Nasıl vatansever olurum?

E sanane bundan? Onun densizliği neden ülkedeki bir partiyle doğrudan bağdaşıyor? İstediği kadar cahil olsun, %99 ihtimal o bahsettiğin kesime ait olsun. Ayrışmaya gerek var mı?
Yönetici diktatör falan değil bas bayağı ülke onun başkan olmasını istiyor. Ülke seçiyorsa demek ki ülkede de sorun var değil mi? Bunu düşünmek bu kadar zor olmamalı.

Siyasi görüşüm yok fakat dolar 1 TL iken ne oluyordu? Herkesin altında Mercedes Porsche mu vardı? Asgari ücret ne kadardı? Takmışsınız dolara. Rusya'nın parası ne peki? Bizim paramızdan kaç kat değersiz. Ülke ekonomisini dolardan ölçüyorsan zaten terket ülkeyi sen kalsanda bir işe yaramazsın.

Farkında mısınız bilmiyorum ama Rusya üreten bir ülke. Ayrıca asgari ücret 10bin küsur lira ve enflasyon oranı 4.4. ülkede alım gücü bizim ülkemize göre yüksek. Örnek verirken daha mantıklı örnekler verirseniz mantıklı olur.

Siyasi görüşüm yok fakat dolar 1 TL iken ne oluyordu? Herkesin altında Mercedes, Porsche mu vardı? Asgari ücret ne kadardı? Takmışsınız dolara. Rusya'nın parası ne peki? Bizim paramızdan kaç kat değersiz. Ülke ekonomisini dolardan ölçmemen lazım.
Ekonomi ithalden dönüyorsa, ithal dolarla dönüyorsa alım gücünü maalesef dolar kuru belirler 👍

Farkında mısınız bilmiyorum ama Rusya üreten bir ülke. Ayrıca asgari ücret 10bin küsur lira ve enflasyon oranı 4.4. ülkede alım gücü bizim ülkemize göre yüksek. Örnek verirken daha mantıklı örnekler verirseniz mantıklı olur.
Sen oralara neden girdin ki ? Ben üstteki arkadaşa cevap verdim ülke ekonomisine para biriminden baktığı için. Senin dediğin konuları bende biliyorum. Ayrıca bizde de doğalgaz olsaydı Rusya gibi aynı durumda bizde olurduk. :)

Siyasi görüşüm yok fakat dolar 1 TL iken ne oluyordu? Herkesin altında Mercedes, Porsche mu vardı? Asgari ücret ne kadardı? Takmışsınız dolara. Rusya'nın parası ne peki? Bizim paramızdan kaç kat değersiz. Ülke ekonomisini dolardan ölçmemen lazım.
Neden bu kadar haklısınız? :D

Sen oralara neden girdin ki? Ben üstteki arkadaşa cevap verdim ülke ekonomisine para biriminden baktığı için. Senin dediğin konuları bende biliyorum. Ayrıca bizde de doğalgaz olsaydı Rusya gibi aynı durumda bizde olurduk. :)

Rusya örnek verilince üstünden ilerledim biraz. Artık doğalgazımız da var. Tabi işlenmesi vs. uzun sürecek gibi duruyor ama hayırlısı.

Haklısın kanka ekmeği dolarla almıyoruz sonuçta diyeceğim ki evet dolarla alıyoruz üretim yok. Dolar borcumuz da yok diyeceğim ki boru gibi 400 milyar dolar borcumuz var.
1993'den 2002'ye kadar dış borç 70 milyar dolar ve 130 milyar dolar arası gidip gelmiş. Şuanki borç ise 440 milyar dolar. 2002 yılında toplam dış borç 130 milyar dolar. Ve 2000 Yılında 10.000 TL'ye 3+1 ev alınabiliyordu. Yani o yıllarda o paraların şimdi bugünkü zamanda kaç milyar dolara denk geldiğini hesap bile edemezsin. IMF'ye borçta kapanmış. Ve savunma sanayinde ne kadar geliştiğimizi abd rusya gibi ülkeler hariç herkese kafa tuttuğumuzu görerek anlayabilirsin. Abi s400 alıyoruz ordan biri çıkıp ''BİZE KİM SALDIRACAK'' diyen adamlardan medet umarsanız ülke zaten gelişmez. :).

Yeni konular

Geri
Yukarı