Neden 2 kadının şahitliği 1 erkeğin şahitliğine eşit?

Nasıl yani? Allah aklı sorgulamak ve doğruyu bulmak, hangi düzenin neden olduğunu düşünüp öğrenmemiz için vermedi mi?
Hocam kimse kişisel algılamasın, genelde dine sıcak bakmayanlar hep böyle dini terör örgütlerinin yansıttığı gibi sıfır sorgulamayla koyun sürüsü gibi tasvir etmeyi severler. Bu forumda da maalesef böyle düşünen ve her yerde böyle diyen çok kişi var, o yüzden aslında dinle alakalı bir şeyi sormak için en son yer burası. Bilen bilmeyen herkes doluşur, hakaretçiler dolar, bilenler bağnaz ilan edilir ve konu kilitlenir. Genel özet böyle maalesef.

Bir kadını zorla yalancı şahitlik yaptırabilirsiniz. Şiddet yada duyguyla bastırabilirsiniz. Böyle okumuştum.
Erkeğe ise bunu yapması daha zordur.

Mesala bir hizmetçinin şahitliğide kabul edilmez. Çünkü efendisinin baskısı altında kalabilir.
Ama bu şekilde işlenen bir sistemde açık da olmaz mı?

Mesela iki arkadaş tartıştı ve biri diğerini aşağı attı diyelim. O sırada da orada aşağı düşen adamın sevgilisi ve aşağı iten adamın da erkek arkadaşı bulunuyordu diyelim. Her ikisi de şahit. Şimdi kadın sayısı 2 olmadığı için direk erkeğin şahitliğinin ağır basması adaletsiz olmaz mı? (Başka gören yok, sadece bu iki kişi diyelim.)

Mesela iki arkadaş tartıştı ve bir diğerini aşağı attı diyelim. O sırada da aşağı düşen adamın sevgilisi ve aşağı iten adamın da erkek arkadaşı bulunuyordu diyelim. Her ikisi de şahit. Şimdi kadın sayısı 2 olmadığı için direk erkeğin şahitliğinin ağır basması adaletsiz olmaz mı? (Başka gören yok, sadece bu iki kişi diyelim.)
Direkt kabul edilmezler, ya hep ya hiç mantığı. Adamın kendi düştüğüne dair 2 adet şahit var mı? Yok. İtildiğine dair 2 şahit var mı? O da yok. O zaman onların şahitliğine göre karar verilmez.
Açık sayılabilir mi, biraz uğraşırsan evet. Ama ona bakarsan her hukuki sistemde illaki açık bulunur, bizimkisi malum.

Sen hiç ağzı burnu kan içinde, gözü mosmorken polis karşısında "kocam beni dövmedi ben düştüm" diye yalan ifade veren, vermek zorunda bırakılan bir kadın gördün mü? Ben gördüm. Allah kendi yarattığı erkeğin kadına karşı yeri geldiğinde ne kadar baskıcı olabileceğini bildiği için demek ki iki kadın istiyor biri diğerine destek olsun diye.

Konunun kadının erkeğe göre yarısı kadar değerli olmasıyla bir alakası yok. Bunu idrak etmek için hayatın gerçekleriyle düşünmek gerek. Aksi halde sığ bakış açısıyla "kadın daha değersiz" sonucuna ulaşılır. Maalesef kendisine sözde Müslüman diyen ama Allah'tan bir haber olan yobazlarda bu sığ bakış açısına sahip olduğundan kendini kadınından üstün görüyor, erkek evladını kız evladından üstün görüyor vs...

Geri
Yukarı