Ne olduğunu bilmediğim psikolojik rahatsızlık

@poyrazTS

Psikolog ilaç yazmaz. O psikiyatr olmalı. 1 doktora gidip kısa sürede sihirli dokunuş bekleyip memnun olmuyoruz ve doktorun gereksiz olduğuna kanaat getiriyoruz. Bu durumlar kolay aşılacak şeyler değil. Bu yüzden en azından birkaç doktora gitmek faydalı olabilir. Sonuçta bu bir rahatsızlık ise bunun uzmanı sağdan soldan uzman olmayan kişilerden alınacak tavsiyelerden çok daha sağlıklı olmalı diye düşünüyorum. İlaçlar iyi gelmiyorsa belki sadece konuşmak için psikolog ile görüşmek faydalı olabilir.

Elbette sen kendini düzeltmek istemezsen doktor da seni tedavi edemez. Sonuçta her şey senin elinde bitiyor orası kesin. Doktor ancak yol gösterici olabilir. Belki konuşarak psikolojini anlamayı ve bunu aşmana yardımcı olmaya çalışır. Gerekirse ilaç verir. İlaçlar çözüm olmazsa yine gidip bunlar fayda etmedi denilebilir veya doktor değiştirilebilir.

Anlattıklarına göre durumunun çok hafif olmadığını düşünüyorum. Burada yazacağımız 1 2 olumlu cümle ile aşabilmiş olsaydın şu ana kadar çoktan aşmıştın.

Bu durumu aşarsın umarım. Çünkü aşamadığın sürece daha da kalıplaşarak çözümü zorlaştıracak hale gelebilir. Ne kadar ertelenirse o kadar kemikleşiyor böyle şeyler.

Merhabalar, ben kendimi bildim bileli takıntılıyım. 3-4 yıl önce düzen takıntım var idi hala var. Ama aşırı değil düzen olmadığında çıldırıyordum. Şimdi de ufaktan hem temizlik hem de düzen takıntısı var, günde 1 saat odamı temizliyorum. Bilgisayarı söküp silip tekrar takıyorum ama her gün oluyor bu durum, bundan bir 8-9 ay önce psikoloğa gittim. Okb tanısı kondu ama şimdi durum daha değişik. Sivilceli insanlar olur ya evet sen buna takıp ondan uzak durabilirsin. Ama benimki daha da değişik ondan uzak duruyorum+onun ismi diyelim Hasan h a s n harfleri ile ilgili hiçbir kelimeyi kullanmamaya çalışıyorum mesela. Bir PC topladım onun içindeki parçaların markalarında da sivilceli insanların isimlerindeki harfler olmayacak, bu en basiti bütün gün beynimi yiyip bitiriyor. Bu sene LGS'ye gireceğim ama ben ders çalışırken bile aklımda bu var. Mesela bir test kitabı alacağım. İsminde bu harfler var almıyorum ve aşırı takıntılıyım.

Çevremdeki insanlara mutlu gözüküyorum, fakat içimde aşırı mutsuzum gece normalde 11'de yatağa giriyorum. Gece 3-4 civarına kadar bu durum beynimi yiyor, acaba takıntılı olduğum bir şey yaptım mı? Diye mesela bir PC aldım. Şu an ben bu PC'de bir dosyayı 2 kere indirdim ya. Takıntım tutuyor, PC'ye format atıyorum ve kullandığım e-posta adresini siliyorum. Tamamen her yerden Steam'e oyun alıyorum.

Para yatırıyorum fakat bir gün dosyayı yanlışlıkla 2 kere indirdim. Örneğin takıntılı olduğumdan PC'yi formatlıyorum + tüm hesaplarımı kapatıyorum, sonra tekrar sonra tekrar yakın olduğum kişiler bana soruyor. R hesabın neden kapandı ben de her seferinde farklı bir yalan söylüyorum. Bu en basitlerinden PC'yi yeni aldım, 7 ay falan oldu, 100-200 civarı format atmışımdır şimdi de PC'ye taktım satıp yenisini almak istiyorum. Neden çünkü bir sürü hesap açtım içinde yenmeye çalışıyorum ama başarısız oluyorum. Bu takıntıyı bu şeyi hiçbir unuttuğum yer yok beynimi parçalıyor, günde 24 saat bunu düşünüyorum ve bu anlattıklarım en basitlerinden mesela format attığım PC'ye bir kullanıcı oluşturursun ya her format attığımda farklı bir isim olmak zorunda sürekli yenmeye çalışıyorum. İnatla ama başaramıyorum, bana belki ulaşamazsınız çünkü yine hesap değiştirmiş olurum olmadıysam da cevap vermeye çalışırım. Hayatımda şu an hiçbir şey düzgün gitmiyor, hatta geceleri intihar planı bile yaptığım oluyor ama annemi çok seviyorum onu üzmek istemiyorum.

Bu arada başka anlatmak istediğim şeyler de var mesela bir insan annesini sever ben 2X seviyorum. Çünkü o bir gün vefat edecek her şeye böyle bakıyorum. O vefat edecek ben ne yapacağım falan diye bazen beni görüp üzülmesini istemediğim için oturuyor ağlıyorum. Gizli gizli ve annemi çok sevdiğim için biraz da sıkıyorum sıkılıyor benden ve yani çok sıktığım için artık benden biraz uzaklaşıyor. Herkes ve yavaş yavaş herkesten uzaklaşıyorum, her şeyden uzaklaşıyorum, eskiden de okb vardı ama bu kadar değildi ve dinime bağlı namazımı kılan birisiydim ve artık ondan da uzaklaştım. Yaptığım hiçbir şeyden zevk almıyorum, hiçbir hedefim yok. Derslerim iyi olduğu için ailemin benden LGS beklentisi büyük ama benim bu beynimi yok eden şey yüzünden ondan da uzaklaşıyorum. Başka bir şey düşünemiyorum, hayat şu an bir zindan gibi sıkışıp kaldım. Ne yapıcağımı bilmiyorum. Bir öneri verirseniz çok sevinirim.

Bendede şu sivilceli vs. insanların isimleri olmıycak gibi benzeri durumlar vardı eskiden, örnek vermek gerekir ise şöyle, tipi kendimce kötü bir insana bakarken gözümü kırpmamaya çalışmak, sürekli totem gibi bir şeyler, şunu yapmassam şöyle olur vs. gibi, ama çok fazla takıntı olmadan kendim bıraktım ve sonunda hiçbir şey olmadı tabii ki, sadece rahatladım ve kendimide o şeyleri yaparken yorduğumu anladım, sende şu şeyleri bırakırsan çok rahatlarsın inan bana. İradeni yönet.

Kardeşim 3 günlük dünya kafana fazla takma herkes ölümü tadacak eğer imanını kaybedersen yaşama sebebin kalmaz iyi düşün, sanırsam 18 yaşayacaksın koskoca adam olmuşsun maşallah, kız arkadaşın var mı? Arkadaşlar edin şu pandemi süreci geçsin biraz daha iyi olursun kendine hobi edin bu şeylerden uzak tut kendini YKS sınavını için çok kasma kendini daha çok gençsin bir iki sene hazırlanırsın sıkıntı olmaz ben ilk sene istediğim bölüm gelmedi seneye girdim cü makine mühendisliği geldi Allah gönlüne göre versin.

Psikolog ilaç yazmaz ancak size direkt ilaç tedavisini mi uygun gördüler? Kaygı bozuklukları için davranış terapisi uygulanır mesela, size bu uygulandı mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı