde harcadığın kaloriden daha fazla kalori alarak kilo almak mümkün, 3-4 kaşık yemek yemeyle olacak iş değil bunlar eğer başarmak istiyorsan kendini zorlayıp düzenli yemek yemelisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı