Ne olacak bu donanım trendi döngüsü?

exp142

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Gamerler ve Technopat üyeleri hatta dünyanın yüksek bir kısmının girdiği bir döngü var. Adeta bir bataklığa saplı gibiyiz :D

Yeni oyunlar çıkar eski sistem çöpleşir kazanılan para ile yeni donanımlar alınır. Eskisi zararına satılır. Yeni oyun çıkar yeni donanım alınır.

2000'den beri durum böyle. Şimdi RTX 2080 Ti'ye insanlar ilah gözüyle bakıyor şu an önüne koysak tapınır adam. Bundan 20-30 yıl sonra o kart bir anlam ifade etmeyecek garip değil mi?

Sizde durumlar nasıl sürekli sistemlerini yenileyen insanlar görüyorum bir yerde duracak mısınız? "Yoksa içkim yok kumarım yok bir sistemim var ona da karışmayın abi" mi diyorsunuz :D

Son düzenleyen: Moderatör:
300 TL’ye aldığım GTX 950 fazlasıyla yeterli geliyor. CS:GO harici oyun oynamıyorum. İnsanlar ihtiyacına göre parça alsa herkes daha mutlu olacak aslında 😂

Bundan 20-30 yıl sonra o kart bir anlam ifade etmeyecek garip değil mi?

Garip değil, 20-30 yıl çok uzak çünkü.

Sizde durumlar nasıl sürekli sistemlerini yenileyen insanlar görüyorum bir yerde duracak mısınız? "Yoksa içkim yok kumarım yok bir sistemim var ona da karışmayın abi" mi diyorsunuz :D

3-5 Yılda belki değiştiririm parçalarımı, öyle çok lüks takılmaya gerek yok. :D

Gamerler ve Technopat üyeleri hatta dünyanın yüksek bir kısmının girdiği bir döngü var. Adeta bir bataklığa saplı gibiyiz :D.

Yeni oyunlar çıkar eski sistem çöpleşir kazanılan para ile yeni donanımlar alınır. Eskisi zararına satılır. Yeni oyun çıkar yeni donanım alınır.

2000'den beri durum böyle. Şimdi RTX 2080 Ti'ye insanlar ilah gözüyle bakıyor şu an önüne koysak tapınır adam. Bundan 20-30 yıl sonra o kart bir anlam ifade etmeyecek garip değil mi?

Sizde durumlar nasıl sürekli sistemlerini yenileyen insanlar görüyorum bir yerde duracak mısınız? "Yoksa içkim yok kumarım yok bir sistemim var ona da karışmayın abi" mi diyorsunuz :D.

Para olsa belki bizde yenileriz ama yok en iyisi ben 450TL verek aldığım GTX 960 ile eski GTS450 ekran kartım gibi 6 7 sene boyunca kullanıyım fazla da gözüm yok.

Oyunlar çıksın umrumda bile değil ben sadece işletim sistemlerini denerim ve günlük kullanım amaçlı bilgisayar kullanırım.
7. yılına girecek şu anki dizüstüm hala da iş görüyor.

Çalışıyorsa kullanmana bak diğerleri oyun oynasın umursama işletim sistemleriyle uğraş sonra işsizlikten Linux felan geliştirmeye çalışırsın.

Gamer iseniz olay çok değişyor eski oyunları oynayın. ;)

Klavyem dizüstümden pahalı.
(Şaka yapmıyorum.)

Buradaki tecrübeli kişiler donanımlar tamamen eskiyinceye kadar yeni donanıma geçtiğini düşünmüyorum. Sizin dediğinizin "Aa şu telefonun yeni modeli çıkmış hemen almalıyım." şeklinde düşünen insanlar için geçerli olduğunu düşünüyorum.

Teknoloji, bu denli devasa yüce bir kavram işte. O kadar derin ki sonu yok. Başlangıcı elektriktir, sonu belli değildir. Ekran kartından örnek vermek gerekirse 8K 240Hz monitörde 2090 yapımı oyunları Ultra'da oynarken şu anki 2080 Ti, bize günümüzdeki 9800GT veya HD4850 gibi gelecek.

Şu anki 9800GT ve HD4850 gibi kartlar 5 sene içerisinde yok olacak. Hatta GTX750 Ti gibi ve hatta GTX900 serisi kartlar da piyasadan silinecek çünkü ömürlerini yavaştan tamamlıyorlar. Misal 320GB altı HDD'ler artık %50 ihtimalle ölüdür. Yukarıdaki örnek gibi sıfırları üretilmiyor piyasada ikinci el olarak oradan oraya dolaşıyor. Şu an aldığın 240GB bir HDD'nin bozulma olasılığı çok yüksek.

Başka bir konuda şu mesajımı okumanı tavsiye ederim. Teknolojinin geleceği son noktayı şu anki düşünce kapasitemle yazdım. Bir müddet sonra ekran kartı da olmayabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar toplamak benim için bir tutku.Millet sırf koltukları rahat,sürüş keyfi daha iyi diye bir arabaya fazladan 100 bin tl veriyor,bir avizeye 4000 tl veriyor,bir ayakkabıya 700-800 tl veriyor.Bense bu paralardan daha azını (param olursa yani :D ) bilgisayara veriyorum.Sırf kasa içi hava akışı iyi olsun diye tam modüler psu tercih etmek istiyorum,ekran kartında 70-80 derece yerine 50-60 derece görebilmek için o serinin en iyi soğutmalı ekran kartlarından birini tercih etmek istiyorum.Dediğim gibi,bir tutku bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı