Nasıl topraklanılabilir?

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Merhaba arkadaşlar. Bulunduğum odada, yan yana 3 priz var ve bunların birisi çalışıyor. Çalışmasının sebebi de, babamın yeni bir priz takması. Ama, dizüstü bilgisayarımı bu prize takarken, sanki elektrik çarpıyormuş gibi hissediyorum. Hatta bazen çarpıyor. Sormak istediğim birkaç soru var. Öncelikle;

1) Prizlerde topraklamayı bağlamak gerekiyor diye biliyorum. Babam, topraklamayı taktığı prize bağlayamadı mı? Bu yüzden mi ara sıra elektrikleniyorum? -her zaman değil, nadir- Yoksa eliyle direkt prizi değiştirmek sorun olmaz mı?
2) Elektriklendiğimi düşündüğümde, nasıl topraklanabilirim? Evde annemin ve benim çiçeğim var. Ben de toprağa elime sürüyorum ama saksı toprağı bunu topraklayabilecek kadar yeter mi?
3) Topraklamak için; prizlerin iki topraklama ucuna da parmaklarımı değdiriyorum. Sizce bu işe yarıyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

images (3).jpeg

Arkadaş üstte ki ve altta ki gri kısımları kast ediyor, üzerinde ki elektiriği atmak için gri kısımlara dokunulur mu diye soruyor hocalarım.

Hocam, yanıtınız için çok teşekkür ederim. Lâkin, ben prizi parmaklamıyorum. :) Çok yanlış anlaşılma oldu bu konuda. Düzeltmeye çalışıyorum.
Rica ederim. Oluyor bazen... Binanızda toprak hattı var değil mi?
Prizin montajı hakkında güzel bir video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Rica ederim. Oluyor bazen... Binanızda toprak hattı var değil mi?
Prizin montajı hakkında güzel bir video:
Evet hocam. Binamızda topraklama var ama eski bir ev.
Bir seferinde, elektrikçi gelmişti. Mutfaktaki prizlere bakmıştı. Ondan önceki elektrikçi, topraklama bağlantılarını yapmamış diye belki de, bulaşık makinemizi elimize alacaktık.

Adam, bize bu binanın elektrik tesisatının iyi olmadığını zaten söylemişti. O yüzden biraz daha tedirginleşiyorum.

Atmış olduğunuz videoyu da izleyeceğim. Çok teşekkür ederim.

Komik olan konuyu açan arkadaşın böyle saçma bir soru sormuş olması. Sizin harika bir şekilde özetlemenizi anlayamayacak olması. Size gülmedim bilakis konuyu açıklayışınız işi bilen biri olmanızdan kaynaklı fazlaca faydalı ve önemli.
Anladım. Burası hatalı deseniz düzeltecektim. Yanlış anlamışım. :)

Rica ederim olur öyle yanlış anlamalar. Hata bulacak kadar konu hakkında bilgi sahibi olmasam da toprak hattın bir avuç toprakla sağlanamayacağını tahmin edebiliyorum :) Umarım çarpılma olasılığı bulunan bu yöntemden arkadaşımız hızlıca vazgeçer :)

Anladım. Burası hatalı deseniz düzeltecektim. Yanlış anlamışım. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı