Rehber Nasıl "ls" komutunu "exa" ile değiştiririz?

Ali998

Centipat
Daha fazla  
Kim çıktısı renksiz ve tek özelliği sadece dosya sıralamak olan "ls" gibi bir komutu, renkli ve daha etkili ve daha yararlı olan "exa" ile değiştirmek istemez ki?
Açıkçası, ben isterim :).
Farz edelim ki, exayı kendi paket yöneticiniz ile indirdiniz portage/pacman/dnf vb.
Debian:
$ sudo apt install exa
Arch:
$ sudo pacman -S exa
Fedora:
$ sudo dnf install exa
Ama o "exa -lai" gibi unutulması kolay ve sadece bir şeyler sıralaması için nispeten uzun komutu kullanmak istemiyorsanız, çözüm burada:
$ echo 'alias ls="exa"' >> ~/.bashrc
Böylece "ls" i bashrc'ye "exa" olmasını kaydederek "ls"i "exa" yaptık.
Not= Bunu farklı amaçlar ve farklı kısaltmalar için de kullanabilirsiniz
Ama düşününce "ls -lai" de "exa -lai" ile yazım açısından neredeyse eşit bunu nasıl çözeceğiz? Dediğinizi duyar gibiyim, aslında bunun çözümü de çok kolay. Kökünde aynı şeyi yapacağız:
$ echo 'alias ls="exa -lai"' >> ~/.bashrc
Ve böylece sadece ls yazarak hem exa hem de istediğimiz flagleri kullanmış olacağız. Tabii bu flagleri kendi istediğiniz gibi düzenlemeyi unutmayın. Etksini görmek için kullanıcıdan çıkıp geri girin.
İyi günler.

Bir fark göremiyorum?

Ekran görüntüsü_2021-02-10_22-14-10.png

Konuyu hortlattım kusura bakmayın ama, neden gördüğüm birsürü insan renklerin olmamasından şikayet ederken bende her seferinde renkler lsde gözüküyor? Terminal ile mi alakalı?
Daha önceden bu rehberi falan yapmış olabilir misiniz? Şöyle, renkler gözükür de ls -a yaparsanız renksiz olur. exa -ada renkli olur ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı