Ne olacak bu dolar euro, bu fiyatlar BitCoin vs. ?

Ne olacak artışların sonu?

• Böbrek ne güne duruyor

Oy: 37 52,1%
  • Kredi çeker ufak ufak kertilirim 48 ay

Oy: 4 5,6%
  • Ekran kartımı artık eldivenle severim değerini bilirim.

Oy: 30 42,3%

• Oy verenlerin toplamı
    71

Av.Sinan

Hectopat
Daha fazla  
Ciddi anlamda kendim ve gençler adına üzülüyorum. Çevremde kredisiz ekran kartı alacak dostlar nerede ise kalmadı. Daha birkaç yıl önce 2200 TL'ye canavar laptoplar alabiliyordum. Şimdi bu fiyata düzgün bir ekran kartı almak bile zor. Ne olacak bu gidişatın sonu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kiripto para madenciliği yüzünden hepsi.
Ekran kartları fiyatlarına göre zam yemiş.
"Madencileri" bu konuda sırf suçlamamak lazım. Yaşadığın ülken kalkınıyor (!). O yüzden Dolar artıyor. Aslında TL değer kaybediyor. "Ama sen ekmeği dolarla almıyorsun ki neden şikayet edesin" değil mi ?

"Madencileri" bu konuda sırf suçlamamak lazım. Yaşadığın ülken kalkınıyor (!). O yüzden Dolar artıyor. Aslında TL değer kaybediyor. "Ama sen ekmeği dolarla almıyorsun ki neden şikayet edesin" değil mi ?
Dediğiniz gibi dolar kurunun katkısı elbette var fakat tek sorun bu değil.
Amerika ve diğer ülkelerdeki bilgisayar bileşenleri fiyatlarını biraz araştırın. Sonra da dönüp ülkemizdeki fiyatlara göz atın.
Amazon üzerinden konuşacak olursak arada pek bir fiyat farkı olmadığını göreceksiniz.

Bence asıl sorun dünya çapında ekran kartı ve DDR4 RAM kullanımı-talebi muhteşem derecede artmış durumda.

Birkaç yıl öncesinde tüm dünyaya yeten RAM bellek modülleri, şuan sadece cep telefonları için bile yetmeyecek sayıda denilebilir.

Biliyorsunuz telefon üreticileri neredeyse kişiye özel telefon çıkartmaya başladılar. Her gün yeni telefon tanıtılıyor :)
İnsanlar da sürekli ellerindeki cihazları yenilediklerinden, firmalar üretimi artırmak durumunda kalıyor.

Hal böyle olunca tüm dünyaya silikon çip üreten firmalar RAM bellek taleplerine yetişmekte zorluk çekiyor. Bunun sonucunda nasıl olsa talep çok, mecbur alacaklar diye düşünen firmalar da fiyatları artırıyor.

Tabi sorun sadece RAM için geçerli değil. RAM, SSD, eMMC ve SD Kartlar gibi daha birçok bileşenlerin ana maddesi silikon çipler ve bunların tüketimi son yıllara göre kat kat artmış durumda.

Şu anki dolar kuruyla aynı seviyeleri yaşadığımız günler olan Ocak 2017 zamanında RAM ve SSD fiyatlarına bir göz atarak durumu hemen fark edebilirsiniz.

O zamanlar 120 GB bir SSD'yi 132 TL'ye almıştım. Şimdi 2 katını bile geçmiş durumda. 1 Doların 4 lirayı gördüğü günlerdi.

RAM fiyatlarına bakıyoruz. 400-500 TL civarına 16 GB DDR4 RAM kit alabilirken şimdi en dandik 8 GB DDR4 RAM'ler bile 500 TL'ye dayanmış durumda. Ve tekrar hatırlatıyorum. O zamanlar fiyatlar yükselişteydi.

Uzun lafın kısası olay sadece dolar kuru değil, tüm dünyada artan talep olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak: Ekran kartı fiyatlarına değinmeyi unutmuşum. Fiyatları 2 kat artan bileşenleri unutmak da biraz ayıp oldu artık, neyse :)

Sonuç olarak evet dediğiniz gibi doların da etkisi var fakat dolar 2 kat artmadığı halde fiyatı 2-3 kat artan bileşenler var.

Ben 2 tane 8GB DDR4 2133 Ram'i 280TL ye 1 yıl önce almıştım. Şuan o RAM'lerden birtanesi 400TL civarı. Kısaca dediğin doğru ama yurtdışı fiyatları yinede çok daha ucuz.

Gerçekten bu konuyla ilgili çevremdeki insanlarla tartışmaktan bıktım. Arkadaşlar durum git gide daha kötüye gidecek. Dolar geçen cuma günü 3,7777 değerinden kapandı, şu saatlerde ise Afrin'de yapılan operasyon sebebi ile 3,80-3,81 civarında seyrediyor. Boşuna düşecek diye umut bağlamayalım durum ortada ve yerli üretim diye bir şeyin zerresi yok bu ülkede. Elinizde paranız varsa alabileceğinizin en iyisini almaya bakın.

Ülkede adam akıllı üretim başlayana kadar böyle artışa devam edecek. Sözde tarım ülkesiyiz fakat yurt dışından tahıl ithal ediyoruz. Böylece ekonomi çöküyor. Fakat bu yüksek fiyatlarda artan talebin de etkisi var elbette.

Dolar'ın düşeceğine inananlar, büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaklar. Neredeyse bu oranlar hiç düşmeyecek ve daha da yükselecek. Bazı siteler KDV ve %50'ye varan indirimler yapıyorlar. Bu zaman da böyle fırsatları iyi takip etmek gerekiyor.

Ülkede adam akıllı üretim başlayana kadar böyle artışa devam edecek. Sözde tarım ülkesiyiz fakat yurt dışından tahıl ithal ediyoruz. Böylece ekonomi çöküyor. Fakat bu yüksek fiyatlarda artan talebin de etkisi var elbette.
Bunda Tayyip efendinin rolü var. Çiftçiye destek olmazsan sonuç kaçınılmaz. %11,1 büyümeyi hissetmedi mi kimse. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı