Nasıl vatansever olurum?

Vatan bağımsızlıktır. Vatansever olmak illa ki fedakarlık yapmak, dağda terörist kovalamak anlamına gelmiyor.

Bence mesleğin her neyse onu hakkıyla yapmak, görgülü olmak, sorumluluklarının farkında olmak vatansever biri olmak için yeterli.

İlla Vatan'ın önemi ile ilgili bir örnek istiyorsan şu an Vatan'sız olarak ülkemizde dolaşan Suriyelilere bakabilirsin. Birinin sözü vardı, kime ait hatırlayamadım "Vatan sağlık gibidir, değeri kaybedilince anlaşılır." gibi bir sözdü.

Ne yazık ki ülkemizde diğer ülkedeki insanlar vatansever değilmiş gibi bir algı var. İnanın bugün medeni dediğimiz ülkelerin hepsinde insanlar gerçekten vatanseverler. Vatansevermiş gibi davranmıyorlar. Yaşadıkları toprağın değerini biliyorlar, vatansever gözükmek için hamasi sözler kullanmıyorlar (az da olsa illa ki böyleleri de vardır). Ülkemizde bayramdan bayrama Türk bayrağı asmayı, araba camına Osmanlı Tuğrası yapıştırmayı vatanseverlik sanan bir güruh var. Aynı şekilde inançsız olanların vatansever olamayacağını söyleyenler de.

Mesela vatansever birisi olarak Celal Şengör'ü örnek gösterebilirim. Amerika'da okumuş, Oxford'da misafir profesör olarak ders vermiş Dünyanın önemli bilim insanlarından birisi. Dünyanın en önemli bilim akademilerine üye olmasına rağmen öncelikli olarak Türkiye'de ders vermeye, bilim insanları yetiştirmeye çalışıyor.

Hazıra konmakla ne alakası var? Ülkeyi ben mi düzelteceğim? En fazla her yıl 3 fidan dikebilirim. İş sizde bitiyor.
Ülke senin değil benim değil kimin ya? Senin belkide dedenin dedesi bu ülke için savaşırken öldü? Nereden biliyorsun? Sen o dedenin dedesine ihanet edip başka ülkeye gidersen orada sana iyi bakacaklarını mı düşünüyorsun? En basitinden örnek vereyim sana, bizim ülkemizde hristiyanlar, yahudiler her neyse Din dersinden muaflar. Ancak yabancı bir ülkede öyle değil, o derse mecbur katılım sağlamak zorundasın. Cidden tüm mesajlarını okudum çok boş yapmışsın. Madem sevmiyorsun bizim ülkemizin zaten bu zihniyetteki kişilere ihtiyacı yok çıkıp gidebilirsin.

Ha birde ergen yaşta çok batının sadece güzel yerlerinin gösterildiği videolardan izleme sen, sana yaramıyor.
Opera Anlık Görüntü_2021-03-01_080631_www.technopat.net.png

Ülke senin değil benim değil kimin ya? Senin belkide dedenin dedesi bu ülke için savaşırken öldü? Nereden biliyorsun? Sen o dedenin dedesine ihanet edip başka ülkeye gidersen orada sana iyi bakacaklarını mı düşünüyorsun? En basitinden örnek vereyim sana, bizim ülkemizde hristiyanlar, yahudiler her neyse Din dersinden muaflar. Ancak yabancı bir ülkede öyle değil, o derse mecbur katılım sağlamak zorundasın. Cidden tüm mesajlarını okudum çok boş yapmışsın. Madem sevmiyorsun bizim ülkemizin zaten bu zihniyetteki kişilere ihtiyacı yok çıkıp gidebilirsin.

Ha birde ergen yaşta çok batının sadece güzel yerlerinin gösterildiği videolardan izleme sen, sana yaramıyor.
Eki Görüntüle 900710
Bana bu ülkede kalmak için bir sebep söylersen sevinirim.

Bu maneviyat ile alakalı bir şey vatansever olamıyorsan zorlama. Sen nasıl düşünüyorsan, kendini nasıl iyi hissediyorsan öyle ol.
Hazıra konmakla ne alakası var? Ülkeyi ben mi düzelteceğim? En fazla her yıl 3 fidan dikebilirim. İş sizde bitiyor.

Her yıl 3 fidan dik. Ortalama 60 yaşına kadar yaşacağını varsayarsak ve seni 20 yaş sayarsak 120 fidan ediyor. Anadolu'ya 120 fidan katkı sağlayacaksın.

Geçmişini araştır, kendi insanına karşı saygılı, sevgili ol. Geçmişini araştırdıkça kendiliğinden olacak zaten. Doğayı koru hem kendim hem ülken hem de Dünya için. Egemenliğin alınırsa neler olacağını düşün.

Vatanseverlik, oraya buraya Türk bayrağı koyarak olunmaz. Vatanseverlik çok hassas bir konudur. Ülkemizde vatanseverlik şöyle anlaşılıyor (ne yazık ki); ülke işgal edildi, asker olmazsan Vatan hainisin ama asker olursan vatanseversin. Bu çok saçma bir anlayış ve sende büyük ihtimalle bu tür düşünceden dolayı vatansever olamıyorsun. Günümüzdeki siyaset ve ülke içi karışıklıklardan dolayı insanı bunaltan ve " ya yeter artık LAN Türkiye'den kaçıcam Almanya'ya gideceğim neymiş bu sıkıntı yeter artık salın bir bizi" derdirten türde. Bende eskiden biraz sana benziyordum fakat Türk tarihine bakınca ( milliyetçilik olsun diye demiyorum) gerçekten köklü bir millet olduğunu fark ediyorsun. Böyle bir milletin böyle durumlara düşmesi komik bir durum. Eğer sen, ben, biz bu ülkeden gidersek ( yurtdışını gör, gez onu demiyorum) bu ülke her geçen gün daha da berbat duruma gelecek ve zamanla yok olacak (politik açıdan).

Zorla Vatan sever olunmaz. Olucaksan da gidip "Türkler en büyük, Amerika bizden korkuyor. Türk gücünden korkun!" gibi triplere girme. İnsanlara saygılı davran, mağara adamı olma ve sokaklarda terör estirme. Böyle yaparak ülkenin sözde Vatan severlerinden daha Vatan sever olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı