Neden 2 kadının şahitliği 1 erkeğin şahitliğine eşit?

Bir erkek yerine iki kadın şahidin bulunması, genel değil, o zaman için pek kadın uğraşı olmayan borç alıp vermeyle ilgilidir.

İnternette birde şöyle yazılmış:

Kur'ân, borcu garanti altına almak için borç tanıklığında iki erkek bulunmadığı takdirde bir erkekle beraber iki kadın bulunmasını gerekli görmüştür.

"Erkeklerinizden iki kişiyi de borcun yazılması için tanık tutun. Eğer iki erkek yoksa, razı olacağınız tanıklardan bir erkek ve iki kadın tanıklık etsin. Tâ ki kadınlardan biri şaşırırsa diğeri ona hatırlatsın..." (Bakara: 92/282).

Fazla ayrıntıya girmeden iki nedeni var diyebiliriz:
1) Kadınların manipülasyona ve duygusal sömürüye daha açık olması. (Kötü bir şey gibi anlamayın, yapısı böyle. Daha yumuşak ve duygusal olurlar genelde, çünkü o yumuşaklık anne olmak için lazımdır.)
2) Özellikle o zamanlarda kadınlar ticaret, alım satım gibi işlerle uğraşmazdı, yani bunu alaka seviyesi olarak düşünebilirsiniz. Cami lokalindeki iki amcanın araba yorumunu mu dikkate alırsın yoksa ekspertizdeki ustanın mı?

Bir erkek yerine iki kadın şahidin bulunması, genel değil, o zaman için pek kadın uğraşı olmayan borç alıp vermeyle ilgilidir.

İnternette birde şöyle yazılmış:

Kur'ân, borcu garanti altına almak için borç tanıklığında iki erkek bulunmadığı takdirde bir erkekle beraber iki kadın bulunmasını gerekli görmüştür.

"Erkeklerinizden iki kişiyi de borcun yazılması için tanık tutun. Eğer iki erkek yoksa, razı olacağınız tanıklardan bir erkek ve iki kadın tanıklık etsin. Tâ ki kadınlardan biri şaşırırsa diğeri ona hatırlatsın..." (Bakara: 92/282).
Niye ama erkek şaşırırsa? Kuran'da kulların kadın erkek olarak hak eşitliğinin bahsedilmiyor mu? Neden erkek değil de kadın şaşırır diye 2 kişi?

Ülkemizde kamu ve hukukta İslam'ı referans/dayanak bulma hususunu bıraksak daha adil bir toplum yolunda ayağı yere basar adım atarız. Dinini yaşayan özel hayatında ve ibadethanede yaşaması gerektiğini kavraması din istismarının azalması için önemli bir adım olur.

Son düzenleme:
Neden erkek değil de kadın şaşırır diye 2 kişi?
Oradaki şaşırmaktan kasıt daha çok manipülasyon ve doğru bir şey. Basitçe kendinizden düşünün, çocukken babanız bir şeye izin vermez gidip annenize iki ağız bükersiniz kıyamaz izin verir :). (İstisnalar kaideyi bozmaz.)

Geri
Yukarı