Nasıl para harcamadan durabilirim?

Chairman

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Benim sürekli bir para harcama isteğim var. Mesela bir şey alırken kendime bir bütçe belirliyorum, sonra o fiyata bir ürün buluyorum. Biraz araştırınca 500TL fark ile daha yüksek modelinin olduğunu görüyorum ve o modelde karar kılıyorum. Sonra biraz araştırınca aman boş ver harca gitsin bunun en yüksek modelini al gitsin diyorum ve 500TL ile giriyorum 9 bin TL ile çıkıyorum. Yani ipin ucu kaçıyor ve kendime dur durak olamıyorum. Sürekli bir harcama isteği var. Benim bu duruma son vermem lazım. Para harcamamak için ne yapmalıyım?

Benim sürekli bir para harcama isteğim var. Mesela bir şey alırken kendime bir bütçe belirliyorum, sonra o fiyata bir ürün buluyorum. Biraz araştırınca 500TL fark ile daha yüksek modelinin olduğunu görüyorum ve o modelde karar kılıyorum. Sonra biraz araştırınca aman boş ver harca gitsin bunun en yüksek modelini al gitsin diyorum ve 500TL ile giriyorum 9 bin TL ile çıkıyorum. Yani ipin ucu kaçıyor ve kendime dur durak olamıyorum. Sürekli bir harcama isteği var. Benim bu duruma son vermem lazım. Para harcamamak için ne yapmalıyım?
O parayı üstüne koyup daha iyi bir şey için kullanabileceğini düşün.

Banka hesabınızda bir limit belirleyin. Onun altına inmeyin. Hem birikim yaparsınız hem harcamanız azalır. Örneğin, 3000₺ varsa hesabınızda, 2000₺’yi 0₺ olarak hesaplayıp harcama yapın. Ya da 500₺ varsa 300₺’yi 0₺ olarak farz edip harcamanızı yapın. Ben öyle yapa yapa bayağı bir birikim yaptım.

Sınır koyarak. Kesinlikle belirlediğiniz bütçenize göre harcayın. Ürünün yüksek farkla iyi olanına bakamayın. Bilemiyorum yani eğer kendinize engel olamıyorsanız. Belki de psikolojik desteğe ihtiyacınız olabilir.

@Darqx dediğin mantıklı bir şey olsaydı moderatörler silmezdi.
Paranın bol olduğu yerde harcama da bol olur. Paranıza bir limit koyun limiti geçince ödeme almasın.

Ürünün yüksek farkla iyi olanına bakamayın.

O zaman kendimi çok rahatsız hissediyorum. Aklımda hep acaba daha iyisi var mıdır diye bir soru kalıyor. En iyisi bir şey almamak galiba 🤣
Kartlarıma sınır koydurtmak iyi fikirdi 😀

Son düzenleme:

Geri
Yukarı